ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Mar, 2018 - 04:00

Jak dbać o kota brytyjskiego długowłosego?

ARTYKUŁ PARTNERA

Chciałbyś mieć kota brytyjskiego długowłosego, a może już masz tego czworonoga w swoim domu? Są to piękne i wyjątkowe zwierzęta, które wymagają równie wyjątkowej pielęgnacji. Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o ich zdrowie oraz jak wyczesywać ich sierść.

Piękne, gęste futro i przyjazne usposobienie. Tak w skrócie można opisać koty brytyjskie długowłose – jedną z najpopularniejszych ras kotów. Myślisz nad przygarnięciem takiego mruczka? Pamiętaj, że dbanie o zwierzę to nie tylko wspólne zabawy, ale przede wszystkim pielęgnacja, która pomoże zachować mu zdrowie i dobrą kondycję.

Regularne wyczesywanie

Jak w przypadku wszystkich ras kotów długowłosych, tak i „brytyjczyki” wymagają regularnego wyczesywania. Zwłaszcza w okresie linienia. Pomaga to utrzymać nie tylko estetyczny wygląd futra, ale także uniknąć powstawaniu kołtunów, których usunięcie może być dla zwierzaka bardzo stresujące.

W tym celu niezbędne jest kupno wysokiej jakości narzędzia. Sprawdzają się szczotki kauczukowe, ale najlepszym wyborem będzie popularny furminator, który dodatkowo zapobiega filcowaniu się kociego włosa. Potrzebny będzie też preparat zapobiegający wypadaniu sierści oraz dobry szampon nabłyszczający – w okresach linienia kotu przyda się kąpiel, która pozwoli usunąć martwy włos.

Walka z pasożytami

Pasożyty zewnętrzne oraz pasożyty wewnętrzne to zmora zwierzaków. O ile te pierwsze, czyli kleszcze i pchły, zdecydowanie częściej są zmartwieniem właścicieli psów (ze względu na częste spacery), o tyle o ochronie przed tymi drugimi powinni pomyśleć również kociarze.

Twój kot nie będzie wychodził? Mimo wszystko nie wolno ignorować odrobaczania! Robaki takie jak glisty, tasiemce i tęgoryjce pojawiają się w przewodzie pokarmowym kotów, przez co zwierzę staje się apatyczne i osłabione. Częściej też wymiotuje (niekiedy pasożyty są widoczne w wymiotach), dlatego niezbędne jest regularne odrobaczanie.

W sklepach zoologicznych dostępne są różne preparaty, ale do najpopularniejszych bez wątpienia należą tabletki Drontal, które można podawać w kociej karmie. Ich ilość zależy od wagi kota (informacja od producenta na opakowaniu). Czynność należy powtarzać nie rzadziej niż 4 razy w roku.

Zbilansowane żywienie

Koty brytyjskie, podobnie jak inne mruczki i czworonogi, wymagają odpowiedniego karmienia. Ze względu na swój rozmiar oraz dość energiczny sposób bycia przydadzą im się posiłki bogate w składniki takie jak białko czy zdrowe tłuszcze. Do tego w diecie kota nie może zabraknąć węglowodanów, witamin oraz minerałów – na karmie nie należy oszczędzać.

Dla zdrowia pupila najlepiej inwestować w karmy ze sklepów zoologicznych, a nie marketowe odpowiedniki, w przypadku których niska cena idzie w parze z niską jakością. Codzienne karmienie można uzupełniać o gotowane mięso lub świeże ryby, które zawierają dużo witaminy E, doskonale wpływającej na kondycję kociej sierści.

ZOBACZ RÓWNIEŻ