Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
23 Sie, 2018 - 01:00
Jak dbać o drzewka doniczkowe w domu?

Jak dbać o drzewka doniczkowe w domu?

Mariola Krzyżak

Jak dbać o drzewka doniczkowe w domu? Jakie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać, by dłużej cieszyć się ich pięknem? Podpowiadamy!

Rośliny doniczkowe to jedna z najpiękniejszych dekoracji we wnętrzach. Ich naturalne piękno dodaje pomieszczeniu oryginalności i domowej atmosfery. Zamiast tradycyjnych kwiatów możemy jednak zdecydować się na ozdobne drzewko. Jego większe rozmiary dają ciekawe możliwości aranżacyjne.

Wiele osób obawia się jednak, że nie wie jak dbać o drzewka doniczkowe, aby zachowały swój wspaniały wygląd. Nie jest to jednak wcale aż tak trudne, a często nawet wymaga mniej wysiłku niż w przypadku znacznie wrażliwszych kwiatów. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat uprawiania tego typu roślin.

Jak wybrać idealne drzewko doniczkowe?

Odpowiadając na pytanie – Jak dbać o drzewka doniczkowe? – musimy na początek cofnąć się do momentu, w którym podejmujemy decyzję o zakupie. Wszystko zależy bowiem od tego, na jaki rodzaj rośliny się zdecydujemy. Każda z nich wymaga nieco innego rodzaju pielęgnacji, aby mogła w pełni ukazać swoje piękno i rozwijać się w prawidłowy sposób.

Na początek musimy więc zdecydować się na konkretny gatunek. Należy pamiętać, że drzewka zajmują dużo miejsca, dlatego decydując się na zakup warto zapoznać się z informacją od producenta lub zapytać sprzedawcy o to jakie rozmiary osiągnie nasza roślina. Zwłaszcza w przypadku, kiedy decydujemy się na jeszcze młody okaz.

Musimy także zastanowić się nad tym czy nasza zielona ozdoba ma stanowić jedynie delikatny akcent we wnętrzu czy też ma być centralnym punktem aranżacji. Jeżeli wybraliśmy konkretne miejsce, w którym ma stanąć donica z naturalną dekoracją, musimy wybrać taką roślinę, dla której panujące w nim warunki będą optymalne do rozwoju.

Niektóre drzewka znacznie lepiej czują się w słońcu, inne preferują stanowiska mocniej zacienione. Pamiętajmy także o tym, by wziąć pod uwagę ilość czasu jaki będziemy mogli poświęcić na dbanie o naszą roślinę. Pielęgnacja niektórych drzew pochłania bowiem sporo czasu.

Rodzaje drzewek doniczkowych i ich wymogi pielęgnacyjne

Jak dbać o drzewka doniczkowe? Wybierzmy odpowiedni gatunek, a pielęgnowanie ich będzie prawdziwą przyjemnością! W sklepach ogrodniczych z łatwością znajdziemy rośliny ozdobne, które będą pasować do naszej koncepcji wystroju wnętrza.

Jak dbać o drzewka doniczkowe bonsai?

Nastrojowy ogród japoński w domowym zaciszu to marzenie wielu miłośników roślin w aranżacji wnętrz. Symbolem takiego stylu stało się drzewko bonsai. Jest to wymagająca roślina, której trzeba poświęcać dużo czasu, jednak przy odrobinie chęci z powodzeniem możemy nauczyć się zasad, dzięki którym nasza roślina będzie się pięknie rozwijać.

Początkujący hodowcy powinni zdecydować się na drzewko typu fikus lub pieprzowiec. Są one nieco łatwiejsze w uprawie i pozwolą na wyćwiczenie pewnych umiejętności pielęgnacyjnych. Są także najbardziej odpowiednie do wnętrz. W ogrodach natomiast możemy zdecydować się na drzewko iglaste lub miniaturową wersję brzozy, dębu czy klonu.

Jak przycinać derzwko bonsai?

Największym wyzwaniem w hodowli takiej rośliny jest jej odpowiednie przycinanie. Właśnie ta czynność budzi także w początkujących ogrodnikach najwięcej obaw. Okazuje się jednak, że można się jej szybko nauczyć. Zasada jest prosta: przycinamy drzewko systematycznie, ale odrobinę.

Taki zabieg sprawia, że liście stają się bujniejsze, a jednocześnie zostaje zachowana właściwa forma naszej rośliny. Jeżeli nie mamy zbyt wiele doświadczenia, warto zainwestować w drzewko, któremu nadano już ładny kształt.

Natomiast w przypadku, gdy nasza przygoda z bonsai trwa już dłużej, możemy pokusić się nawet o drutowanie, czyli technikę, która pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne formowanie kształtu.

Jak podlewać bonsai?

Jak dbać o drzewka doniczkowe bonsai? Nie przesuszać, ani nie przelewać! Gleba musi zawsze wilgotna, jednak nadmiar wody może zaszkodzić roślinie. Hodowcy zalecają także spryskiwanie, a nie wlewanie płynu bezpośrednio do doniczki.

 

Drzewko szczęścia

Popularny grubosz to roślina, którą dzięki jej rozmiarom można traktować jak dorodne drzewko. Jej soczyście zielone, grube liście pięknie ożywią wnętrze. Swoim wyglądem przypomina nieco bonsai, jednak jest znacznie łatwiejsza w uprawie. Zaliczana jest do tzw. soczystych roślin, co oznacza, że jest podobna do aloesu czy kaktusa.

Grubosz posiada aż 200 gatunków. Każdy z nich może osiągnąć nawet do metra wysokości. Najlepszym stanowiskiem dla drzewka szczęścia będzie nasłoneczniony parapet okna wychodzącego na wschód lub zachód. Promienie słońca mobilizują roślinę do wzrostu, jednak zbyt duża ilość ciepła może jej przeszkadzać.

Jak podlewać drzewko szczęścia?

Grubosz nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody. Pamiętajmy, że zdecydowanie lepiej zniesie suszę niż zbyt mokre podłoże.

 

Jak dbać o drzewka doniczkowe z rodziny cytrusów?

Obsypane kwiatami i pachnące egzotycznymi wakacjami drzewka cytrusowe to piękna dekoracja, która sprawi, że nasze wnętrze nabierze oryginalności. Ich hodowla nie będzie sprawiała nam dużo trudności pod warunkiem, że zastosujemy się do odpowiednich zasad.

Przede wszystkim należy pamiętać, że zakupione w sklepie drzewka przechowywane były wcześniej w warunkach szklarniowych. Dlatego po przyniesieniu ich do domu należy zapewnić im odpowiedni czas aklimatyzacji.

Nie należy martwić się tym, że początkowo roślina może tracić liście – przyczyną takiego stanu rzeczy jest szok, jakiego drzewko doznało przez zmianę środowiska. Po około dwóch tygodniach wszystko powinno jednak wrócić do normy. Najodpowiedniejszym stanowiskiem dla cytrusów latem będzie miejsce blisko okna, natomiast zimą możemy postawić je na parapecie.

Jak podlewać cytrusy?

Wodę dostarczamy roślinie tylko wtedy, jeżeli zauważymy, że wierzchnia warstwa gleby stała się już sucha i znacznie jaśniejsza. Cytrusy nie lubią zbyt mokrego podłoża, gdyż w takich warunkach szybko tracą liście.

 

Jak dbać o drzewka doniczkowe Yucca?

Kolejnym z gatunków, które doskonale prezentują się we wnętrzach jest yucca, nazywana w powszechnie w Polsce juką. Jest to roślina o egzotycznym wyglądzie z długimi, zielonymi liśćmi i solidnym pniem. Będzie świetnie prezentować się zwłaszcza w nowoczesnych salonach.

W lecie juka lubi ciepłe i mocno nasłonecznione stanowiska, dlatego z powodzeniem można stawiać ją blisko okna. Zimą natomiast warto postawić ją w chłodniejszym miejscu, z daleka od kaloryferów.

Jak podlewać?

Latem juka stojąca w domu lubi umiarkowane, ale regularne podlewanie. Zimą natomiast dostarczamy jej tylko taką ilość wody, która nie dopuści do całkowitego wyschnięcia gleby.

 

Drzewko oliwne w doniczce

Fantastycznym pomysłem na niebanalną ozdobę domu jest drzewko oliwne. Wbrew pozorom jest one niezwykle proste w uprawie. Najważniejszym wymogiem jest jedynie znalezienie jej miejsca, w którym będzie stały dopływ dużej ilości światła.

Pamiętajmy, że roślina nawet w domowych warunkach może osiągać wysokość od 2 do 3 metrów, dlatego musimy postawić ją na stanowisku, w którym będziemy dysponować odpowiednią ilością wolnej przestrzeni.

Jak podlewać drzewko oliwne?

Drzewko lubi stale wilgotne podłoże, jednak z powodzeniem zniesie także nieco dłuższą suszę. Świetnie radzi sobie także w pomieszczeniach o niskiej wilgotności.

 

Jak dbać o drzewka doniczkowe? Ich pielęgnacja wcale nie jest taka trudna, a efekt, jaki możemy dzięki nim uzyskać w aranżacji wnętrz może być imponujący! Warto więc spróbować swoich sił w ogrodnictwie decydując się na nieco większe rośliny doniczkowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ