Michał Nielub
Michał Nielub
07 Paź, 2017 - 04:00

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie

Michał Nielub

Darmowe aplikacje znajdują obecnie zastosowanie w praktycznie każdym aspekcie naszego życia. Pomagają zrobić zakupy, ułatwiają opiekę nad dzieckiem, monitorują aktywność fizyczną i wiele, wiele innych.

Darmowe aplikacje na telefon pełnią wiele funkcji. Ideą, jaka przyświecała zdecydowanej większości programistów, było wykreowanie takiego narzędzia, które w znacznym stopniu przyczyni się do ułatwień w życiu codziennym. Cechą ludzką jest chęć do usprawniania codziennego funkcjonowania, dlatego zapotrzebowanie na przydatne i darmowe programy jest wysokie.

Darmowe aplikacje mobilne – jak to się zaczęło?

Aplikacje na telefon zaczęły zdobywać popularność wraz z rozwojem możliwości smartfonów. Wbrew obiegowej opinii, pierwszy telefon tego typu został zaprezentowany dosyć wcześnie, bo już w 1992 roku. Było to urządzenie Simon, zaprojektowane przez IBM i wdrożone do sprzedaży w 1993 roku.

Wraz z rozwojem technicznym smartfonów, rozwijały się systemy operacyjne, a także aplikacje na telefon. Jednym z najbardziej znaczących etapów było powstanie aplikacji na Android. Jest to system operacyjny, oparty na Linuksie, który zaczął być rozwijany od momentu, w którym Google Inc. wykupiło niewielką firmę z Kalifornii. Jego zaletą jest otwarty kod, dzięki czemu istnieje możliwość modyfikacji oraz poszerzania funkcjonalności o autorskie darmowe programy.

Darmowe aplikacje ułatwiają codzienne życia

Aplikacje na telefon za darmo mają znaczący wpływ na codzienne życia. Przede wszystkim, są to darmowe programy, dlatego ich dostępność jest wysoka. Ponadto, powstało ich bardzo wiele, dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnych aspektach życia codziennego.

Z ich funkcjonalności skorzystają zarówno rodzice, kobiety w ciąży, sportowcy czy podróżnicy. Przydadzą się także do zarządzania gospodarstwem domowym.

Ciekawe aplikacje dla mam

Darmowe programy dla mam ułatwiają codzienne życie w wielu jego aspektach. Przydają się np. w sytuacjach, gdy trzeba zająć czymś malucha. Wiele z nich posiada funkcję blokującą ekran, dając jednocześnie możliwość zabawy kolorowymi kształtami. Takie gry potrafią przykuć uwagę dziecka na dłuższy czas, dzięki czemu mama może np. w tym czasie przygotować obiad lub zająć się innymi domowymi sprawami.

Aplikacje na telefon tego typu ułatwiają również m.in. robienie zakupów, organizowanie planu dnia, zmianę niekorzystnych nawyków na dobre, a także lokalizują najbliższe miejsca przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Ponadto, programiści zadbali również o tych rodziców, którzy mają problem z usypianiem dziecka. Wdrożono darmowe aplikacje emitujące szum, który usypia najmłodszych członków rodziny.

Przyszli rodzice również znajdą odpowiednie dla siebie aplikacje. Istnieje szereg programów przeznaczonych do monitorowania przebiegu ciąży i organizacji zadań związanych z tym wyjątkowym okresem.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje ciążowe dla przyszłych rodziców >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - darmowe aplikacje dla mam

Darmowe aplikacje – organizacja życia codziennego

Darmowe programy również ułatwiają np. zarządzanie czasem. Programiści dostrzegli wzrastającą potrzebę w zakresie organizacji codziennego życia, w związku z czym utworzyli szereg funkcjonalnych i przydatnych aplikacji.

W zarządzaniu czasem pomogą takie ciekawe aplikacje, jak organizery zadań wraz z funkcją powiadomień, zapisywanie linków do ciekawych artykułów bez konieczności otwierania przeglądarki na komputerze, a także programy służące do planowania zakupów.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje do przygotowania listy zakupów >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - darmowe aplikacje w codziennym życiu

Zarządzanie budżetem domowym

Aplikacje na telefon to także funkcjonalność w zakresie zarządzania budżetem domowym. Są przede wszystkim intuicyjne i proste w obsłudze, dzięki czemu wprowadzanie przychodów i wydatków jest możliwe zazwyczaj maksymalnie trzema kliknięciami.

Dowiedz się więcej: Najlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - aplikacje do zarządzania budżetem domowym

Najlepsze aplikacje muzyczne

Programiści przygotowali również programy dla miłośników muzyki. Wiadomo, że smartfony posiadają możliwość odtwarzania dźwięków, a także wgrywanie dowolnych ścieżek dźwiękowych. Darmowe aplikacje bazują jednak w znacznej większości na wewnętrznych bazach danych.

W zależności od potrzeb użytkownika, mogą np. wyszukiwać nieznanych dotąd artystów bazując na dotychczasowej aktywności (Pandora), korzystać w pełni legalnie z muzyki (Spotify, Deezer), a także współtworzyć społeczność muzyczną (SoundCloud).

Jedną z najciekawszych propozycji jest aplikacja na telefon Last.FM, która wyszukuje artystów i wykonawców bazując na dotychczasowej aktywności użytkownika na innych portalach społecznościowych, takich jak Google+ oraz Facebook.

Dowiedz się więcej: Darmowe aplikacje do słuchania muzyki >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - darmowe aplikacje muzyczne

Darmowe aplikacje dla hobbystów

Darmowe programy uwzględniają również inne sfery rozrywkowe. W tym celu powstało bardzo dużo aplikacji, dedykowanych dla pasjonatów z bardzo wielu dziedzin.

Miłośnicy fotografii mają możliwość np. rozbudowania swojego telefonu o zaawansowaną edycję zdjęć. Dodatkowo, dostępne są organizery fotografii na telefonie, istnieje możliwość zapisywania zdjęć w chmurze, a także współtworzenie społeczności pasjonatów fotografii na portalu Instagram.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje dla pasjonatów fotografii >>

Miłośnicy sportów oraz zdrowego stylu życia również znajdą darmowe aplikacje dla siebie. Ułatwiają one m.in. planowanie i monitorowanie wysiłku fizycznego, układanie planu treningowego, dobór optymalnej diety, pilnowanie dziennego spożycia kalorii i wiele więcej. Ich funkcjonalność sprowadza się do usprawnienia codziennego życia oraz ułatwia dbałość o własne zdrowie i atrakcyjną sylwetkę.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje dla rowerzystów >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - darmowe aplikacje dla rowerzystów

Darmowe aplikacje – bezpieczeństwo danych

Darmowe programy pomagają również zadbać o bezpieczeństwo naszych danych. Funkcjonalność współczesnych smartfonów umożliwia np. dokonywanie przelewów z urządzeń mobilnych, przechowywanie ważnych dokumentów czy korzystanie z bankowości elektronicznej.

Wszystkie mają jedną wspólną cechę – wymagają udostępnienia i przetwarzania informacji o nas, często bardzo wrażliwych. Mogą one zostać wykradzione m.in. za pomocą złośliwego oprogramowania. Możemy uchronić się przed ich utratą, instalując dobre oprogramowanie antywirusowe.

Dowiedz się więcej: Najlepsze darmowe aplikacje antywirusowe na telefon >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - darmowe aplikacje antywirusowe

Darmowe aplikacje do komunikacji

Główną korzyścią internetu jest możliwość szybkiej wymiany informacji. Wynika to z pierwotnej potrzeby komunikowania się. Na przestrzeni dziejów człowiek usprawniał tę umiejętność, co napędzało rozwój cywilizacyjny.

Internet dał jednak nieograniczone możliwości szybkiej wymiany nie tylko komunikatów głosowych, ale także zdjęć, plików, dokumentów i innych elementów. Pomagają w tym ciekawe aplikacje mobilne.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje do komunikacji >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - darmowe aplikacje do komunikacji

Aplikacje na telefon dla kierowców

Coraz więcej Polaków posiada swoje własne samochody. Niezależnie od tego czy podróżujemy prywatnie czy zawodowo, będziemy potrzebować czegoś więcej, niż tylko nawigacji.

Dedykowane aplikacje na smartfony dają możliwość nie tylko prostego wyznaczania trasy, ale także do pozyskania informacji np. o kontrolach na drodze. Dla mieszkańców dużych miast przydatne będą programy do opłaty miejsc postojowych w zatłoczonych śródmieściach. Istnieją również darmowe aplikacje na telefon, które podnoszą poziom bezpieczeństwa np. w przypadku zagrożenia.

Dowiedz się więcej: TOP 6: Darmowe aplikacje dla kierowców >>

Jak darmowe aplikacje ułatwiają nasze życie - darmowe aplikacje dla kierowców

Darmowe aplikacje bez wątpienia ułatwiają nasze codzienne życie. Najpopularniejsze programy dotyczą tych obszarów naszej codzienności, które wymagają używania fizycznych organizerów, map lub innych przedmiotów. W standardowej wersji zajmują jednak one sporo miejsca, w związku z czym czujemy potrzebę korzystania z takich aplikacji na telefon, które wyeliminują konieczność korzystania z nieporęcznych rzeczy.

Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy aplikacje wykorzystuje w celach sportowych, organizacyjnych, komunikacyjnych czy rodzinnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ