Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
18 Lut, 2017 - 07:00
Jak bezpiecznie wykonywać płatności telefonem?

Jak bezpiecznie wykonywać płatności telefonem?

Kamil Podsiadło

Na co trzeba zwrócić uwagę, aby płatności telefonem były bezpieczne?

Z roku na rok rośnie liczba użytkowników smartfonów, podobnie jak rośnie liczba funkcjonalności tych „inteligentnych urządzeń”. Płatności telefonem wprawdzie nie są jeszcze wielce popularne, a systematycznie zyskują nowych zwolenników. Czy tradycyjny portfel odejdzie za jakiś czas w zapomnienie?

Sposoby płatności telefonem

Aktualnie dostępnych jest kilka metod płatności za pomocą telefonu, które w pewnych kwestiach dosyć mocno się między sobą różnią.

Pierwszą grupą płatności, która pojawiła się na rynku już kilka lat temu, jest system BLIK. Zasada jego działania oparta jest na kodach jednorazowych, które wyświetlane są na ekranie telefonu i które należy podać sprzedawcy. Wadą tego rozwiązania jest bez wątpienia mniejsza wygoda niż ma to miejsce chociażby przy standardowych zbliżeniowych płatnościach kartą.

Kolejne dwa rodzaje płatności telefonem działają na zasadach zbliżeniowych, ale dzieli je wykorzystanie nieco innej technologii. Pierwsza metoda, która wykształciła się wcześniej, wymaga współpracy banku z danym operatorem telekomunikacyjnym. Użytkownikowi zainteresowanemu płatnościami przez telefon wydawana jest specjalna karta SIM NFC, która pozwala realizować płatności zbliżeniowe. Wykorzystywany jest tutaj moduł NFC – technologia ta wykorzystuje fale radiowe i pozwala nawiązać wymianę danych.

Druga metoda, która ze względu na wygodę ma prawdopodobnie przed sobą największą przyszłość, opiera się na technologii HCE (Host Card Emulation). Nie potrzeba tutaj posiadać specjalnej karty SIM.

Wystarczy zainstalować na telefonie aplikację mobilną banku, która następnie parowana jest z kartą płatniczą i od tej chwili może służyć jako jej zastępstwo. Aby móc jednak skorzystać z tego rozwiązania, trzeba spełnić pewne warunki:

  • Technologia póki co działa tylko na systemach Android 4.4 lub nowszych,
  • Telefon musi posiadać moduł NFC,
  • Trzeba mieć zainstalowaną aplikację mobilną banku,
  • Podobnie jak to ma miejsce w przypadku płatności kartami zbliżeniowymi, transakcje do kwoty 50 zł przechodzą w kilka sekund, natomiast powyżej tej kwoty konieczne jest podanie kodu PIN (w aplikacji lub terminalu – zależy od systemu przyjętego przez bank).

Dowiedz się więcej: Darmowe WiFi – jak i gdzie szukać? >>

Bezpieczne płacenie telefonem

Póki telefon jest w naszym posiadaniu, to z płatnościami mobilnymi nie wiąże się większe ryzyko niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych płatnością kartą. Zasada działania, jak i technologia umożliwiająca płatności zbliżeniowe jest bardzo podobna.

Jednak w sytuacji, gdy smartfon trafi w niepowołane ręce, powinniśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt do banku i zastrzec tę formę płatności. Zwłaszcza, jeżeli mamy zainstalowaną aplikację bankową i nie jesteśmy z niej wylogowani.

Jako że tutaj to telefon jest narzędziem płatności, to należy jak najlepiej zabezpieczyć do niego dostęp. Wiele osób nie robi nawet podstawowego kroku, czyli nie ustawia kodu lub wzoru odblokowującego ekran. Ten prosty środek bezpieczeństwa może uniemożliwić korzystanie z naszego telefonu i dać nam wystarczająco czasu na reakcję.

Warto również przedsięwziąć inne środki bezpieczeństwa, m.in. zainstalować oprogramowanie antywirusowe i nie korzystać z niezabezpieczonych, publicznych sieci Wi-Fi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ