ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
05 Maj, 2017 - 16:09

Jak anulować przelew internetowy

ARTYKUŁ PARTNERA

Jak anulować przelew pomyłkowo wysłany do niewłaściwego odbiorcy lub w niewłaściwej kwocie? Czy możemy cofnąć polecenie przelewu?

Przelew wysłany na nieprawidłowy rachunek bankowy może doprowadzić do wielu kłopotliwych konsekwencji. Tutaj przed błędem ludzkim chroni nas jednak zaawansowana sieć bankowych zabezpieczeń. Znacznie łatwiej o wpisanie złej kwoty lub tytułu przelewu. W wielu sytuacjach, szczególnie jeśli mamy do czynienia z urzędami, sprawa może być trudna do odkręcenia. Jak anulować przelew w takiej sytuacji?

Niełatwo pomylić numer konta

System zabezpieczający przed ludzkim błędem polegającym na niepoprawnym przepisaniu cyfr konta bankowego potrafi rozpoznać i ostrzec nadawcę przelewu – dwie pierwsze cyfry numeru konta są bowiem cyframi kontrolnymi, których wartość obliczana jest na podstawie wszystkich pozostałych cyfr składowych podanego rachunku. Rozpoznanie przez system błędnego rachunku spowoduje więc automatyczne odrzucenie przelewu.

Nieprawidłowe dane lub kwota przelewu

Dużo łatwiej o pomyłkę związaną z podaniem prawidłowego numeru konta, ale powiązaniem go z błędnym nazwiskiem właściciela konta lub podanie niewłaściwej kwoty przelewu. Jak naprawić błąd wysłania błędnego przelewu? Podpowiadamy poniżej.

Dowiedz się więcej: Ile średnio płacimy za przelew bankowy >>

Przelew wśród operacji oczekujących

Jeśli transakcja trafiła na listę operacji oczekujących i nie została od razu zrealizowana – mamy szczęście! Większość przelewów, nie tylko tych przygotowanych do wysłania w późniejszym terminie, czeka w banku na najbliższe otwarcie systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR.

Jeśli tak stało się w naszym przypadku i w systemie nie został jeszcze utworzony plik do wysłania, mamy duże szanse, by własnoręcznie anulować przelew z poziomu konta internetowego albo udać się do oddziału banku i podpisać upoważnienie do odwołania transakcji.

Dowiedz się więcej: Przelew bankowy – najważniejsze rodzaje przelewów i różnice między nimi >>

Zlecenie w systemie ELIXIR

Zgodnie z ustawą o bankowych usługach płatniczych placówki obracające naszymi pieniędzmi nie mają obowiązku sprawdzać, czy inne niż numer rachunku bankowego dane przelewu są poprawne – to naszym obowiązkiem jest dokładna weryfikacja, czy wskazane konto odpowiada nazwie adresata i podanemu przez nas adresowi.

W momencie, gdy przelew trafia do systemu międzybankowych rozliczeń ELIXIR możemy próbować skontaktować się z bankiem w celu odzyskania wysłanych niewłaściwemu adresatowi pieniędzy – bank zobowiązany jest do podjęcia działań mających na celu odzyskanie kwoty przelewu, może to jednak zrobić zażyczywszy sobie odpowiedniej opłaty za dodatkowe usługi.

W przypadku pomyłki możemy też liczyć na osobę, która otrzymała pomyłkowy przelew – powinna ona zwrócić przesłane jej pieniądze, w innym przypadku grozi jej bowiem odpowiedzialność karna. W sytuacji, gdy przelew trafia do systemu ELIXIR możemy też próbować skontaktować się z bankiem odbiorcy transakcji. Bank może skontaktować się z beneficjentem i zapytać o zgodę na zwrot pomyłkowo przesłanego przelewu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ