ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Sty, 2017 - 08:41
Jak 500+ zmienił rynek pożyczek?

Jak 500+ zmienił rynek pożyczek?

ARTYKUŁ PARTNERA

Rodzina 500 plus to program mający różne efekty w wielu dziedzinach. Jak zmienił on rynek pozabankowych pożyczek?

Mniejsze zainteresowanie chwilówkami

Tak w skrócie można opisać najbardziej istotny aspekt zmian na rynku pożyczkowym. Beneficjenci programu 500+ to w pewnej części klienci firm pożyczkowych, którzy zaciągali niewielkie, krótkoterminowe zobowiązania na bieżące wydatki. Regularne wsparcie pozwoliło niektórym na zrezygnowanie z metody finansowania niektórych zakupów pożyczką.

Taki efekt potwierdzają różne głosy z branży – ostatnio na łamach portalu interia.pl wypowiadał się w tej sprawie Marek Kujawa (dyrektor departamentu ryzyka w Vivusie) który dodał, iż pod koniec 2016 zapotrzebowanie na krótkoterminowe pożyczki było kilkanaście procent niższe niż w roku poprzednim. Podobne zdanie mają przedstawiciele innych firm.

Lepsza spłacalność

To inny efekt, który można również przypisać flagowemu programowi rządowemu. Mając gwarantowane comiesięczne wsparcie w wysokości 500 złotych (lub większe), łatwiejsza staje się spłata pożyczek, nawet w przypadku gdy są to znacznie wyższe zobowiązania, spłacane w ratach. Vivus ocenił iż ostatnio prawdopodobieństwo niespłacania chwilówek spadło o 25%.

Przejście na pożyczki długoterminowe

Program 500+ zmienił także strukturę zaciąganych pożyczek. W perspektywie roku świadczenie na jedno dziecko objęte programem to 6 000 złotych. Taka kwota pozwala na większe, droższe zakupy (np. zakup używanego samochodu, rodzinny wyjazd na wakacje) niż “bieżące” wydatki. To sprawia iż może wzrosnąć zainteresowanie pożyczkami długoterminowymi, które na pozabankowym rynku wynoszą często nie więcej niż 10 000 złotych. Osoby mając zagwarantowany stały dochód w postaci świadczenia mogą być bardziej skłonne do zaciągania wyższych pożyczek.

Dla firm które udzielają pożyczek przy względnie liberalnych kryteriach (chwilowki-online.org/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej) program 500+ może oznaczać jeszcze większą przyznawalność, co także skutkuje wzrostem podpisanych umów.

Podsumowując, program 500+ ma pozytywny wpływ jeśli chodzi o finansową stabilność Polaków – przynajmniej w rozumieniu indywidualnym, gdyż koszt programu w 2017 roku (który poniesiemy wszyscy) szacuje się około 23 miliardy złotych.

***artykuł partnera: chwilowki-online.org***

ZOBACZ RÓWNIEŻ