Justyna Dębowska
Justyna Dębowska
27 Lut, 2018 - 01:00

Jadłospis tygodniowy sposobem na oszczędzanie?

Justyna Dębowska

Czy jadłospis tygodniowy pozwoli nam zaoszczędzić? Oczywiście, że tak! To świetny sposób na oszczędzanie drobnych kwot każdego dnia. Co prawda, początkowo musimy włożyć trochę wysiłku w umiejętne planowanie zakupów i przygotowywanie posiłków, jednak z czasem stanie się to dla nas całkiem proste.

Dzięki planowaniu swoich posiłków możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy – nasz budżet domowy ulegnie odciążeniu (zwłaszcza w skali roku). Niestety oszczędności nie znajdą się same. Wymaga to od nas wysiłku, planowania i czasu. Jeśli już zdecydujemy się na jadłospis tygodniowy, poniżej przedstawiamy listę kroków, jakie należy podjąć, by opracować plan posiłków i skutecznie wprowadzić go w życie.

Jadłospis tygodniowy – krok pierwszy: oszacujmy dotychczasowe wydatki

Na początku najlepiej na podstawie naszych miesięcznych wydatków oszacować, ile wydajemy na jedzenie i podzielić wynik przez liczbę tygodni oraz liczbę członków rodziny. Należy również odjąć wydatki na stołówkę dzieci (chyba że chcemy i możemy to zmienić). Jeśli z kolei ponosimy koszty jedzenia obiadów na mieście, warto wziąć pod uwagę możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków w domu i spożywania ich w pracy (to wymaga sporo wysiłku, ale podniesie jakość naszego jedzenia i ograniczy wydatki).

Następnie musimy ustalić, ile pieniędzy tygodniowo przeznaczać chcemy na jedzenie. Jeśli zdecydowaliśmy się zrezygnować z jedzenia lunchów w miejscu pracy – warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu budżetu.

Pamiętajmy, by planowane wydatki nie były zbyt niskie, bo zwiększa to ryzyko, że zniechęcimy się po pierwszej porażce. Kwota powinna być realna.

Jadłospis tygodniowy sposobem na oszczędzanie?_planowanie

Jadłospis tygodniowy – krok drugi: menu i lista zakupów

Następnym krokiem jest stworzenie tygodniowego menu i listy zakupów, które należy zrobić, żeby zaplanowane posiłki przygotować. Przy opracowaniu menu warto wziąć pod uwagę to, co lubimy jeść na co dzień.

Można również zastanowić się nad wprowadzeniem pewnych zmian. Zastanowić się, czy jest możliwość wprowadzenia zdrowszych posiłków? A może wprowadzić jakieś nowości? Potrawy jednogarnkowe są świetnym rozwiązaniem, jeżeli planujemy brać jedzenie do pracy lub pakować je dzieciom do szkoły!

Gdy już wybierzemy się na zakupy, należy trzymać się przygotowanej listy i nie kupować produktów, które na niej nie figurują (będzie to ciężkie dla większości z nas, gdyż mamy skłonność do ulegania promocjom i dużym zakupom).

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje do przygotowania listy zakupów >>

Jadłospis tygodniowy sposobem na oszczędzanie? - zakupy

Jadłospis tygodniowy – krok trzeci: analiza i korekta

Po pierwszym tygodniu należy skorygować nasz plan budżetowy, gdyż rzadko kiedy zostanie należycie wykonany za pierwszym razem. Może okazać się, że zostanie przekroczony limit wydatków i wtedy musimy zastanowić się, jakie błędy popełniliśmy i czy można je naprawić.

  • Ulegliśmy i kupiliśmy jakiś produkt w promocji, chociaż nie mamy w zwyczaju z niego korzystać?
  • A może niedostatecznie obliczyliśmy nasze wydatki na żywność?

Jeśli z kolei wyjdziemy na plusie, oznaczać to będzie, że dobrze wykonaliśmy zadanie – postępując zgodnie z planem znacznie ograniczyliśmy jedzenie na mieście i spełnianie drobnych zachcianek kulinarnych.

Dowiedz się więcej: Jak ograniczyć marnowanie żywności w domu >>

Jadłospis tygodniowy sposobem na oszczędzanie? - wydatki na żywność

Domowy lunch box elementem jadłospisu na cały tydzień

Wyobraźmy sobie, że jeśli codziennie w pracy przeznaczamy na gotowy obiad od 15 do 20 złotych (to jest tańsza wersja), to przy dwóch pracujących dorosłych członkach rodziny wydatki te wynoszą od 700 do 900 złotych za jedzenie, i to niekoniecznie najwyższej jakości.

Dlatego jeśli dzień wcześniej przygotujemy obiad do pracy dla dwojga, to nie tylko zyskamy na jakości jedzenia, ale i z pewnością nie wydamy miesięcznie 700 złotych na składniki oraz prąd czy gaz.

Dowiedz się więcej: Co na obiad – 11 smacznych i szybkich propozycji >>

Oczywiście wymaga to pewnego wysiłku, ale przygotowanie lunch box`ów można rozłożyć na dwie osoby i gotować naprzemiennie (np. zmieniać się co drugi tydzień). Odniesione korzyści finansowe to jedna strona medalu, drugą będą niewątpliwe korzyści zdrowotne. Dodatkowo, jeśli lubimy gotować i eksperymentować w kuchni, dołączy do tego radość gotowania i odkrywania nowych smaków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ