Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
25 Lut, 2019 - 00:00
Inwestycja w nieruchomości - czy i dla kogo to dobry biznes?

Inwestycja w nieruchomości – czy i dla kogo to dobry biznes?

Elzbieta Tchorowska

Inwestycja w nieruchomości wydaje się idealną metodą powiększania majątku. Czy faktycznie tak jest? Kto może inwestować i na co zwrócić uwagę?

Oprocentowanie lokat jest obecnie na tyle niskie, że większość osób chcących pomnażać swoje pieniądze szuka nowych sposobów na inwestowanie. Ciekawym rozwiązaniem może być inwestycja w nieruchomości. Wbrew obiegowym opiniom nie jest ona skierowana jedynie do posiadaczy grubych portfeli.

Jak inwestować w nieruchomości?

Istnieje kilka podstawowych sposobów na inwestowanie tym dobrem. Mogą z nich korzystać zarówno bardziej majętni inwestorzy, jak i ci z ograniczonym budżetem. Te inwestycje finansowe cechują się dużą elastycznością i możliwością decydowania samodzielnie o podjętych krokach.

Jedyne, co musimy zrobić, to przeliczyć posiadane przez nas środki i wybrać interesujący nas rodzaj nieruchomości.

Inwestycja w nieruchomości niedużym kosztem

Inwestycja w nieruchomości praktycznie zawsze jest dobrym pomysłem. Ich ceny stale rosną, a jeśli znajdziemy niedrogą ofertę, możemy bardzo szybko osiągnąć niezłą stopę zwrotu. Najczęściej jednak tego typu pomnażanie pieniędzy kojarzy nam się z koniecznością kupna jednego lub kilku mieszkań.

Niewiele osób jednak wie, że możemy nabyć prawa do nieco innych nieruchomości, które są o wiele tańsze, a również przyniosą nam zysk.

W co inwestować? Mogą to być:

  • pokoje hotelowe,
  • miejsca postojowe lub garaże,
  • magazyn,
  • fragment zamku,
  • stanowisko biurowe czy inne nieruchomości komercyjne.

Tego typu inwestycje w nieruchomości są bardzo atrakcyjne dla osób, które nie chcą przeznaczać wielkich sum na zakup czy wyposażanie powierzchni. W przypadku garaży otrzymujemy prawa własności do miejsca, które możemy praktycznie od razu podnająć.

Pokoje hotelowe czy fragmenty zamków są w większości przygotowane już dla odwiedzających, a ich obecni właściciele szukają sponsorów w zamian za przekazanie im części zysków z wynajmu.

Dowiedz się więcej: Jak osiągnąć dochód pasywny na nieruchomościach

Inwestycja w nieruchomości na wynajem

Osoby, które mogą przeznaczyć większe sumy pieniędzy, powinny być bardziej zainteresowane zakupieniem całego mieszkania pod późniejszy wynajem. Najczęściej nieruchomości są kupowane za gotówkę i mogą od razu stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego pod zakup kolejnego mieszkania. To optymalna metoda inwestowania, która przynosi sporą stopę zwrotu.

Przykładowo we Wrocławiu możemy kupić nieruchomość w nowym budownictwie za 350 tys. złotych, gdzie opłaty za wynajem mogą wynosić około 3 tys. miesięcznie. Daje nam to całkowity zwrot z inwestycji w mniej niż 10 lat.

Apartamenty inwestycyjne zwracają się jeszcze szybciej, bo cena ich wynajmu jest o wiele wyższa.

Inną metodą jest kupno mieszkania na kredyt, czyli zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wtedy cena, jaką zaproponujemy za wynajem, musi pokrywać ratę kredytu wraz z pewną rezerwą – na wypadek konieczności znalezienia nowego najemcy, przeprowadzenia remontu czy chociażby podniesienia raty kredytowej. Nie mówimy oczywiście o kosztach mediów, które z reguły pokrywa wynajmujący.

Dowiedz się więcej: Jak sfinansować kupno mieszkania na wynajem

Spekulacje na cenach nieruchomości

Jeszcze inną metodą są zakupy spekulacyjne. W dużym skrócie polegają one na zakupie nieruchomości w niższej cenie – na przykład od dewelopera jeszcze w fazie przygotowań do rozpoczęcia budowy. Najczęściej płatność jest rozłożona na raty, a na samym wstępie wymagane jest jedynie 10% wartości mieszkania.

Później inwestor szuka innego nabywcy, który jest w stanie zapłacić za nieruchomość więcej. Nowy właściciel zwraca włożony kapitał w mieszkanie i dodatkowo płaci odstępne, które wynika z ceny deweloperskiej i ceny narzuconej przez inwestora.

Zysk z nieruchomości na sprzedaż tego typu może być bardzo wysoki i w krótkim czasie wynieść nawet kilkaset procent. Jest on jednak obarczony ryzykiem.

Jeśli nie znajdzie się nowy nabywca, zostajemy z zakupionym mieszkaniem, które będziemy musieli próbować sprzedać później lub przygotować do wynajmu. Nie zawsze więc będą to inwestycje krótkoterminowe, o które nam chodziło.

Dowiedz się więcej: Jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Inwestycja w nieruchomości może być dzisiaj bardzo opłacalna

źródło zdjęcia: Getty Imagesgopixa

Co trzeba wziąć pod uwagę?

Decydując się na takie inwestowanie, musimy wziąć pod uwagę głównie nasze oczekiwania i rodzaj nieruchomości, którą chcemy zakupić. Jeśli liczymy na duży zysk, kupno garażu z pewnością nam go nie zapewni. Może być jednak odpowiedni na początek, by przekonać się, jak wyglądają procedury zakupu takiego dobra.

Głównym wyznacznikiem dla nas jest cena, którą musimy zapłacić, a ta zależy od:

  • powierzchni,
  • lokalizacji,
  • warunków technicznych,
  • wieku budynku.

Czasem bardziej opłaca się chociażby zakup mieszkania do remontu i przeprowadzenie renowacji własnym sumptem, by później sprzedać lokal z zyskiem. Oznacza to, że już na samym początku potrzebujemy sporej ilości czasu, by znaleźć przedmiot inwestycji odpowiedni dla nas.

Dowiedz się więcej: Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu

Czy takie inwestowanie to dobry pomysł?

Inwestowanie w nieruchomości z pewnością przynosi większy zysk niż większość bezpiecznych sposobów pomnażania pieniędzy. Z finansowego punktu widzenia jest to więc dobry pomysł.

Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować całkowite ryzyko. Najmniejsze problemy sprawiają nieruchomości kupowane za gotówkę pod wynajem. Nie ciąży na nas kredyt hipoteczny, nie ma więc możliwości, że będziemy mieli problemy z jego spłatą, jeśli nie znajdziemy wynajmujących. W najgorszym wypadku trzeba będzie ponosić miesięczne koszty czynszu do spółdzielni.

Założenie na nieruchomości hipoteki może spowodować problemy z jej spłatą. Odpowiednio jednak analizując potrzeby rynku i popyt na mieszkania na wynajem, nie jest to duże ryzyko.

Największy zysk, ale i najbardziej ryzykowny ponosimy przy zakupach spekulacyjnych, kiedy to tak naprawdę nie chcemy zakupić nieruchomości. Taka metoda może być jednak bardzo opłacalna jedynie przy bardzo dużym popycie na rynku.

Dowiedz się więcej: Mieszkania komornicze – okazja czy ryzyko?

Kto może inwestować?

W nieruchomości może inwestować praktycznie każdy, kto posiada pewną odłożoną sumę pieniędzy lub ma możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na ten cel. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by móc w ten sposób pomnażać nasze środki. Musimy jednak pamiętać, że często musimy dysponować sporą ilością wolnego czasu.

Wynajmowane nieruchomości trzeba doglądać, przeprowadzać okresowe kontrole czy remonty, szukać wynajmujących. Przy zakupie spekulacyjnym konieczne jest bardzo aktywne poszukiwanie nowego kupca. Nie możemy zapominać o konieczności załatwienia wszelkich formalności czy rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

To wszystko zajmuje czas i sprawia, że inwestowanie w nieruchomości staje się zajęciem na pełny etat.

Dowiedz się więcej: W jaki sposób sfinansować kupno mieszkania lub domu

Inwestycja w nieruchomości wymaga sporych nakładów finansowych

źródło zdjęcia: Getty Images / MonthiraYodtiwong

Ile to kosztuje?

Choć inwestycja w nieruchomości jest stosunkowo bezpieczna, nie możemy zapominać o naturalnych kosztach, które się pojawiają. Są to podatki i taksy notarialne. Każda sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłaty daniny i to praktycznie od razu po sporządzeniu aktu. Musimy być na to przygotowani. Decydując się na inwestowanie, nie możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej przy podatku PCC.

Kredyt hipoteczny, który zaciągnęliśmy na mieszkanie pod wynajem, również musimy zacząć spłacać jeszcze przed oddaniem lokalu – choć tylko w części odsetkowej. To wszystko powoduje, że lepiej jest mieć odłożoną pewną kwotę pieniędzy, która pozwoli nam zachować płynność finansową.

Inwestycja w nieruchomości staje się coraz bardziej popularna. Świadczą o tym chociażby statystyki. Ponad 50% kupowanych obecnie mieszkań nie będzie służyć właścicielom do celów mieszkaniowych. Czy należy się dziwić? Z pewnością nie. Niskie ryzyko, szybka stopa zwrotu i ciągle rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że stają się one idealnym sposobem na powiększanie własnego majątku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ