Michał Nielub
Michał Nielub
17 Lis, 2017 - 01:00

Instalacja LPG – czy to się opłaca?

Michał Nielub

Posiadając auto z silnikiem benzynowym może się okazać, że instalacja LPG jest sposobem na ograniczenie wydatków związanych z zużyciem paliwa. Czy to się faktycznie opłaca?

Instalacja LPG jest popularnym sposobem na obniżenie kosztów paliwa. Ze względów konstrukcyjnych, dedykowana jest samochodom napędzanym silnikami benzynowymi. Czy jednak instalacja gazowa jest naprawdę opłacalna? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy poniżej.

Sekwencyjna instalacja LPG to standard

Instalacja gazowa występuje w kilku rodzajach. Jednak w uwagi na specyfikę, wydajność i technologię w zasadzie stosowana jest wyłącznie sekwencyjna instalacja LPG, w której gaz podawany jest do silnika bezpośrednio przez wtryski. Ta konstrukcja sprawdza się we wszystkich rodzajach aut, dlatego wyspecjalizowane serwisy nawet nie proponują innych rozwiązań.

Atrakcyjna cena gazu

To co powoduje, że instalacja LPG jest atrakcyjna, to cena gazu. Jest ona zazwyczaj kilkukrotnie niższa niż cena benzyny. Dla porównania – średnia cena gazu w sprzedaży detalicznej wynosi 2,16 zł za litr (stan na 08.11.2017 r). Taka sama ilość benzyny PB 98 to 4,98 zł, zaś PB 95 – 4,65 zł.

Dowiedz się więcej: Gaz, diesel czy benzyna – co się bardziej opłaca? >>

Instalacja LPG – opłacalność

Rentowność instalacji gazowej zależy od wielu czynników. Najważniejszy wynika z zależności, że instalacja LPG zużywa więcej gazu na 100 km, niż silnik zużyłby w przypadku benzyny. Zazwyczaj przyjmuje się współczynnik 1,3 na niekorzyść autogazu.

Zatem jeżeli auto zużywa 10 l benzyny, to analogicznie zużyje 13 litrów gazu, co i tak będzie opłacalne. Przeliczmy koszty, zaś dla porównania przyjmijmy tańszą PB 95:

10 l * 4,65 zł = 46,50 zł

13 l * 2,16 zł = 28,08 zł

Warto jednak mieć świadomość tego, że instalacja LPG zużywa również benzynę. Może to być albo tylko i wyłącznie podczas rozruchu lub na zasadzie dotrysku w trakcie jazdy. Ilość zużywanej benzyny jest ciężka do oszacowania, ponieważ zależy ona od jakości instalacji gazowej. Dodatkowo koszty serwisu są wyższe. Niemniej, jeżeli dużo korzystamy z auta, instalacja LPG w naszym aucie będzie dobrym rozwiązaniem.

Koszt instalacji gazowej

Instalacja LPG z sekwencyjnym wtryskiem gazu to koszt w granicach 2,3 tys. do 6 tys. złotych. Wszystko zależy od wielkości silnika, liczby cylindrów, rodzaju wtrysku i klasy instalacji. W praktyce warto inwestować w instalację gazową wykonanej z wysokiej jakości komponentów. Początkowy koszt może być wyższy, jednak zostanie to zrekompensowane niższymi kosztami ewentualnych napraw.

Instalacja LPG jest alternatywą dla posiadaczy aut z silnikami benzynowymi, którzy dużą jeżdżą. Instalacja gazowa jest tym bardziej opłacalna, im zużycie benzyny jest wyższe i im więcej auto jest użytkowane. Warto być świadomym tego, że oprócz oczywistej oszczędności wynikającej z ceny gazu oraz jego zużycia, dochodzą jeszcze określone koszty. Wynikają one przede wszystkim z serwisowania takiej instalacji. Dlatego dobrym pomysłem jest inwestycja w wysokiej klasy komponenty, aby ewentualne uniknąć dalszych wydatków na naprawy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ