Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
26 Sie, 2018 - 01:00
Jak wygląda urlop dla niepełnoetatowca?

Jak wygląda urlop dla niepełnoetatowca?

Elzbieta Tchorowska

Pracujesz na część etatu? Czy wiesz jak wyliczyć urlop dla niepełnoetatowca? Sprawdź już dziś, ile dni wolnych Ci się należy za Twoją pracę!

Prawo do urlopu wynika z Kodeksu Pracy i może z niego skorzystać każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Osoby pracujące na pełny etat mają do dyspozycji 20 lub 26 dni wypoczynku. Co się natomiast dzieje w momencie, kiedy wymiar zatrudnienia jest niższy? Jak wygląda urlop dla niepełnoetatowca?

Urlop dla niepełnoetatowca wyliczany jest na podstawie wymiaru zatrudnienia

W przypadku osób pracujących jedynie na część etatu wymiar urlopu wypoczynkowego musi zostać odpowiednio przeliczony.

Skorzystajmy z przykładu pracownika, który ma staż pracy przekraczający 10 lat, a tym samym ma prawo do wykorzystania 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jest zatrudniony na ½ etatu i pracuje po 4 godziny dziennie. W takim wypadku wymiar urlopu także jest dzielony na pół i będzie wynosił 13 dni. Konieczne jest przeliczenie urlopu na godziny, a więc mnożymy liczbę dni przez podstawowy dzienny czas pracy, czyli 8 godzin. W rezultacie otrzymujemy 104 godziny, które możemy wykorzystać na urlop wypoczynkowy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych części etatu. Przy podstawowym wymiarze wynoszącym 26 dni zatrudniony na:

  • 1/8 etatu ma prawo do 3,25 dnia,
  • ¼ etatu ma prawo do 6,5 dnia,
  • ¾ etatu ma prawo do 19,5 dnia,
  • 7/8 etatu ma prawo do 22,75 dnia.

Więcej o urlopach godzinowych przeczytasz tutaj: Urlop godzinowy – czy to możliwe? >>

Urlop dla niepełnoetatowca a liczba godzin

Urlop dla niepełnoetatowca jest mniejszy, jeśli bierzemy pod uwagę dni czy godziny do dyspozycji pracownika. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę sposób naliczania, to okaże się, że taki pracownik może zaplanować sobie czas wolny dokładnie tak samo, jak osoba pracująca na pełen etat.

Chcąc skorzystać z tygodnia wolnego przy pełnym trybie pracy, musimy odliczyć sobie 40 godzin z całkowitej puli. W przypadku pracy na pół etatu będzie to wartość o połowę mniejsza – 20 godzin. Każdy zatrudniony może więc nie przychodzić do pracy przez tyle samo dni.

Pełną treść Kodeksu Pracy znajdziesz tutaj.

Jak zaokrąglić urlop?

Jak widać, przeprowadzone wyliczenia wskazują, że urlop może wynosić jedynie ułamek dnia, tak jak miało to miejsce przy wskazanych powyżej przykładach. Takie sytuacje nie mogą mieć jednak miejsca przy ustalaniu wymiaru urlopu. W takich sytuacjach zawsze zaokrągla się w górę, do pełnych dni, a więc tak naprawdę zatrudniony na:

  • 1/8 etatu ma prawo do 4 dni,
  • ¼ etatu ma prawo do 7 dni,
  • ¾ etatu ma prawo do 20 dni,
  • 7/8 etatu ma prawo do 23 dni.

Nieco inna sytuacja występuje w momencie pierwszego roku rozpoczęcia pracy. Zgodnie z Kodeksem Pracy zatrudniony otrzymuje prawo do 1/12 podstawy urlopu po każdym kolejnym przepracowanym miesiącu. W takiej sytuacji uzyskanie całkowitej liczby dni jest prawie niemożliwe, ale zasady rządzące zaokrąglaniem są całkowicie inne.

Prawo nie określa takiego obowiązku dla pracodawcy. W pierwszym miesiącu osoba posiadająca podstawę w wymiarze 20 dni wolnych i pracująca na ½ etatu otrzymuje prawo do 6 godzin i 40 minut urlopu, a nie do jednego dnia.

Dowiedz się więcej: Urlopy pracownicze: wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, macierzyński i inne. Wszystko co musisz wiedzieć! >>

Jak wykorzystać urlop dla niepełnoetatowca?

Zmiany w etacie w trakcie roku

Czasami zdarza się, że pracownik w trakcie roku przechodzi z pełnego etatu na niepełny lub odwrotnie. Wymiar etatu może dowolnie się zmienić. Rozstrzygając, ile dni urlopu będzie nam się należeć w tej sytuacji, na pomoc przychodzi nam Państwowa Inspekcja Pracy, która jasno mówi, że oba te okresy należy policzyć oddzielnie.

Dodatkowo, interpretacja mówi, że każdy z tych urlopów musi zostać oddzielnie zaokrąglony w górę. Posłużmy się znowu przykładem.

Pracownik od stycznia do czerwca włącznie pracował na 3/4 etatu, ale potem od lipca do końca roku pracował na ¼ etatu. Zatrudniony ma prawo do 26 dni urlopu przy pełnym wymiarze. Przez pierwsze 6 miesięcy należy mu się 9.75 dnia, a za drugie 6 miesięcy 3.25 dnia. Zaokrąglając obie wartości w górę, otrzymujemy: 10 dni i 4 dni, a więc sumarycznie 14 dni urlopu w roku.

Pełną interpretację PIP-u znajdziesz tutaj.

Warto znać przepisy, które regulują urlop dla niepełnoetatowca i umieć go wyliczyć. Dzięki temu nie tylko mamy możliwość zaplanowania sobie każdego z wolnych dni, ale w razie niewykorzystania go będziemy wiedzieć, jakie wynagrodzenie za urlop nam przysługuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ