Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
02 Lis, 2017 - 03:00

Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu

Malwina Tomżyńska

Czy podatek od sprzedaży samochodu jest obowiązkowy? Transakcja sprzedaży opodatkowana podatkiem dochodowym? Kogo dotyczy i jak jej uniknąć?

Niestety nie wszyscy posiadacze samochodów zdają sobie sprawę, że w przypadku sprzedaży swoich czterech kółek może ich obowiązywać tzw. podatek od sprzedaży samochodu. Ile wynosi i czy można go uniknąć? Jakie warunki trzeba spełnić – podpowiadamy.

Podatek od sprzedaży samochodu

Sprzedaż samochodu prywatnego w określonych sytuacjach może powodować powstanie przychodu objętego obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Obowiązek ten dotyczy osób, które sprzedały samochód przed upływem 6 miesięcy od daty jego zakupu (czyli były posiadaczami auta krócej niż pół roku). W takim przypadku na sprzedającym ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Podstawa opodatkowania

Podstawę opodatkowania stanowi kwota wyliczona jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży (czyli ceną sprzedaży samochodu), a kosztem nabycia pojazdu (czyli ceną za jaką dokonaliśmy zakupu naszego samochodu).

Do kosztów nabycia pojazdu sprzedawca ma prawo doliczyć także wszelkie udokumentowane wydatki związane z użytkowaniem pojazdu, w postaci między innymi:

  • zakupu części zamiennych,
  • montażu dodatkowego,
  • niestandardowego wyposażenia,
  • kosztów modernizacji pojazdu.

Tak wyliczona podstawa opodatkowania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek od sprzedaży samochodu w takim przypadku wyniesie, w zależności od zarobków sprzedającego, 18% albo 32%. Osoba, która dokonała sprzedaży przed upływem 6 miesięcy od dnia zakupu pojazdu, zobowiązana jest do wykazania tej transakcji w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, w pozycji „dochody i straty” jako „inne źródła”.

Uwaga! Nawet gdy dotychczas składałeś roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT – 37 (dochody z umowy o pracę), w przypadku sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy, składasz PIT – 36, w którym wykazujesz wszystkie swoje dochody (zarówno dochód ze sprzedaży samochodu, jak również comiesięczne zarobki związane z wykonywanym zawodem).

W przypadku gdy auto (będące przedmiotem transakcji sprzedaży dokonywanej przed upływem 6 miesięcy od dnia nabycia) zostało nabyte w ramach darowizny lub spadku, koszt nabycia takiego pojazdu wynosi 0 zł.

Dowiedz się więcej: Podatek od darowizny – kto i ile musi zapłacić >>

Trochę odmienne przepisy stosuje się do samochodów nabytych w związku z uczestnictwem w konkursach (wygrana w konkursie) – w tym przypadku osoba sprzedająca auto przed upływem 6 miesięcy będzie mogła wykazać koszt jego nabycia, w kwocie wartości pojazdu, jaka była określona w regulaminie konkursu.

Podatek od sprzedaży samochodu a strata

Zdarzają się jednak przypadki, w których dochodzi do utraty wartości naszego samochodu (np. kiedy na skutek kolizji drogowej auto doznaje poważnych uszkodzeń). W takiej sytuacji podatek od sprzedaży samochodu nie obowiązuje.

Związane jest to z osiągnięciem przez nas straty, spowodowanej zakupem auta po wyższej cenie, niż udało się nam go sprzedać. Dodatkowo w przypadku poniesienia straty związanej ze sprzedażą samochodu, sprzedający ma możliwość rozliczenia tej straty w zeznaniu podatkowym przez kolejne 5 lat, jednak tylko w przypadku zawarcia kolejnej transakcji sprzedaży samochodu.

Oznacza to, że po transakcji sprzedaży auta ze stratą, dokonanej w 2017 r., mamy możliwość rozliczyć ją w kolejnych 5 latach (do 2022 roku). Warunkiem jest dokonanie sprzedaży kolejnego samochodu przed upływem 6 miesięcy od dnia jego nabycia, co powoduje powstanie obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym.

Podatek od sprzedaży samochodu obowiązuje tylko w przypadku sprzedaży pojazdu przez upływem 6 miesięcy od dnia jego nabycia. Nieuwzględnienie dochodu związanego ze sprzedażą grozi grzywną, w wysokości od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ