Michał Nielub
Michał Nielub
20 Kwi, 2018 - 02:00

Ile wynosi koszt wymiany opon i od czego zależy?

Michał Nielub

Koszt wymiany opon zależy od wielu różnych czynników. Warto mieć tę świadomość już na etapie zakupu auta, ponieważ rozbieżność cenowa w świadczeniu tej usługi jest znacząca. Znaczenie mają zarówno: typ felgi, rozmiar i rodzaj opony, a nawet miejscowość, w którym znajduje się zakład wulkanizacyjny. Poznaj szczegóły!

Koszt wymiany opon jest zróżnicowany, zaś na jego wpływ ma wiele różnych czynników. Wszystko zależy nie tylko od tego, jaki posiadamy rodzaj felgi oraz opony, a również m.in. od miejscowości, w której znajduje się zakład wulkanizacyjny, a nawet od samej firmy, która świadczy tę usługę. Generalnie czynniki, które wpływają na to, ile będzie kosztować wymiana opon, można podzielić na te związane z rodzajem kół, samochodu oraz ogumienia oraz na te wynikające z kwestii nienamacalnych, takich jak: lokalizacja oraz jakość usług.

Koszt wymiany opon a rodzaj felgi

Cena wymiany opon będzie się różniła w zależności od tego, czy posiadamy felgi stalowe czy aluminiowe. Duży wpływ ma również fakt, czy korzystamy z jakichś dodatkowych usług, np. wyważania kół, wklejenia łatki itp. Przy każdej zmianie opon zimowych na letnie (i na odwrót) zaleca się wykonać wyważenie kół, aby wyeliminować wady konstrukcyjne, które posiada każda opona oraz każda felga.

Dowiedz się więcej: Opony letnie – kiedy zakładać? >>

Wymiana opon z felgami stalowymi

Koszt wymiany opon, które zamontowano na felgach stalowych z ich wyważeniem wyniesie ok. 80 zł za cały komplet. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli koła posiadają zamontowane czujniki, to do ceny należy doliczyć ok. 20 zł dopłaty. W przypadku, gdy posiadamy już zmontowane opony oraz felgi i chcemy tylko je przełożyć, to wówczas cena takiej usługi wynosi ok. 30 zł bez wyważania oraz ok. 60 zł z wyważaniem.

Wymiana opon – alufelgi

Jeżeli jednak posiadamy alufelgi, wówczas należy liczyć się z wyższymi cenami za usługę zmiany opon. Przy wymianie całego kompletu opon zapłacimy w tym przypadku ok. 100 zł dla wymiaru koła w granicach 13 – 16 cali, zaś w przypadku wyposażenia kół w czujniki, należy liczyć się z dopłatą na poziomie ok. 20 zł. Koszt samego przełożenia kompletu kół to wydatek rzędu 70 zł.

Zróżnicowanie ceny wynika także z wielkości zmienianej alufelgi:

  • Koszt wymiany opon z alufelgami w wymiarze 17 cali to wydatek rzędu 120 zł.
  • Gdy ich rozmiar wynosi jednak 18 cali należy dopłacić kolejne 20 zł, co ostatecznie wyniesie nas 140 zł.
  • Zaś w przypadku największego rozmiaru, czyli 19 cali, cena jaką będziemy musieli zapłacić wyniesie ok. 160 zł.

Koszt wymiany opon a ich rodzaj

Warto zaznaczyć, że w przypadku felgi stalowej jej rozmiar nie ma wpływu na wysokość ceny za zmianę. Nie ma także znaczenia fakt, czy są to opony zimowe, letnie czy opony wielosezonowe.

Dowiedz się więcej: Opony letnie – kiedy zakładać? >>

Warsztaty wulkanizacyjne doliczają jedynie dodatkowe koszty w przypadku opon typu run on flat. Posiadają one wzmacniane konstrukcje, pozwalające na dalszą jazdę nawet przy zerowym ciśnieniu powietrza. Powoduje to większy stopień skomplikowania całego procesu ich zmiany, co wpływa na dłuższy czas wymiany – dlatego należy się liczyć z tym, że będziemy musieli dopłacić ok. 15 zł od opony tego rodzaju.

Cena pozostałych usług wulkanizacyjnych

Szacując koszt wymiany opon, należy jeszcze uwzględnić inne usługi świadczone przez zakład wulkanizacyjny. Może się okazać, że w zakładanych oponach letnich wykryte zostaną uszkodzenia, wymagające naprawy. W zależności od tego, jak znaczące są to szkody, całkowita cena zmiany opon może znacząco się różnić.

Za każdą naklejoną łatkę będziemy musieli dopłacić od 10 do 20 zł, w zależności od jej rozmiaru oraz umiejscowienia.

Może się również okazać, że zniszczeniu uległ bok opony, co ją zdyskwalifikuje z dalszego użytkowania. Pozostałe wady uniemożliwiające jej dalsze użytkowanie to m.in. odkształcenia, guzy oraz inne trwałe deformacje konstrukcyjne.

Dowiedz się więcej: Wymiana opon – przewodnik >>

Koszt wymiany opon a kwestie jakościowe i lokalizacyjne

Wpływ na ostateczny koszt wymiany opon mają również kwestie związane z jakością świadczonych usług. Istnieje szereg rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, by wiedzieć, czy nie przepłaciliśmy za wymianę opon. Z pewnością nie bez znaczenie jest stopień wyspecjalizowania danego zakładu wulkanizacyjnego

Istotne znaczenie ma również lokalizacja – chodzi nie tylko o położenie samej miejscowości, ale również usytuowanie zakładu wulkanizacyjnego w obrębie tej miejscowości.

Lokalizacja zakładu wulkanizacyjnego

Co do zasady, w większych aglomeracjach ceny świadczenia usług wulkanizacyjnych są wyższe. Ich koszt wzrasta z roku na rok, co tłumaczone jest postępującą inflacją. Warto mieć również świadomość, iż z reguły warsztaty zlokalizowane na małych osiedlach, nie posiadających dużej liczby stałych klientów, zazwyczaj oferują niższe ceny, w porównaniu do tych bardziej popularnych.

Kwestią do rozważenia pozostaje jednak oferowana jakość. Jest ją ciężej zweryfikować, ponieważ mniejsze firmy zazwyczaj nie posiadają żadnych profili w Internecie, do których można by dodawać opinie. Jedynym sposobem weryfikacji pozostaje rekomendacja przez znajomych, ale ostatecznie i to może być niemiarodajne.

Kwestie jakościowe – na co zwrócić uwagę?

Wstępnej oceny jakościowej danego zakładu możemy dokonać po sprawdzeniu jego wyposażenia. Przy czym warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę posiadanego sprzętu, ale także ich stan oraz stopień zużycia. Warsztaty wulkanizacyjne będą świadczyć tym lepsze usługi, im będą bardziej do nich przygotowane pod względem technologicznym.

Oceny jakościowej dokonamy również w trakcie świadczenia usługi. Zazwyczaj możemy przebywać na hali podczas wymiany opon. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy są one dokładnie umyte – wszelkie zabrudzenia mogą mieć wpływ na wyważenie. Dobry wulkanizator weryfikuje również głębokość bieżnika oraz ogólny stan ogumienia. Przy czym kluczową kwestią jest sprawdzenie kodu DOT, który informuje o dacie produkcji. Zbyt stare ogumienie nie powinno zostać zamontowane.

Warto także zwrócić uwagę na to, jak zostały przykręcone śruby. Zazwyczaj w tym celu używa się kluczy pneumatycznych, zaś przy ich nieumiejętnym użytkowaniu istnieje ryzyko zerwania gwintów w piaście. Dobry wulkanizator najpierw ręcznie wprowadza śrubę do gwintu, dokręca kluczem pneumatycznym, zaś na końcu dokręca zwykłym kluczem.

Dowiedz się więcej: Przechowywanie opon – jak i gdzie je magazynować? >>

Ocena jakości po wykonaniu usługi

Istnieje również szereg kwestii, na które warto zwrócić uwagę już po wymianie opon. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wymienione zostały zaworki. Jeżeli warsztat tego nie zrobi, możemy spodziewać się utraty ciśnienia w oponach z biegiem czasu.

Równie ważną kwestią jest wyczyszczenie piast kół, a także spryskanie ich miedzią w sprayu. Ma to na celu zapobiegnięcie zapieczeniu się felgi na piaście.

Auto nie powinno być wydane klientowi, jeżeli nie zapewniono prawidłowego ciśnienia w oponach. Zalecenia są odmienne dla każdego typu pojazdu, o czym doświadczony wulkanizator powinien zdawać sobie sprawę. W jego kompetencjach leży również pozyskanie takiej informacji. Prawidłowe ciśnienie powietrza jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia komfortu jazdy – to przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem oraz trwałością ogumienia.

Dowiedz się więcej: Ciśnienie w oponach – to musisz wiedzieć >>

Koszt wymiany opon zależy od wielu czynników. O cenie decyduje m.in. fakt, czy posiadamy felgi stalowe czy alufelgi. Warto także wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę, by nie przepłacić za wymianę opon. Każda zmiana opon wymaga również wyważenia, jednak najpierw wulkanizator powinien je dokładnie wyczyścić, by uniknąć błędów podczas tej czynności. Oceny jakości pracy dokonamy m.in. obserwując, jak jest wykonywana usługa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ