Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
24 Sty, 2019 - 00:00
Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?

Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?

Joanna Wojnarowska

Dostajesz zasiłek przedemerytalny? Wiesz, ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

Ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, która uzyskała prawo do świadczenia. Nic dziwnego, w końcu zasiłek nie jest zbyt wysoki. W tym artykule przypomnimy krótko, czym jest to świadczenie i komu przysługuje. Rozwiejemy wątpliwości, czy w ogóle można – i ile można – dorabiać do zasiłku.

Zasygnalizujemy też, czym jest ustawa o świadczeniach przedemerytalnych i co można w niej znaleźć.

Czym jest świadczenie przedemerytalne?

Zasiłek przedemerytalny jest formą wsparcia dla osób, którym niewiele brakuje do wieku emerytalnego, a jednocześnie nie mają pracy. Mogą się o niego starać kobiety w wieku 55 i 56 lat lub mężczyźni w wieku 60 i 61 lat. Ważny jest również staż pracy, który ma się za sobą:

  • 20 lat dla kobiet,
  • 25 lat dla mężczyzn.

Świadczenie przysługuje osobom, które są zarejestrowane jako bezrobotne. Ważne jest też, żeby spędzić 6 miesięcy na zasiłku dla bezrobotnych. W tym czasie nie możemy odrzucić propozycji pracy lub stażu ze strony urzędu pracy.

Świadczenie przedemerytalne wynosi obecnie 1070,99 zł brutto.

Dowiedz się więcej: Zasiłek przedemerytalny a świadczenie przedemerytalne – jaka jest różnica?

Zasiłek przedemerytalny a praca – czy to się wyklucza?

Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych zezwala na łączenie zasiłku przedemerytalnego a pracy.

Nie bez znaczenia jest jednak to, ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym. Przepisy wprowadzają dwa podstawowe pojęcia:

  • dopuszczalna kwota przychodu – obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, które podaje GUS i wynosi 25% średniej pensji. Do tego poziomu możemy zarabiać bez uszczerbku dla zasiłku przedemerytalnego. Obecnie jest to kwota 1 067,90 zł miesięcznie (czyli 12 814,80 zł rocznie). Jeśli zaczniemy zarabiać więcej, to nasz zasiłek będzie stopniowo obniżany. Na szczęście istnieje tzw. kwota gwarantowana, która wynosi 535,50 zł,
  • graniczna kwota przychodu – określana jest też na podstawie przeciętnego wynagrodzenia (70% średniej pensji) i wynosi 2 990,10 zł miesięcznie (35 881,20 zł rocznie.). Po przekroczeniu tego poziomu nasz zasiłek przedemerytalny będzie całkowicie zawieszony.

Wyżej wymienione kwoty są ustalane na każdy rok osobno. Informacje o tym, ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym w 2019 roku będą podane do wiadomości pod koniec lutego. Będą obowiązywały od marca nowego roku.

Warto mieć świadomość, że mogą zaistnieć okoliczności, które zawieszają prawo do zasiłku. Mogą to być:

  • wcześniej wspomniane miesięczne przychody wyższe niż 2 990,10 zł,
  • osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) i nabycia prawa do emerytury,
  • jeśli nabywamy nieruchomość rolną lub zostajemy współwłaścicielami nieruchomości rolnej większej niż 2 ha,
  • jeśli nabywamy prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej,
  • jeśli została nam przyznana renta rodzinna, to mamy prawo wybrać jeden z zasiłków, to od nas zależy, co wybierzemy. 

Dowiedz się więcej: Wcześniejsza emerytura – dla kogo i kiedy

Zatem ile można dorobić na świadczeniu przedemerytalnym?

Podsumowując, Ustawa o świadczeniach przedemerytalnych nie zabrania łączenia pobierania zasiłku i pracy dodatkowej. Nasz zasiłek przedemerytalny zostanie uszczuplony, jeśli przekroczymy kwotę 1 067,90 zł miesięcznie. Zostanie zawieszony, jeżeli przekroczymy kwotę 2 990,10 zł miesięcznie.

Można stwierdzić, że dopuszczalne wynagrodzenie jest stosunkowo wysokie i pozwala nam godnie żyć. Zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie niż całkowity zakaz pracy dodatkowej dla osób w  wieku przedemerytalnym. Sam zasiłek jest zbyt skromny, żeby z niego wyżyć. W połączeniu z dodatkowym wynagrodzeniem może być dla nas realnym wsparciem.

Innym ważnym aspektem, który warto poruszyć, jest nasza satysfakcja z pracy. Możemy pobierać świadczenie przedemerytalne i jednocześnie wciąż realizować się zawodowo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ