Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
17 Sie, 2017 - 20:08

Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka?

Sylwia Łysak

Wyprawka szkolna to niemały wydatek. Sprawdź, ile będzie Cię kosztował zakup rzeczy niezbędnych dziecku do szkoły.

Schyłek wakacji kojarzy się z przygotowaniami do szkoły, w związku z którymi rodzice ponoszą dość spore wydatki – wyprawka szkolna wcale nie jest groszową kwestią. Mówi się, że można ją kupić z domowych oszczędności, czy rzeczywiście? Ile naprawdę kosztuje wyprawka szkolna i co powinna zawierać? Na te i inne pytania odpowiemy w treści tego artykułu.

Składowe wyprawki szkolnej dla dziecka

Podstawa, czyli plecak

Zakup wyprawki szkolnej z pewnością należy zacząć od plecaka. Na rynku możemy spotkać różne plecaki szkolne, również w pełni wyposażone. Ceny? Od 30 zł do nawet 500 zł za sztukę. Na plecaku szkolnym nie warto oszczędzać, zważywszy na to, jak wiele książek przyjdzie dziecku w nim nosić.

Najlepiej jest wybrać model nadający się do prania, niezbyt sztywny, z regulowanymi paskami. Ulgę kręgosłupowi dziecka powinien przynieść dodatkowy pasek biodrowy, podobny do tego spotykanego w plecakach trekkingowych, a także wyściełane i „oddychające” plecy.

Można zastanowić się także nad plecakiem na kółkach, pod warunkiem, że znajdzie się solidnie wykonany model. Dobry plecak szkolny powinien posiadać różnorodne kieszenie min. na butelkę czy prowiant – pozwolą dziecku na zorganizowanie spakowanych rzeczy.

Dowiedz się więcej: Wyprawka szkolna – co powinno znaleźć się w plecaku każdego ucznia? >>

Przybornik, inaczej piórnik

Piórnik to drugi po plecaku element, do którego wyboru należy podejść bardzo skrupulatnie. W marketach i księgarniach można dostać różne piórniki – jednokomorowe, z organizerem na przybory piśmiennicze czy dodatkowymi kieszonkami, materiałowe, skórzane i metalowe…

Konkretny model piórnika trzeba wybrać zgodnie z charakterem dziecka. Chaotyczny maluch nie doceni przybornika z wszytymi gumkami na długopisy, zaś zorganizowany nie będzie zadowolony z jednokomorowego rozwiązania. Rozbieżność cen piórników jest bardzo duża – prosty model można kupić już nawet za 2 zł, zdarzają się jednak i takie piórniki, które kosztują grubo ponad 50 zł.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Wyposażenie piórnika

Do piórnika trzeba także zakupić wyposażenie – artykuły piśmiennicze, które nie są wcale tanie. Za pióro atramentowe i wkłady zapłacimy od 10 zł do 40 zł, za 2 długopisy i 2 ołówki od 2 zł do 20 zł. Cyrkiel to wydatek rzędu 5-15 zł. Za zestaw złożony z linijki, dwóch ekierek i kątomierza damy od 3 do nawet 10 zł. Gumka i temperówka wyniosą nad średnio od 3 zł do nawet 15 zł – jeśli postawimy na bardziej „wypasione” modele.

Akcesoria typu kolorowe mazaki, zakreślacze, indeksy do książek, spinacze biurowe czy kalkulator mogą kosztować nawet drugie tyle. Na szczęście jednak nie każde dziecko ich potrzebuje.

Zeszyty

Wyprawka szkolna to przede wszystkim zeszyty. Maluchowi idącemu do klasy pierwszej nie trzeba kupować ich wielu. Schody zaczynają się dopiero, gdy trzeba nabyć zeszyty dla trzecioklasisty czy ucznia gimnazjum. Na tych etapach edukacja podzielona jest na przedmioty, przy czym dziecko powinno mieć osobny zeszyt do każdego z nich.

Okazuje, się że przeciętny uczeń podstawówki potrzebuje około 10 zeszytów, przeważnie w kratkę – choć wśród nich powinien znaleźć się także jeden gładki, w linie oraz do nut. Dziesięć zeszytów można kupić już za 10 zł, choć wybierając modele grubsze lub w twardej oprawie trzeba przygotować się na wyższą cenę – nawet do 40 zł.

Artykuły plastyczne i techniczne

Pod pojęciem wyprawka szkolna kryją się także rozmaite artykuły plastyczne. Absolutnym minimum są bloki rysunkowe i techniczne, kredki ołówkowe, farby, plastelina, taśma klejąca, klej w sztyfcie, klej do celów technicznych i nożyczki. Za taki komplet można zapłacić od 20 zł do nawet 80 zł.

Strój do gimnastyki

Szkoła to także edukacja fizyczna, czyli zajęcia WF. Przygotowanie do nich również wymaga zakupów. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach tylko w odpowiednim stroju, na który składają się wygodne, sportowe buty (najlepiej wiązane – przeważnie trampki), krótkie spodenki gimnastyczne, białe skarpetki i bawełniane koszulki z krótkim rękawkiem (praktycznie jest kupić dwie lub trzy).

Za spodenki i koszulkę zapłacimy od 30 zł do nawet 100 zł (jeśli przywykliśmy do kupowania rzeczy markowych), za buty od 20 zł do nawet 350 zł (jak wyżej). Skarpetki to już w tym przypadku groszowa sprawa.

Dodatkowe akcesoria szkolne

Wyprawka szkolna musi zawierać także kilka prostych, zamykanych teczek, które ułatwią dziecku segregację min. prac plastycznych, jak również dzienniczek ucznia. Za teczki i dzienniczek zapłacimy od 5 zł do 10 zł.

Dzieci proszą rodziców także o inne, dodatkowe akcesoria – normą są między innymi specjalne pudełka śniadaniowe, kalendarzyki, a nawet tablety „do celów naukowych”. Rodzice, których stać, oczywiście spełniają tego typu zachcianki. Pozostali muszą we własnym zakresie zdecydować, co będzie rzeczywiście potrzebne dziecku, a co nie.

Dowiedz się więcej: Wyprawka szkolna pod kontrolą – na czym (nie)oszczędzać >>

Całkowity koszt wyprawki szkolnej

Najtaniej wyprawkę do szkoły (w dość ubogiej, chciałoby się rzec – “promocyjnej wersji”) skompletujemy za niecałe 150 zł. Nie będzie to jednak taki ekwipunek, z którego dziecko będzie zadowolone. W rzeczywistości bowiem, na wyprawkę do szkoły wydaje się średnio od 300 zł do nawet 700 zł – wyłączając z niej podręczniki i zeszyty ćwiczeń oraz „strój galowy” na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Dowiedz się więcej: Rok szkolny 2017/2018 – najważniejsze daty >>

Podsumowując, wyprawka szkolna nie jest wydatkiem błahym. Tu złotówka, tam trzy, tam dziesięć – i po chwili okazuje się, że z portfela znika kilka setek. Cóż, dzieci kosztują… i oby inwestycja w ich edukację zwróciła się wszystkim rodzicom z nawiązką!

Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka - całkowity koszt

ZOBACZ RÓWNIEŻ