Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
20 Cze, 2018 - 01:00
Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Sylwia Łysak

Wychowanie dziecka wymaga dziś nie tylko dojrzałości, cierpliwości i samozaparcia, ale również sporych nakładów finansowych. W zasadzie od samego momentu poczęcia inwestujemy w dziecko mnóstwo pieniędzy. Dowiedz się, ile kosztuje wychowanie dziecka w XXI wieku i co składa się na jego koszt.

“Nie stać mnie na dziecko.” – coraz częściej słyszymy to zdanie wypowiadane wśród teoretycznie gotowych na posiadanie dziecka ludzi. Dlaczego? Ponieważ w dzisiejszych czasach wychowanie dziecka jest nie tylko wyzwaniem osobistym, ale i finansowym. Posiadanie potomstwa to niekończąca się seria rozmaitych wydatków.

Koszty, które ponoszą rodzice w związku z wychowywaniem dziecka są ogromne i można je przyrównać do cen luksusowych, kompletnie wyposażonych domów! W tym artykule przyglądamy się im bliżej. Sprawdzamy, ile kosztuje wychowanie dziecka od momentu poczęcia do ukończenia edukacji.

Koszty ponoszone przed narodzinami dziecka

Ile kosztuje wychowanie dziecka? - wyprawka dla niemowlaka

Pierwsze koszty związane z wychowywaniem dziecka ponosimy jeszcze przed jego narodzinami. Około szóstego miesiąca ciąży zaczynamy kompletować rzeczy potrzebne do pielęgnacji, karmienia i transportu dziecka.

Można wśród nich wymienić między innymi pierwsze pampersy, ubranka (śpiochy, body, rajtuzki, skarpetki, niechodki, czapeczki, rękawiczki, kombinezony na zewnątrz), kocyki i podusie (osobne do wózka i do łóżeczka), pieluchy tetrowe, kosmetyki dla niemowląt, wanienkę, termometr, butelki, podgrzewacz, grzechotkę, smoczek, wózek, fotelik samochodowy

Czasem decydujemy się również na zakup dodatkowych akcesoriów takich jak poduszka do karmienia, chusta dla dziecka, bujaczek, laktator, pojemniki na żywność, sterylizator do butelek, niania elektroniczna, aspirator na baterie i wiele, wiele innych.

Wyprawka dla noworodka nie jest groszową sprawą. Jej skompletowanie kosztuje minimum 1 000 zł, pod warunkiem, że postawimy na zakup niektórych rzeczy używanych (np. wózek dziecięcy, fotelik do samochodu).

Gdyby jednak zsumować wszystkie wydatki związane z wyprawką opartą na rzeczach nowych, prosto ze sklepu, ich suma wyniosłaby prawdopodobnie od 2 do 4 tysięcy złotych.

Jeszcze przed narodzinami dziecka ponosimy także wydatki związane z organizacją przestrzeni dla malucha. Koszt urządzenia pokoju dla dziecka lub przynajmniej jego kącika nie należy do najniższych. 

W końcu trzeba w niego wliczyć minimum cenę łóżeczka z materacem (300 – 1 000 zł) i komody z przewijakiem (lub samego przewijaka na łóżeczko – 50 zł) – chociaż w rzeczywistości kupujemy znacznie więcej rzeczy (np. karuzelę czy projektor nad łóżeczko, pluszaki, wygodny fotel dla rodzica, oprawy oświetleniowe, ochraniacze na szczebelki, mebelki dziecięce rosnące wraz z maluchem, dywanik itd., o materiałach potrzebnych przy remoncie nie wspominając).

Wykończenie surowego pokoju dla dziecka kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić wyjątkowy pokój dziecięcy i nie wydać fortuny >>

Kącik malucha można urządzić za znacznie mniejsze pieniądze – od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Nadal nie jest to mało, patrząc na to, że średnia krajowa (której w rzeczywistości nie osiąga większość społeczeństwa) to 3 530 zł miesięcznie netto.

Ile kosztuje wychowanie dziecka do lat 2

Ile kosztuje wychowanie dziecka? - raczkujące dziecko

Ile kosztuje wychowanie dziecka po jego narodzinach? Noworodek potrzebuje najwięcej uwagi rodziców, ale też najmniej pieniędzy. Choć pampersy, środki pielęgnacyjne i ewentualne lekarstwa sporo kosztują, to wydajemy na nie znacznie mniej, kiedy dziecko jest małe (do 6 miesiąca życia), niż później, gdy już nieco podrośnie.

Jeśli noworodek jest zdrowy i karmiony jest piersią, koszty jego utrzymania są relatywnie niskie. Rosną horrendalnie, gdy maluszek ma problemy zdrowotne (zarówno lekarstwa dla noworodków, jak i niektóre badania i świadczenia medyczne pochłaniają mnóstwo pieniędzy) lub jest karmione mlekiem w proszku (opakowanie mleka kosztujące średnio 40 zł starcza na od kilku do kilkunastu dni).

Po 6-tym miesiącu życia do diety dziecka wkraczają po kolei pokarmy stałe. W obecnych czasach rzadko kiedy rodzice decydują się na przygotowywanie ich we własnym zakresie, w obawie przed spowodowaniem problemów trawiennych u dziecka. Dlatego często wybierają gotowe słoiczki, kaszki, jogurty i inne pokarmy przygotowywane specjalnie dla maluszków.

Dowiedz się więcej: Rozszerzanie diety niemowlaka – co może jeść dziecko? >>

Takie produkty kosztują ok. 4 zł jeden – zakładając więc, że dziecko zje dwa tego typu posiłki dziennie, to miesięcznie rodzice poświęcą na nie 240 zł! Maluch do roku przeważnie nadal potrzebuje pampersów, zużywa więcej chusteczek (częściej się brudzi) i zaczyna interesować się zabawkami, które również nie kosztują mało. Koszty jego utrzymania rosną więc z dnia na dzień!

Ile kosztuje wychowanie dziecka po pierwszym roku życia? Mniej-więcej tyle samo co wcześniej, może nieznacznie więcej. O ile maluch zjada posiłki wraz z rodziną i przestaje korzystać z pampersów, o tyle mniej poświęcamy na tzw. utrzymanie, którego koszty zastępują jednak inne wydatki, pojawiające się wraz z wiekiem.

Małe dziecko, zaczynające chodzić i interesować się światem, potrzebuje większej liczby ubranek na różne pogody i okazje, wygodnych butów, z których błyskawicznie wyrasta, nowych zabawek, swoich ulubionych przekąsek i napojów, a także rozrywek i atrakcji poza domem (co szczególnie odczuwają rodzice odpoczywający z maluchami w nadmorskich kurortach, w których na każdym kroku można spotkać min. automaty z zabawkami, stragany z gadżetami czy budki z lodami, obok których ciężko przejść obojętnie z dziećmi).

Na tym etapie bardzo ciężko jest oszacować sumę wydatków na dziecko – zależy ona w dużej mierze od jego wychowania, trybu życia i indywidualnych czynników rozwojowych. Niektóre dzieci w wieku ok. 2 lat zaczynają już uczęszczać na różne zajęcia, inne notorycznie chorują… nie da się przewidzieć, ile pieniędzy będzie potrzebne, by je utrzymać.

Dowiedz się więcej: Bezpieczny dom dla małego dziecka >>

Ile kosztuje wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym

Ile kosztuje wychowanie dziecka? - przedszkolak

Po ukończeniu drugiego roku życia większość dzieci zaczyna uczęszczać do żłobka, a później przedszkola. Koszt posłania dziecka do takiej placówki to ok. 300 zł miesięcznie – pod warunkiem, że wybierzemy żłobek czy przedszkole publiczne, które należy doliczyć do wymienionych w poprzednim akapicie wydatków.

Z samym faktem uczęszczania do żłobka czy przedszkola wiążą się także inne wydatki, takie jak min. konieczność opłacania składek na komitet rodzicielski/radę rodziców, wpłat na wycieczki i zajęcia organizowane w żłobku czy przedszkolu, bądź zakupów wyprawek plastycznych lub higienicznych.

Nie należy zapomnieć też o dojazdach – dziecko powyżej 3 roku nie może już jeździć na wspólnym bilecie z rodzicem, a i benzyna do auta, którym dowozimy malucha do placówki kosztuje.

Z pewnością dużo wygodniej na czas pracy jest zostawiać dziecko w domu (przynajmniej w okresie żłobkowym), z opiekunką. Niestety, korzystanie z usług opiekunki to luksus – „pierwsza lepsza” niania zarabia 10 zł netto za godzinę, więc nawet zatrudniając ją nielegalnie, należy liczyć się z kosztem ok. 1 600 zł miesięcznie.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Nie zapominajmy, że do wydatków na żłobek, przedszkole czy nianię nadal dochodzą koszty już wcześniej wymienione! Warto też podkreślić to, że maluch do 2-go roku życia wiele rzeczy otrzymuje jeszcze za darmo – może nawet liczyć na bezpłatny lot i pobyt na dostawce na zagranicznych wakacjach z rodzicami.

Tymczasem, za dziecko powyżej 2-go roku życia trzeba już wszędzie płacić. Nie obędzie się bez biletu, własnego dania w restauracji, łóżka w hotelu itd. Każda aktywność z takim dzieckiem (np. wycieczka do ZOO, wyjazd na weekend czy na wakacje) jest więc dodatkowym wydatkiem.

Wypada także dodać, że wiek przedszkolny jest najlepszym czasem na start w niektórych sportach czy dziedzinach artystycznych i rodzice, którzy decydują się posłać malucha na jakieś zajęcia, muszą być przygotowani na dodatkowe wydatki na ten cel rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego dla dziecka – jak i kiedy zacząć? >>

Ile kosztuje wychowanie dziecka – wiek szkolny

Ile kosztuje wychowanie dziecka? - dzieci w szkole

Wielkie wydatki zaczynają się jednak dopiero, gdy dziecko idzie do szkoły. Wciąż potrzebuje ono ubrań, butów, zabawek i rozrywek oraz sporadycznie – leków, do których dochodzą wszelkie rzeczy potrzebne do szkoły oraz wydatki związane z uczęszczaniem do niej.

Dowiedz się więcej: Dziecko idzie do szkoły – jak oswoić malucha ze szkołą? >>

Pierwsze koszty pojawiają się w momencie, gdy trzeba zapewnić dziecku miejsce i warunki do nauki. Urządzenie choćby małego kącika dla ucznia to koszt od kilkuset do 2 tysięcy złotych (nie mówiąc już o ewentualnym remoncie całego jego pokoju).

Wyprawka szkolna, jaką trzeba kompletować praktycznie rokrocznie, kosztuje od 300 do 700 zł, nie wliczając w to podręczników i zeszytów ćwiczeń, które mogą kosztować drugie tyle.

Dowiedz się więcej: Wyprawka szkolna pod kontrolą – na czym (nie)oszczędzać >>

Obowiązkowe i fakultatywne składki w szkole (na komitet rodzicielski, remont sali gimnastycznej, wycieczkę do kina, majowy wyjazd klasowy itp.) to również koszt rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie!

To jeszcze nie wszystko. Dziecko na etapie szkolnym zaczyna potrzebować pierwszych, własnych pieniędzy (tzw. kieszonkowego) – przy czym 5 zł to kwota dzienna, która zadowoli je pewnie przez pierwsze lata podstawówki (później dziecko „będzie wołało” o więcej).

Niejednokrotnie rodzice muszą załatwić dziecku na jakimś etapie nauki korepetycje (w cenie od 10 do 50 zł za godzinę), czy posłać go na zajęcia dodatkowe, takie jak sporty walki, kurs rysunku czy angielskiego (których koszt to od 200 do nawet 800 zł miesięcznie).

Do tego wszystkiego warto dodać fakt, że w XXI wieku dziecko nie obędzie się bez własnego smartfona (którego utrzymanie to wydatek rzędu minimum 20 zł na miesiąc), czy też tableta lub laptopa.

Dodatkowo, w wieku ok. 12 lat pociecha zaczyna wyrażać chęć udziału w koloniach i obozach młodzieżowych. Letnie wyjazdy tego typu to jednorazowe wydatki rzędu ok. 2 tys. złotych wraz z kosztami, zimowe (narciarskie/snowboardowe) – dwa razy tyle.

W wieku nastoletnim pojawiają się też zachcianki, których spełnianie (choć nie jest obowiązkiem rodziców) przeważnie staje się ich codziennością. Możliwe, że dziecko będzie chciało dostać rasowego psa, dobry aparat fotograficzny, deskorolkę itp. – za to wszystko trzeba będzie zapłacić.

Ile kosztuje wychowanie dziecka – nastolatek i młody dorosły

Ile kosztuje wychowanie dziecka? - nastolatka

Dziecko pozostanie na naszym utrzymaniu prawdopodobnie do ukończenia nauki – najdłużej do końca studiów lub jeszcze kilka lat po nich. Wydatki związane ze studiami wyższymi mogą być nawet trzykrotnie większe od tych na etapie nauki w szkołach niższego szczebla, szczególnie jeśli dziecko studiuje w trybie wieczorowym lub zaocznym.

Oczywiście, na tym etapie może już się częściowo usamodzielnić (np. pracować), co nie zmienia faktu, że nadal potrzebuje pomocy finansowej przy większych przedsięwzięciach np. w zakupie auta czy przeprowadzce.

Dowiedz się więcej: Jakie studia wybrać – czym się kierować wybierając studia? >>

Ile kosztuje wychowanie dziecka – pozostałe wydatki

Ile kosztuje wychowanie dziecka? - urodziny

Przyglądając się wydatkom na dziecko, nie należy zapominać także o tych związanych z rozmaitymi imprezami okolicznościowymi. Organizacja wielkich wydarzeń takich jak chrzciny, komunia czy osiemnastka to koszt jednorazowy rzędu kilku tysięcy złotych.

Do budżetu dołożyć należy także wydatki na rokroczne urodziny (których organizacja pochłania od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), czy późniejsze wesele (na które rodzice potrafią wydać grubo ponad 30 tysięcy). Stanowi to wówczas dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musimy uwzględnić w budżecie na wychowanie dziecka.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wesele – budżet weselny pod kontrolą >>

Ile kosztuje wychowanie dziecka? “Małe dziecko, mały kłopot. Duże dziecko, duży kłopot” – tymi słowami można podsumować temat kosztów wychowania dziecka w dzisiejszych czasach. Z roku na rok pociecha potrzebuje coraz więcej rzeczy i coraz więcej rodzice będą na nią wydawać.

Gdyby podsumować wszystkie koszty związane z wychowaniem dziecka, ich suma wystarczyłaby spokojnie na zakup luksusowego domu z pełnym wyposażeniem w najbardziej atrakcyjnej okolicy w Warszawie. Ile więc kosztuje wychowanie dziecka? Bardzo dużo – kilkaset tysięcy złotych minimum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ