Michał Nielub
Michał Nielub
06 Lis, 2017 - 11:46

Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Michał Nielub

Własny środek transportu to duże udogodnienie w codziennym życiu. Wiąże się z tym jednak także utrzymanie samochodu, które do najtańszych nie należy. Rozkładamy je na czynniki pierwsze.

Utrzymanie samochodu wiąże się z wieloma cyklicznymi kosztami, które musimy pokryć. Zaliczyć do nich należy zarówno ubezpieczenie auta, jak i wiele kosztów związanych z naprawami. Nie bez znaczenia pozostaje również przegląd samochodu.

Ubezpieczenie samochodu – wydatek nr 1

Jednym z najwyższych kosztów, które właściciele aut muszą co roku ponosić, są te, związane z ubezpieczeniem samochodu. Najtańsze OC dedykowane jest dla doświadczonych kierowców, którym dodatkowo przyznawana jest premia z racji wieku oraz za bezwypadkową jazdę.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców >>

Jednak i w przypadku dużych zniżek, ubezpieczenie samochodu nie należy do najtańszych. Według raportu dostępnego na mFind.pl w 2017 roku Polacy płacili średnio 650 złotych za najtańsze OC.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC – rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych >>

Utrzymanie samochodu a koszty naprawy

Utrzymanie samochodu wiąże się również z koniecznością jego naprawiania. Najczęściej wymieniane są klocki hamulcowe oraz elementy układu zawieszenia. Z reguły koszt takich napraw nie jest wysoki, chociaż jest to uzależnione od modelu auta.

W starszych pojazdach np. wymiana tulei wahacza to koszt rzędu 30-50 złotych. Im nowsze, tym jednak droższe – np. w Skodzie Octavia z 2004 roku koszt wymiany jakiejkolwiek części zaczyna się od 100 zł.

Dużo droższe są jednak naprawy związane z innymi układami. W przypadku np. konieczności wymiany sprzęgła z kołem dwumasowym należy się liczyć z wydatkiem powyżej 1 500 złotych.

Jeżeli awarii uległa skrzynia biegów, koszt nowej wraz z montażem może wynieść 1 100 złotych, a w niektórych przypadkach nawet więcej. W najtańszych modelach np. Volkswagen polo z 1996 roku koszt wymiany skrzyni biegów wraz z montażem to wydatek rzędu 700 złotych.

Regularne wymiany w samochodzie

Istnieje kilka kosztów, które są regularne. Zaliczyć należy do nich np. wymianę oleju po przejechaniu 15 tys. kilometrów lub wymianę paska rozrządu po przejechaniu 100 tys. kilometrów (fabrycznie) lub 60 tys. kilometrów (zamiennik).

W przypadku wymiany oleju, średnio zapłacimy za to 200 – 800 złotych, w zależności od miejsca (serwis dilerski czy niezależny), rodzaju oleju (mineralny, syntetyczny itp.), wlewanej ilości oraz kilku innych czynników.

Z kolei koszt wymiany paska rozrządu to z reguły wydatek w granicach 700 – 1 500 złotych, jednak może być i znacznie wyższy.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Kolejnym stałym wydatkiem jest przegląd samochodu. Możemy go dokonać na dowolnej Stacji Kontroli Pojazdów. Obecnie za tę czynność zapłacimy 99 złotych brutto i jest to stawka narzucona ustawowo. Jednak cena może ulec zmianie w 2018 roku i według projektu nowelizacji ustawy ma być zwiększona do ok. 125 złotych brutto.

Dowiedz się więcej: Przegląd samochodu krok po kroku >>

Utrzymanie samochodu – paliwo

Zużycie paliwa jest jednym z największych wydatków, z jakim należy się liczyć posiadając samochód. Istnieje wiele sposobów na to, by było jak najniższe. Jednak i w takim przypadku należy się liczyć z tym, że auto należy tankować, więc tych kosztów po prostu nie da się uniknąć.

Dowiedz się więcej: Oszczędna jazda samochodem – 7 złotych zasad >>

Obciążenie budżetu domowego kosztami paliwa zależy przede wszystkim od tego, jakie jest rzeczywiste jego zużycie oraz jak dużo korzystamy z auta.

Załóżmy, że z samochodu korzystamy wyłącznie jeżdżąc do pracy i z powrotem – dla uproszczenia niech będzie to 10 km dziennie przy średnim zużyciu 6 litrów na 100 km.

Pracując pięć dni w tygodniu, pokonujemy zatem 50 kilometrów, zaś przy czterech tygodniach w miesiącu będzie to łącznie 200 km. W takim przypadku potrzebujemy 12 litrów paliwa. Średnia cena oleju napędowego to 4,30 zł. Zatem 4,30 * 12 = 51,60 złotych. Rocznie zaś musimy wydać nieco ponad 619 złotych, by dojeżdżać do pracy. Przy czym warto wspomnieć, że 10 km dziennie to naprawdę bardzo mało – z samochodu korzystamy również np. jadąc na zakupy czy udając się na spacer po lesie za miasto.

Dowiedz się więcej: Jak obliczyć zużycie paliwa >>

Utrzymanie samochodu to duże obciążenie dla budżetu domowego. Podsumowując wszystkie wymienione koszty może się okazać, że eksploatacja auta może wynieść nawet 1568 złotych, nie wliczając napraw. Niewątpliwie posiadanie własnego środka transportu to wielkie udogodnienie i poczucie niezależności. Może się jednak okazać, że wydatki z tym związane nie są możliwe do pokrycia z naszego budżetu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ