Michał Nielub
Michał Nielub
22 Lip, 2017 - 16:00
Ile kosztuje ślub cywilny?

Ile kosztuje ślub cywilny?

Michał Nielub

Ślub cywilny to wyjątkowe wydarzenie, ale również i określone koszty. Wydatki, jakie wiążą się z tą uroczystością, to nie tylko wyprawienie wesela. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę planując budżet ślubny?

Akt zawarcia małżeństwa to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Jest to moment, w którym małżonkowie wspólnie ślubują sobie wierność i pieczętują swój związek. Ślub cywilny to legalizacja relacji, która daje wiele przywilejów w aspekcie prawnym, m.in. poprzez możliwość rozliczania PITów ze współmałżonkiem. Jakie wydatki należy ponieść, by zawrzeć taki akt małżeński?

Koszty w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jedna opłata za sporządzenie aktu małżeńskiego, w wysokości 84 złotych, obowiązuje, gdy ślub cywilny:

 • zawierany jest przez osoby, które nigdy wcześniej nie były w związku małżeńskim,
 • nie następuje w trybie przyspieszonym,
 • ma miejsce na między obywatelami Polski.

Dodatkowe koszty wystąpią w przypadku, jeżeli jeden z przyszłych współmałżonków zawarł wcześniej akt małżeński. Wówczas należy liczyć się z kosztem 22 zł za dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Może to być akt małżeński z adnotacją o rozwodzie lub akt zgonu poprzedniego małżonka. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w przypadkach obu współmałżonków, należy liczyć się z koniecznością uiszczenia dwóch opłat.

Z kolei, chcąc przyspieszyć miesięczny termin na zawarcie związku małżeńskiego, będziemy musieli wnieść opłatę w wysokości 39 zł.

Kolejną opłatą jest zawarcie ślubu między osobami, które nie są obywatelami Rzeczypospolitej Polski. Wówczas należy liczyć się z kosztem 38 zł za wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego.

Dodatkowe koszty wiążą się również z samą ceremonią w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeżeli zależy nam na tym, aby np. uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna, będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi opłatami w granicach od 50 do 150 zł.

Ponadto, planując ślub cywilny w plenerze, urząd pobierze dodatkowe opłaty – przyjęło się, że jest to kwota w wysokości 1000 zł. Cena ta uzależniona jest od polityki konkretnego samorządu i nie może być wyższa, niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia.

Dowiedz się więcej: Niezapomniany wieczór panieński – o czym należy pamiętać >>

Wyprawienie wesela

Poza wydatkami związanymi z opłatami w Urzędzie Stanu Cywilnego, ślub cywilny wiąże się również z kosztami związanymi z wyprawieniem wesela. Coraz częściej praktykuje się urządzenie kameralnej imprezy z udziałem najbliższej rodziny. Wówczas będziemy musieli zapłacić za obiad w restauracji, wynajęcie samochodu ślubnego, strój pana młodego i sukienki panny młodej oraz za kosmetyczkę i fryzjera.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze bukiety ślubne >>

Przy dobrze zaplanowanych wydatkach, koszt takiego przyjęcia weselnego powinien wynieść nie więcej, niż 4 do 8 tys. złotych. Cena ta jednak może być znacznie wyższa, jeżeli zakupimy suknię ślubną (zamiast wypożyczyć), wynajmiemy drogie auto lub zorganizujemy obiad w drogiej restauracji.

Ostateczny koszt wesela będzie wrastał wraz z liczbą zaproszonych gości.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać idealny makijaż ślubny i o czym pamiętać >>

Poszczególne wydatki są następujące (ceny orientacyjne):

 • koszt jednego gościa w wynajętej sali weselnej: 150-350 zł,
 • zespół muzyczny: 1500-4500 zł,
 • DJ: 1000-3000 zł,
 • alkohol: 25-50 zł od osoby,
 • tort ślubny: 250-600 zł.

Zatem zakładając, że urządzamy przyjęcie weselne na sto osób, minimalny koszt będzie następujący:

(150*100)+1500+(25*100)+250= 19250 zł

Należy doliczyć do tego koszty za:

 • strój ślubny pana młodego i panny młodej,
 • fotografa,
 • zaproszenia,
 • wynajem auta ślubnego,
 • obrączki,
 • dekoracje,
 • (ewentualnie) opłaty w kościele w przypadku ślubu konkordatowego.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze fryzury ślubne >>

Ile kosztuje ślub cywilny?

Ślub cywilny a ślub kościelny

Ślub cywilny jest coraz bardziej popularną formą zawarcia aktu małżeńskiego. Z jednej strony ludzie nie czują potrzeby zawarcia uroczystości ślubnej w kościele, a z drugiej nie bez znaczenia pozostają kwestie finansowe. Wydatki, z jakimi należy się liczyć w przypadku ślubu kościelnego, zależą od określonej parafii. Przyjęło się, że tzw. „co łaska” to koszt rzędu 200 do 500 zł. Dodatkowo zapłacimy za organistę 400 do 700 zł oraz za dekorację kościoła – zwyczajowo w granicach 300 do 500 zł.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Ślub cywilny to z pewnością wyjątkowe wydarzenie, które nie może się odbyć być określonego budżetu weselnego. Narzeczeni coraz częściej rezygnują ze ślubu kościelnego bądź konkordatowego, na rzecz zawarcia aktu ślubu jedynie w USC. Pozwala to na zmniejszenie całkowitych wydatków oraz zminimalizowanie formalności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ