Michał Nielub
Michał Nielub
29 Gru, 2018 - 07:49
Ile kosztują działki budowlane w Polsce

Ile kosztują działki budowlane w Polsce

Michał Nielub

Zakup działki budowlanej to kosztowna inwestycja. Wyjaśnimy, ile kosztują działki budowlane w poszczególnych rejonach Polski.

Działki budowlane powszechnie uważa się za trafione inwestycje. Wynika to z faktu, że nieruchomości tracą na swojej wartości wyłącznie w przypadku wojny. W pozostałych okresach ich cena wzrasta, choć zdarzają się wahania. Niemniej, środki ulokowane w nieruchomościach są najpewniejszą inwestycją.

Działka budowlana – im więcej walorów, tym droższa

Wartość inwestycji wzrasta wraz z walorami działki. Dobra droga dojazdowa, bliskość miasta i uzbrojenie terenu odgrywa w tej sprawie kluczową rolę.

Atrakcyjne krajobrazowo położenie działki, nad jeziorem, w górach lub w okolicach nadmorskich, to wyższa cena ziemi oraz nieruchomości, a także możliwość zainwestowania w działalność turystyczną.

Niższe ceny dotyczą nieruchomości wznoszonych na niestabilnych i podmokłych gruntach, wymagających dodatkowych nakładów finansowych.

Poniżej podpowiadamy, jak kształtują się średnie ceny działek w poszczególnych regionach naszego kraju.

Dowiedz się więcej: Budowa domu – jak wybrać odpowiednią działkę >>

Średnie ceny działek budowlanych w Polsce

W porównaniu do roku 2017 ceny działek budowlanych w Polsce w 2018 r. wykazały tendencję rosnącą. W ujęciu rok do roku np. za metr kwadratowy działki w Warszawie nabywca musiał zapłacić 663,30 zł w listopadzie 2017 roku, podczas gdy w 2018 roku cena wzrosła już do 834 zł.

Analizując średnie ceny działek budowlanych w Polsce, widać wyraźnie, że podobnie jak w 2017 roku obecnie najdrożej jest w miastach wojewódzkich. Nie zmieniło się również miasto, w którym ceny kształtują się na najwyższym poziomie i wciąż liderem w tym zestawieniu pozostaje Warszawa.

Działki budowlane podrożały również w innych dużych miastach. Powyżej 400 zł za metr kwadratowy zapłacimy w:

 • Poznaniu (568 zł),
 • Krakowie (486 zł),
 • Kielcach (417 zł),
 • Wrocławiu (457 zł).

Nieco odetchnąć z ulgą mogą za to osoby, które planują budowę domu w Gdańsku. Cena za metr kwadratowy działki budowlanej jest wyraźnie niższa niż w pozostałych dużych aglomeracjach i obecnie kształtuje się na poziomie 388 zł. Niewiele taniej jest w Katowicach, gdzie metr kwadratowy działki pod zabudowę to koszt rzędu 348 zł. Powyżej 300 zł za metr zapłacimy jeszcze w Szczecinie, a dokładniej – 303 zł.

Znacznie taniej w pozostałych miastach

Ceny działek budowlanych są znacznie niższe w pozostałych miastach. W Lublinie cena wynosi 279 zł, w Białymstoku 276 zł, w Bydgoszczy 262 zł, w Olsztynie 168 zł, w Rzeszowie 192 zł, natomiast w Opolu 153 zł. W porównaniu do 2017 roku najtańszym miastem pozostaje w dalszym ciągu Gorzów Wielkopolski z ceną na poziomie 76 zł.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać na budowie domu? >>

Najtańsze i najdroższe regiony kraju – gdzie kupować działki?

Osoby szukające tanich działek budowlanych, powinny zwrócić się w stronę województwa lubuskiego, gdzie średnia cena za metr kwadratowy kształtowała się w listopadzie 2018 roku na poziomie 54 zł. Na drugim miejscu znajduje się województwo warmińsko-mazurskie z ceną 56 zł za metr kwadratowy.

Kupno działki na terenie województwa podkarpackiego to wydatek nawet 73 zł za metr kwadratowy. Nieco droższe działki występują na Opolszczyźnie67 zł za metr kwadratowy oraz w Łódzkiem91 zł za metr kwadratowy.

Najdroższe działki znajdują się w województwach:

 • mazowieckim – 189 zł za metr kwadratowy,
 • pomorskim – 163 zł za metr kwadratowy,
 • małopolskim – 127 zł za metr kwadratowy.

Rodzaje działek budowlanych

Warto wiedzieć, że działki budowlane w Polsce można podzielić na kilka rodzajów. Z punktu widzenia rynkowej ceny, najbardziej adekwatnym podziałem jest następujący:

 • działka pod zabudowę mieszkalną,
 • działka rekreacyjna,
 • działka siedliskowa,
 • działka pod działalność komercyjną,
 • działalność pod zabudowę przemysłową.

Tak wyszczególnione kategorie pozwalają na precyzyjny wybór działki pod względem własnych potrzeb i oczekiwań.

Pierwsze trzy rodzaje dotyczą użytkowania na własne potrzeby, dwa ostatnie odnoszą się działalności nastawionej na generowanie zysków. Przy czym rozróżnienie na działalność komercyjną oraz przemysłową podyktowane jest tym, że np. budowa biurowca musi spełniać inne warunki niż budowa fabryki mączki rybnej.

Dokładny wywiad to podstawa dobrej transakcji

Nie zapominajmy, że ceny działek budowlanych kształtowane są przez wiele elementów. Najdroższe parcele znajdują się w obrębie dużych miast. Developerzy chętnie inwestują w kupno działek na terenach miejskich, bowiem pozwalają one uzyskać spore zyski na sprzedaży pod budowę wielkich marketów lub biurowców.

Im większa odległość od aglomeracji miejskich, tym niższa cena działki budowlanej. Nabywcami pozamiejskich działek są najczęściej nabywcy indywidualni, spragnieni spokoju i odpoczynku od zgiełku miasta.

Działki budowlane w ośrodkach turystycznych

Najdroższe działki znajdują się w popularnych kurortach. Inwestorzy, decydujący się na zakup ziemi, finalizują korzystne finansowo inwestycje z myślą o branży turystycznej. Opłacalne jest inwestowanie nawet w niewielkie działki na terenach górskich czy nadmorskich, na których zostaną wzniesione ośrodki wypoczynkowe, restauracje czy hotele.

Ceny działek budowlanych warunkowane są również dostępną infrastrukturą. Tańsze parcele nie posiadają drogi dojazdowej. Cena parceli wzrasta, w zależności od tego, w jakim stanie technicznym znajduje się droga oraz czy została oświetlona. Cenę działki w mieście znacznie podnosi bliskość przystanków komunikacji miejskiej.

Zwróć uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem działki warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz przejrzeć wszystkie uchwały i inne akty lokalnego prawa. Dostępne są zazwyczaj w Biuletynie Informacji Publicznej każdej jednostki administracyjnej. Jeżeli na stronie internetowej nie widnieje tzw. „BIP”, to wgląd do takich dokumentów powinni umożliwić urzędnicy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

 • przeznaczenie sąsiadujących działek,
 • czy są to tereny zalewowe,
 • jakie są plany co do najbliższej okolicy w wieloletnich dokumentach strategicznych,
 • czy gmina lub miasto zamierza inwestować w infrastrukturę w najbliższej okolicy itp.

Są to czynniki, które w przyszłości mogą znacząco wpłynąć na wzrost lub drastyczne obniżenie wartości nieruchomości.

Wgląd do planów zagospodarowania terenu, pozwoli uzyskać informację o przyszłości terenu, który inwestor zamierza kupić. Działka znacząco straci na wartości, jeśli w jej pobliżu planowana jest budowa oczyszczalni ścieków, spalarni czy innych tego typu inwestycji. Wyższe ceny działek uzyskuje się w zadbanym i atrakcyjnym otoczeniu.

Dowiedz się więcej: Budowa domu krok po kroku – poradnik >>

Działki budowlane – gdzie szukać informacji?

Informacje o działkach budowlanych są obecne na stronach internetowych, fan page`ach i licznych forach społecznościowych. Szczególnie dużą rolę odgrywa Facebook, w ramach którego przetwarzane są informacje o działkach i opłacalności ich zakupu. Na rynku obrotu działkami budowlanymi działa również wielu indywidualnych agentów.

Gdy budujesz dom… kilka słów o lokalizacji

Lokalizacja domu jest sprawą fundamentalną. Jeśli zależy nam na prowadzeniu miejskiego stylu życia, korzystaniu z instytucji kulturalnych i szybkim dostępie do urzędów, zainwestujmy w działkę na terenie miasta. Takie inwestycje należą jednak do najdroższych.

Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, poszukajmy nowego miejsca poza miastem. Działki budowlane z dala od miejskiego zgiełku są odczuwalnie tańsze. Takich miejsc szukają osoby spragnione pięknych widoków, spokoju i poszukujące oszczędniejszych inwestycji. Jeśli zdecydujemy się na taką działkę, warto sprawdzić, jak szybko dostaniemy się do pracy, szkoły, ośrodka zdrowia czy najbliższego sklepu.

Działki na sprzedaż

Sprzedaż działki jest opłacalna, pod warunkiem, że zostanie nabyta w dobrym momencie i w dobrej lokalizacji. Trendy z poszczególnych województw wskazują, że aktualnie panuje tendencja wzrostowa cen działek budowlanych w Polsce. W ujęciu rok do roku wartość parceli wzrosła. Nieco większym optymizmem napawa fakt, że ceny spadły w okresie października – listopad 2018.

Do przykładów należy zaliczyć np. woj. pomorskie. Nieruchomości gruntowe pod zabudowę podrożały o 23,3 zł w skali roku. Największą różnicę w cenie widać w Warszawie. Działka budowlana w stolicy podrożała aż o 170,7 zł w ujęciu rok do roku.

Działki budowlane są dobrym sposobem na ulokowanie środków. Jest to dużo pewniejsza inwestycja niż np. korzystanie z instrumentów kapitałowych dostępnych w sektorze bankowym. Najistotniejszą kwestią jednak jest dokonywanie świadomych wyborów oraz uważne śledzenie trendów w lokalizacjach, jakie nas interesują.

Nie bez znaczenia pozostają dokumenty strategiczne gminy lub miasta, które dotyczą interesującej nas parceli lub najbliższego sąsiedztwa. Część inwestycji w okolicy może mieć znaczący wpływ na przyszłe podwyższenie lub obniżenie wartości działki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ