Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
22 Gru, 2018 - 00:00

Ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku chorobowego?

Joanna Wojnarowska

Dowiedz się, ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku chorobowego. Sprawdź, od kogo zależy szybkość wypłacanych świadczeń i w jakim czasie możesz je otrzymać.

Często dokładnie nie wiemy, ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku chorobowego. Docierają do nas szczątkowe informacje. Najczęściej mówi się o 30 dniach. Od jakiego momentu jest liczony ten okres?

Okazuje się, że sprawa jest bardziej złożona. Żeby zrozumieć, jak wygląda proces wypłaty świadczenia, trzeba wyjaśnić podstawowe pojęcia.

W tym artykule wyjaśnimy pokrótce, czym jest zasiłek chorobowy i w jakich wypadkach możemy na niego liczyć.

Wymienimy dokumenty, które ZUS musi przyjąć, żeby przyznać wynagrodzenie chorobowe. Dopiero wtedy możemy wyjaśnić, ile dni ma ZUS na wypłatę chorobowego.

Chorobowe z ZUS – w jakich przypadkach jest przyznawane?

Zasiłek chorobowy to świadczenie pieniężne, które otrzymamy w przypadku niezdolności do pracy. Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W tym dokumencie znajdziemy najważniejsze informacje na temat świadczenie, między innymi o tym, że wynagrodzenie chorobowe przysługuje w przypadku:

  • choroby,
  • bycia dawcą narządów,
  • epidemii choroby zakaźnej,
  • przebywania na odwyku.

Prawo przewiduje więc różne sytuacje, które przyczyniają się do niezdolności do pracy. Najczęściej jej przyczyną jest choroba.

ZUS wypłaca pieniądze w kilku przypadkach:

  • jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, którzy mają ubezpieczenie chorobowe,
  • jeżeli nasza choroba się przedłuża i trwa ponad 33 dni (lub 14 dni, jeśli mamy więcej niż 50 lat),
  • jeśli pracodawca uchyla się od obowiązku wypłaty wynagrodzenia chorobowego (por. Wyrok Sąd Najwyższy sygnatura I UK 447/11).

Dowiedz się więcej: Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Jakie dokumenty są potrzebne?

Podstawowym dokumentem, który uprawnia do zasiłku chorobowego, jest zwolnienie lekarskie, popularnie zwane L4. Do tej pory musieliśmy zanosić do szefa papierowy dokument. Od grudnia 2018 lekarze wystawiają elektroniczne L4 i wysyłają je bezpośrednio do pracodawcy.

Z naszej strony, jako pracowników to wszystko. Nie musimy się niczym przejmować. Wystarczy, że zgłosimy się do lekarza.

Kolejne obowiązki spoczywają na naszym pracodawcy. Nasz szef musi przesłać do ZUS specjalne zaświadczenie oznaczone symbolem Z-3.

Jeśli sami jesteśmy przedsiębiorcami i wysyłamy zaświadczenie w swoim imieniu, to wybieramy druk Z-b.

Ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku chorobowego?

Dopiero teraz możemy wyjaśnić, ile czasu ma ZUS na wypłatę chorobowego. Pracownicy ZUS mają na to 30 dni od momentu złożenia wszystkich dokumentów potrzebnych do ustalenia zasiłku.

Kto może odpowiadać za opóźnienia?

Wcześniej to my jako pracownicy mieliśmy obowiązek zanoszenia L4 do pracy. Od grudnia 2018 roku nie mamy już takiego obowiązku. Wszystkich formalności dopełni za nas lekarz drogą internetową. Pracodawca zostaje poinformowany o naszej chorobie od razu.

Nie jest to więc zależne od nas samych, a od naszego pracodawcy. Jeżeli złoży zaświadczenie Z-3 później, to i później otrzymamy zasiłek chorobowy.

Tym samym za wszelkie opóźnienia w wypłacie środków odpowiada nasz pracodawca.

Jak sprawdzić, czy zostały dopełnione formalności?

Wiemy już, ile czasu ma ZUS na wypłatę chorobowego. Według przepisów urzędnicy mają na to 30 dni od wpłynięcia wszystkich dokumentów. Za wysyłkę dokumentów odpowiada jednak nasz pracodawca. Szef często nie informuje nas, czy wysłał już potrzebne zaświadczenie. Dlatego nie mamy pewności, kiedy świadczenie wpłynie na nasze konto.

Jeśli nie mamy możliwości zapytać pracodawcy, czy przesłał potrzebne dokumenty, to możemy zadzwonić do oddziału ZUS.

Musimy niestety czekać w kolejce na infolinii. Przynajmniej jednak będziemy mieli pewność, ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku chorobowego. Będziemy wiedzieli orientacyjnie, kiedy pieniądze wpłyną na nasze konto. Jest to szczególnie istotne w czasie choroby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ