Michał Nielub
Michał Nielub
14 Lip, 2018 - 01:00
Idealny prezent na chrzciny - TOP 7 pomysłów

Idealny prezent na chrzciny – TOP 7 pomysłów

Michał Nielub

Jak znaleźć idealny prezent na chrzciny? Nie jest to proste zadanie, dlatego warto zadbać o to, by wręczyć taki podarunek, który będzie przywoływać przeżyte chwile – nawet jeżeli dziecko nie będzie ich świadomie pamiętać. Poznaj nasze pomysły.

Oryginalny prezent na chrzciny – czym się kierować podczas wyboru? Chrzciny są uroczystym wydarzeniem, zaś wręczany podarunek powinien być adekwatny do podniosłości tej chwili.

Warto w szczególności zwrócić uwagę na fakt, że można bardzo łatwo popełnić faux pas darując coś, co urazi uczucia religijne zarówno rodziców, jak i chrzestnych. Poznaj 7 pomysłów na prezent, dzięki którym unikniesz niekomfortowej sytuacji.

Prezent na chrzciny – TOP 7 najlepszych pomysłów

7. Pieniądze – uniwersalny prezent

Stojąc przed dylematem polegającym na wyborze właściwego prezentu na chrzciny, ostatecznie wręczamy po prostu pieniądze. Jest to najbardziej uniwersalny podarunek, który umożliwi pokrycie części wydatków związanych z organizacją imprezy, zaś część rodziców je odkłada, inicjując tym samym zbiórkę pierwszych oszczędności dla własnego dziecka, które z czasem mu przekaże.

Jednak warto wiedzieć, że jest to najmniej zaskakująca rzecz, jaką możemy kogoś obdarzyć. Nie sprawimy nikomu przykrości takim prezentem, ale również nie sprawimy miłej niespodzianki i nie zapewnimy pamiątki na długie lata.

 

6. Bańka My Wish – idealny prezent na chrzciny

Jak zapewnić, by pamiątka Chrztu Świętego pozostała z dzieckiem na długo? Wyjściem z sytuacji jest bańka My Wish. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym, ponieważ wygląda jak zwykła ozdoba, zawieszona na metalowym łańcuszku.

Wystarczy jednak przyjrzeć się jej bliżej, by zobaczyć wyjątkowość tego przedmiotu. Wewnątrz szklanej bańki znajduje się malutka karteczka, na której wypisano życzenia dla dziecka. Jest ona szczelnie zamknięta, dzięki czemu jest to pamiątka chrztu na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

 

5. Sesja zdjęciowa dla rodziców i dziecka

Chrzest to wiele przygotowań ze strony rodziców. Organizacja przyjęcia, ceremonii kościelnej, druk i wysłanie zaproszeń – to wszystko wymaga sporego zaangażowania. Całej uroczystości zazwyczaj towarzyszy wyspecjalizowany fotograf, który koniecznie musi posiadać uprawnienia na wykonywanie zdjęć w kościele.

Jednak rodzice chcieliby mieć pamiątki nie tylko ze chrztu, ale i całego okresu niemowlęcego dziecka. Podarowanie im upominku w postaci sesji zdjęciowej do wykorzystania w dowolnym dniu to strzał w dziesiątkę!

 

4. Praktyczny prezent na chrzciny do wykorzystania na później

Prezent na chrzest może być także praktyczny. Warto zastanowić się nad rzeczami, które będą przydatne w nadchodzącym okresie życia dziecka.

Dobrym pomysłem na prezent jest zakup akcesoriów samochodowych – jeżeli rodzice dysponują własnym autem, idealnie sprawdzą się wszelkie organizery, foteliki samochodowe czy gry zajmujące dziecko na czas podróży. Dobrze też sprawdzą się maty interaktywne, zabawki edukacyjne czy chociażby zapas pieluch.

Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy rodzice będą zadowoleni z takiego podarunku – warto zastanowić się nad tym i dogłębnie przemyśleć sprawę, a być może nawet podpytać ich delikatnie o preferencje prezentowe. Nie zapominajmy, że upominek ma być przede wszystkim udany, dlatego być może warto rozważyć również wręczenie prezentu o bardziej tradycyjnym wydźwięku?

 

3. Tradycyjny prezent na chrzciny

Warto zastanowić się również nad zakupem bardziej tradycyjnego upominku na chrzciny.

Tradycyjny prezent na chrzciny dla dziewczynki to wszelkiego rodzaju biżuteria: medaliki i łańcuszki, które będą towarzyszyły młodym damom w przyszłości. Dosyć często wybór pada również na zawieszki, kolczyki, bransoletki oraz pierścionki. Ten ostatni pomysł wybierany jest jednak dość rzadko, gdyż ciężko po prostu przewidzieć rozmiar palca, jaki ostatecznie będzie mieć dorosła już osoba.

Tradycyjny prezent na chrzciny dla chłopca to m.in. grawerowane sztućce, złota bransoletka męska, medalik bądź srebrny smoczek.

 

2. Biblia dla najmłodszych

Dla naprawdę wierzących rodziców dobrym pomysłem na prezent będzie Biblia dla najmłodszych. Są to pięknie wydane publikacje, które w sposób obrazkowy przedstawiają najważniejsze informacje. Zazwyczaj można w nich zamieszczać także zdjęcia, zatem warto zadbać o wykonanie ciekawych zdjęć w trakcie uroczystości oraz ich wywołanie.

Będzie to pamiątka Chrztu Świętego, która spełniać będzie zarówno funkcję albumu ze zdjęciami, jak i przekazywać wartościowe treści, co ma ogromny wpływ na dalszy rozwój duchowy dziecka. Jest to idealny prezent na chrzciny i dla chłopca, i dla dziewczynki.

 

1. Oryginalne pomysły na prezent – kuferek na skarby i skarbonki

Warto pamiętać, że dzieci uwielbiają tworzyć swoje własne małe światy. Pomogą im w tym ich prywatne kuferki na skarby, do których na początek mogą wrzucać najcenniejsze zdjęcia, przedmioty i wszystko, co przywołuje miłe wspomnienia. Z czasem dziecko samo będzie decydowało, co wrzucić do środka. Jest to prezent, z którym związany jest ogromny ładunek emocjonalny i zapewnia dziecku przeżywanie wspomnień jeszcze raz – nawet w dorosłym życiu.

Ciekawą propozycją są również wszelkiego rodzaju skarbonki – najczęściej posrebrzane, z możliwością graweru. Pozwalają odkładać pieniądze, które zostaną przekazane dziecku np. na osiemnaste urodziny. Przy odrobinie systematyczności, pozwoli to na odłożenie naprawdę sporej sumy, która umożliwi zakup np. wymarzonej konsoli lub sfinansowaniu części studiów.

 

Prezent na chrzciny – mnóstwo inspiracji

Istnieje wiele inspiracji i możliwości, by wręczyć wyjątkowy prezent. Osoby ze zmysłem artystycznym mogą stworzyć oryginalne rękodzieło, a nawet wykonać portret całej rodziny. Są to niezwykłe prezenty, które przetrwają wiele lat i zawsze będą przywoływać miłe wspomnienia.

Zastanawiając się nad doborem prezentu warto też zawczasu upewnić się, czy nasz pomysł oby na pewno nie sprawi komuś przykrości. Chrzest jest zakorzeniony w tradycji polskiej do tego stopnia, że decydują się na niego nawet rodzice, których nie zawsze można określić mianem praktykujących katolików. W tym przypadku wszelkie prezenty, które sugerują bądź wymuszają na nich np. uczestniczenie w edukacji duchowej ich dziecka po prostu nie będą trafione.

Pomysłów warto szukać także na tzw. portalach inspiracyjnych, z pomocą przyjdą nam takie serwisy, jak Pinterest czy Zszywka. Znajdują się tam porady, triki i inspiracje na prezenty, które można wręczać w różnych okolicznościach.

Idea tych stron opiera się na dzieleniu pomysłami na np. na aranżację wnętrz, ręcznie wykonaną biżuterię, a także właśnie pomysły na prezent z okazji chrzcin. Korzystając z dostępnych inspiracji, zyskamy pewność, że to co wręczymy będzie unikalne, spersonalizowane i zapadające w pamięć na długo.

Pieniądze – warto wręczać czy nie?

Wróćmy jeszcze do już wcześniej opisanego wątku (w punkcie 7) i równocześnie jednego z najpopularniejszych prezentów, wręczanych z każdej okazji, jakim są pieniądze. Można je przeznaczyć według własnego uznania, jednak nie wiąże się z nimi efekt zaskoczenia.

Pamiętajmy, że o ile warto je wręczyć osobom, których nie znamy zbyt dobrze, o tyle może być to nietaktowane w przypadku najbliższych. Oczekują oni zaangażowania, a to można wyrazić poprzez wręczenie prezentu, który wpisuje się w ich gusta, oczekiwania oraz preferencje.

 

Dość trudno wybrać naprawdę idealny prezent na chrzciny. O tym, czy będzie on trafiony, decyduje wiele aspektów. Uniwersalną zasadą jest, że spersonalizowane podarunki warto wręczać tym osobom, które znamy bardzo dobrze, a także jesteśmy pewni co do ich gustów i oczekiwań. W przeciwnym razie narażamy się na wręczenie czegoś nietaktownego, a tym samym przyczynimy się do powstania wyjątkowo niezręcznej sytuacji.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czego druga strona oczekuje, warto pokusić się o jakiś uniwersalny i tradycyjny prezent. Pieniądze są zawsze bezpiecznym rozwiązaniem, chociaż zawczasu warto upewnić się, jaką kwotę wręczyć. Bezpiecznym wyjściem z sytuacji jest podarowanie praktycznych rzeczy, takich jak zabawki, foteliki czy biżuteria. Nie są one nacechowane emocjonalnie, zaś ich praktyczne zastosowanie sprawi, że przydadzą one się zarówno rodzicom, jak i dziecku – jeśli nie dzisiaj, to w niedalekiej przyszłości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ