Joanna Kania
Joanna Kania
07 Wrz, 2018 - 01:00
Idealne doniczki na storczyki – porady

Idealne doniczki na storczyki – porady

Joanna Kania

Szukasz doniczek na storczyki? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się jak dobrać doniczki, które pozwolą storczykom rozwinąć się w pełni.

Doniczki na storczyki pełnią podwójną funkcję. Odpowiednio dobrane pozwalają roślinom szybko rosnąć i rozwijać się, ale są także atrakcyjnym dodatkiem dekoracyjnym naszego mieszkania.

Jakie doniczki na storczyki?

Storczyki należą do najbardziej lubianych i najefektowniejszych kwiatów doniczkowych. Mają jednak specyficzne potrzeby w zakresie pielęgnacji. Wymagają również zastosowania specjalnych doniczek. Aby szybko rosły i pięknie kwitły, a także były atrakcyjną ozdobą mieszkania trzeba wybrać dla nich odpowiednią doniczkę.

Dobierając doniczki na storczyki kierujmy się dwoma aspektami: zadbajmy o roślinę i dekoracyjność.

Doniczki przeźroczyste z otworami drenażowymi – najlepsze dla storczyków

Naturalnym środowiskiem storczyków są wilgotne lasy równikowe, gdzie ulewne deszcze wypłukują ziemię i odkrywają korzenie roślin, które w ten sposób absorbują promienie słońca. Dzięki temu korzenie pobudzają roślinę do intensywniejszego rozwoju.

Swobodnie przepływająca woda i słońce docierające do korzeni – do takich okoliczności egzotyczne storczyki są przyzwyczajone i w takich najlepiej się czują. Dlatego zamykanie ich w ciasnej, ciemnej doniczce nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto zapewnić korzeniom storczyków warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, czyli dostęp do światła i powietrza oraz umożliwić swobodny przepływ wody.

W sklepie ogrodniczym i w szkółkach roślin ozdobnych storczyki zazwyczaj sprzedawane są w przezroczystych, plastikowych doniczkach z kilkoma lub kilkunastoma otworami drenażowymi. Pojemniki te można umieścić w dekoracyjnych osłonkach lub przesadzić do innej doniczki pamiętając, aby była ona przeźroczysta lub półprzeźroczysta oraz wyposażona w odpowiednie otwory drenażowe, zapewniające przepływ wody i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Ich brak sprawi, że rośliny nie będą się dobrze rozwijały, a nawet może doprowadzić do chorób korzeni storczyków. Ponadto, dzięki transparentnym doniczkom łatwo ocenimy także stan zdrowotny korzeni, wilgotność ziemi oraz ocenimy czy roślina nie wymaga przesadzenia do większego pojemnika.

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie >>

Doniczki na storczyki powinny być stosunkowo płytkie. Korzenie roślin dojrzewających w tropikalnych lasach rozrastają się w powierzchniowych warstwach podłoża raczej na boki, a nie w dół. Storczyki hodowane w mieszkaniu nie lubią więc głębokich pojemników.

 

Doniczki na storczyki: ceramiczne, plastikowe, a może szklane?

Na rynku wybór doniczek i osłonek jest ogromny, ale specyficzne potrzeby storczyków determinują rodzaj tworzywa z jakiego wykonane są pojemniki, w których umieścimy rośliny. Kryterium przeźroczystości lub półprzeźroczystości jakiej wymagają korzenie storczyków najlepiej spełniają doniczki ceramiczne, plastikowe i szklane.

Niektórzy specjaliści zajmujący się roślinami ozdobnymi radzą, aby dla storczyków raczej wybrać pojemniki plastikowe, ponieważ substancje chemiczne używane do produkcji doniczek ceramicznych mogą być szkodliwe dla korzeni wrażliwych storczyków.

Jeśli zależy nam na ozdobnych pojemnikach, a nasze rośliny są szczególnie delikatne, optymalne będzie umieszczenie roślin posadzonych w plastikowych, przeźroczystych doniczkach w dekoracyjnych osłonkach. Pojemniki wykonane z plastiku zatrzymują więcej wilgoci w ziemi, a także pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę korzeniom.

 

A może drewno i wiklina?

Dobrze sprawdzą się też osłonki skonstruowane z listewek drewna lub wiklinowe, ponieważ zapewnią odpowiedni drenaż wody i dopływ powietrza.

Ciekawym, choć zdecydowanie trudniejszym w realizacji pomysłem jest umieszczenie storczyków w specjalnych donicach, które powstają z wydrążonych pni drzew. W takiej aranżacji storczyki będą wyglądać niemal jak w swoim naturalnym środowisku, czyli w tropikalnym lesie.

 

Doniczki do postawienia lub powieszenia

Doniczki na storczyki są dostępne w wielu wersjach umożliwiających umieszczenie roślin na parapecie, szafce, półce czy podłodze. Można też wybrać pojemniki przeznaczone do zawieszenia w dowolnym miejscu. Zazwyczaj wyposażone są one w specjalny uchwyt umożliwiający powieszenie na haku.

 

Szklane osłonki – idealne do storczyków

Do storczyków szczególnie pasują szklane osłonki np. w kształcie kuli. Świetnie sprawdzą się też osłonki półprzeźroczyste, z matowego lub mrożonego szkła. Pięknie wyglądają też szklane doniczki w kolorze mlecznobiałym dyskretnie podświetlone diodami LED z kolorystyką światła dostosowaną do barwy kwiatów storczyków np. liliową lub niebieską. Takie rozwiązanie zapewni roślinom bardzo dobre warunki do rozwoju, a równocześnie będzie ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Doniczki zgodne z każdym gustem

Najczęściej doniczki na storczyki są okrągłe, kwadratowe i prostokątne, rzadziej mają kształt stożka, trapezu lub wazonu. Ich kształt i rodzaj zdobienia zależy jedynie od gustu hodowców roślin. Doniczki na storczyki mogą być eleganckie lub zabawne. O gładkiej powierzchni lub z fakturą. Nowoczesne lub stylizowane na stare, patynowane. Błyszczące lub matowe. Jednolite lub zdobione ażurowym wzorem. Proste i rustykalne lub designerskie. Możliwości jest bardzo wiele!

 

Dostosowanie osłonek do storczyków do stylu mieszkania

Bez względu na to, jakie doniczki na storczyki wybierzemy, ważne jest, aby były one dostosowane barwą i stylem do kolorów ścian i dodatków w mieszkaniu.

Dekoracyjne szklane pojemniki pomalowane w kolorowe, wyraziste wzory pasują do wnętrz w stylu etnicznym.

Doniczki wiklinowe, wykonane z drewnianych listewek lub w kształcie szklanych dzbanków, czy stylizowanych metalowych koszy idealnie będą komponować się w domach zaprojektowanych w stylu rustykalnym.

Do stylu glamour pasują przeźroczyste doniczki zdobione fantazyjnymi rzeźbieniami i ornamentami w kolorze srebrnym i złotym.

Do mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim wybierzmy doniczki proste, minimalistyczne, ascetyczne, z przeźroczystego lub mlecznego szkła.

Pojemniki z mlecznego szkła zdobione dyskretnymi rysunkami roślinnymi np. kwiatkami lawendy, gałązkami rozmarynu, tymianku, czy listkami bazylii świetnie sprawdzą się we wnętrzach zaprojektowanych w stylu prowansalskim.

Jeśli mamy w domu dużą kolekcję storczyków, warto kupić osłonki z tej samej serii, ale w różnych rozmiarach.

Dowiedz się więcej: Wystrój wnętrz – najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania >>

 

Sezonowa wymiana osłonek

Osłonki na doniczki możemy wymieniać, dostosowując je do zmieniających się pór roku lub okazji. Przykładowo:

  • Zimą możemy wybrać osłonki z matowego białego szkła ozdobione srebrnymi gwiazdkami, które będą harmonizować ze śniegiem padającym za oknem i wprowadzać nas w atmosferę świąt.
  • Wiosną warto umieścić storczyki w półprzeźroczystych doniczkach o pastelowych, optymistycznych kolorach symbolizujących wiosnę i budzenie się przyrody do życia np. jasnożółtym lub jasnozielonym, czy błękitnym.
  • Latem świetnie sprawdzą się przejrzyste osłonki w kolorze morskim, turkusowym, zdobione motywem fal lub wody.

 

Wymiana doniczek w czasie przesadzania roślin

Doniczki na storczyki wymieniajmy jedynie w trakcie okresowego przesadzania roślin, a trzeba to zrobić co 1-2 lata. Pamiętajmy, aby następna doniczka była zawsze większa o kilka centymetrów od poprzedniej.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku >>

Niezbędna podstawka

Nie zapomnijmy o kupnie podstawki. Doniczki na storczyki są wyposażone w otwory drenażowe, więc w trakcie podlewania kwiatów woda może się wylać. Podstawka zapobiegnie rozlewaniu się nadmiaru wody spływającej z doniczek. Pamiętajmy jednak, aby w podstawce nie zalegała woda. Storczyki nie lubią zbyt dużej ilości stojącej wody.

Podsumowując, szczególne zasady pielęgnacji storczyków wymagają doboru odpowiednich pojemników. Niemniej, warto podkreślić, że doniczki na storczyki powinny spełniać nie tylko funkcję praktyczną, ale też i estetyczną. Szczególnie polecane są pojemniki przeźroczyste z wieloma otworami drenażowymi, które pozwolą korzeniom storczyków korzystać ze światła słonecznego i wody zgodnie z ich potrzebami. Wybierzmy jednak takie doniczki, które zapewnią storczykom odpowiednie warunki do rozwoju, ale będą równocześnie piękną ozdobą naszego wnętrza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ