Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
12 Paź, 2018 - 08:08
Idealna ziemia do storczyków - jakie podłoże wybrać?

Idealna ziemia do storczyków – jakie podłoże wybrać?

Elzbieta Tchorowska

Ziemia do storczyków powinna być luźna i przewiewna. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania podłoża dla orchidei? Czy można przygotować je samemu?

Odpowiednie podłoże jest kluczowym elementem, który sprawi, że nasze storczyki będą zdrowe i piękne. Byśmy co roku cieszyli oczy pięknymi kwiatami, musimy dobrać odpowiednią ziemię, która nie tylko dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, ale także zapobiegnie gniciu korzeni. Jaka powinna być zatem ziemia do storczyków?

Idealna ziemia do storczyków, czyli jaka?

Storczyki to nie rośliny doniczkowe, choć my je w ten sposób hodujemy. Nie możemy jednak stosować tych samych zasad, co w przypadku innych roślin domowych. Idealna ziemia do storczyków powinna być luźna i przewiewna. Nie może być zbita. Z góry należy więc odrzucić wszystkie uniwersalne mieszanki dla roślin czy ziemię z własnego ogródka.

Dobrze jest kupić produkt specjalny dla tego gatunku kwiatów. Znajdziemy w nim najczęściej:

 • korę różnych drzew,
 • torf,
 • mech,
 • skałę wulkaniczną,
 • włókna kokosa.

Dość kontrowersyjne może być umieszczenie w ziemi fragmentów styropianu lub gąbki, ale jest to jak najbardziej dopuszczalne. Takie elementy dodatkowo zapewniają możliwość „oddychania” korzeniom oraz są niesamowicie trwałe. Nie ulegną rozkładowi jak pozostałe składniki.

W naturze storczyki porastają właśnie drzewa – przyczepiają się do ich kory, która służy im jako podłoże i podparcie. Są tzw. epifitami – przynajmniej w większości. Nic więc dziwnego, że w wersji domowej orchidee także będą preferować tego typu stanowiska. Poza możliwością przepuszczania powietrza, zarówno kora, jak i styropian czy gąbka zatrzymują w sobie wodę.

Podłoże jest więc wilgotne, choć same korzenie roślin nie mają kontaktu z cieczą. Dzięki temu unikamy ich przemoczenia i rozpoczęcia procesów gnilnych. Dobrej jakości ziemia do storczyków nie jest droga. Za worek 4-litrowy nie powinniśmy zapłacić więcej niż 25 złotych.

 

Mikroelementy, które muszą znajdować się w ziemi

Odczyn pH, który powinna mieć ziemia do storczyków, wynosi między 4,5-6. Gotowe mieszanki, które możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym, zawierają takie pierwiastki, jak:

 • azot,
 • fosfor,
 • potas,
 • bor,
 • miedź,
 • żelazo.

Liczba składników jest oczywiście o wiele większa.

Dostępne mieszanki są przystosowane do zapotrzebowania storczyków na wiosnę i podczas wczesnego lata. Spowodowane jest to głównie tym, że w tym czasie powinno się je przesadzać. Niezbędne składniki pokarmowe utrzymują się w podłożu przez pierwsze 2-3 miesiące. Weźmy to pod uwagę, zarówno planując pierwsze nawożenie, jak i czas przesadzania.

W okolicach sierpnia proporcje między składnikami odżywczymi powinny ulec zmianie. Pielęgnacja storczyków zakłada, że najpóźniej powinno się przesadzać je w maju.

Jak wykonać drenaż?

Drenaż to warstwa, która odpowiada za odprowadzanie wody z podłoża. Powinna być jeszcze luźniejsza i przewiewniejsza niż ziemia do storczyków. Najlepiej wykonać ją z keramzytu i bardzo grubych fragmentów kory. Powinna wypełniać ¼ lub nawet 1/3 donicy od spodu. Na drenażu dopiero umieszczamy właściwe podłoże.

Możemy je także wykonać samemu z produktów wymienionych wyżej oraz z:

 • włókien i łupin orzechów kokosowych,
 • węgla drzewnego,
 • perlitu,
 • liści bukowych,
 • korka.

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować ziemię dla storczyków, musimy przyszykować się na nawożenie praktycznie od momentu przesadzenia. Gotowe mieszanki są dodatkowo nawożone – nasza taka nie będzie.

Jeśli wybierzemy dobrą ziemię do storczyka, w której znajduje się już keramzyt, wykonanie drenażu nie będzie potrzebne. Zwróćmy jednak uwagę, czy na pewno tak jest. Najlepiej przed przesadzeniem storczyka wsypmy nowe podłoże do doniczki i obficie podlejmy wodą. W bardzo krótkim czasie ciecz powinna swobodnie przepłynąć i znaleźć się w podstawce.

Dowiedz się więcej: Nawóz do storczyków – który wybrać i jak stosować?

 

Odpowiednie: ziemia do storczyków i donica – duet doskonały

W gruncie rzeczy orchidee lubią, jak ich korzenie są ciasno zbite. Dlatego nie musimy znacząco przejmować się rozmiarem doniczki do storczyków. Ba – zbyt duże naczynie może sprawić, że roślina zmarnieje i nie będzie kwitła. Jedynymi odmianami, które mogą potrzebować nieco większych pojemników, są: Cymbidia i Epidendrum.

Doniczki ceramiczne się nie sprawdzą – są zimne i blokują dostęp promieni słonecznych. Dobrze jest wybrać transparentny model. System korzeniowy rośliny także potrzebuje światła, co również wynika z ich natury. Rosnąc wczepione korzeniami w drzewo, mają do niego dostęp. Kolorystyka jest praktycznie dowolna – musi być to jednak przezroczysta doniczka.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest otwór. Powinien być duży. Nie martwmy się wypadającymi fragmentami podłoża – gruba kora sprawi, że wszystko pozostanie na swoim miejscu. Taki wylot sprawi, że woda będzie szybciej uciekać z donicy, przez co korzenie rośliny nie zaczną gnić i pleśnieć.

Ciekawym rozwiązaniem jest także specjalny koszyk do storczyków. Luźny splot sprawia, że między nitkami przedostaje się światło, oświetlając zarówno liście, jak i korzenie rośliny. Warto zainteresować się także osłonkami do orchidei, dzięki którym ich podlewanie będzie proste i szybkie.

Dowiedz się więcej: Idealne doniczki na storczyki – porady

 

Przesadzanie storczyków – na co zwrócić uwagę?

Podczas przesadzania storczyka bardzo ważna jest dokładność i delikatność. Jeśli nie będziemy zbyt ostrożni, możemy zniszczyć roślinę lub poważnie ją uszkodzić. Po wyjęciu ze starej doniczki koniecznie trzeba wszystkie korzenie dokładnie oczyścić ze starego podłoża. Nie czyśćmy korzeni pod wodą, jak często robimy to w przypadku innych domowych kwiatów. Tym sposobem możemy zniszczyć delikatny system, a niedokładnie wysuszone odnogi mogą zacząć gnić.

W kolejnym kroku odcinamy stare fragmenty korzeni. Używajmy do tego czystych i zdezynfekowanych nożyc. Możemy także użyć specjalnego środka antygrzybiczego. Jeśli zaniedbamy tę czynność, na korzenie może przenieść się niebezpieczna dla storczyka choroba.

Roślinę umieszczamy we wcześniej przygotowanej donicy, w której znajduje się już warstwa drenażowa. Korzenie skręcamy i jednocześnie przysypujemy mieszanką stanowiącą właściwe podłoże. Pamiętajmy jednak, by korzenie powietrzne zostawić jak najbardziej odkryte. Powinny mieć dobry dostęp do światła i powietrza.

Roślina powinna znaleźć się na środku pojemnika. Jak widać, uprawa storczyków nie jest trudna, ale wymaga konsekwencji i dokładności.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku

Jak często trzeba zmieniać podłoże?

Optymalnie storczyki trzeba przesadzać co ok. 2 lata. Po tym czasie podłoże staje się całkowicie jałowe i zbyt zbite dla rośliny. Jeśli wybraliśmy ziemię gorszej jakości, lepiej jest zmieniać ją nawet co roku – dotyczy to podłoża bogatego we włókna kokosowe, które bardzo szybko niszczeją i mogą spowodować uszkodzenie rośliny.

Kora i inne użyte elementy także rozkładają się i kruszeją, przez co cała mieszanka staje się gorzej napowietrzona. Obserwujmy także wzrost samej rośliny – jeśli jej korzenie zaczną przebijać się przez doniczkę, to najlepszy znak, że konieczne jest przesadzenie.

Specjalna ziemia do storczyków jest dostępna w każdym sklepie ogrodniczym, warto jednak zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych składników. Bardzo dobrze sprawdzi się właśnie kora czy mech torfownik. Jeśli zobaczymy zbyt dużo włókien i łupin kokosowych, lepiej jest zrezygnować z takiego podłoża. Nie zawiera zbyt wielu substancji odżywczych i konieczna będzie ciągła wymiana.

ZOBACZ RÓWNIEŻ