RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
02 Sie, 2018 - 00:00
Huśtawka ogrodowa - jak wybrać najlepszą?

Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą?

RynekPierwotny.pl

Latem uwielbiamy przebywać w ogrodzie – wypoczywać, pracować, bawić się. Każdy ma swój sposób na spędzanie tam czasu. Jednym z ulubionych przedmiotów, które pomagają nam w tym, jest huśtawka ogrodowa.

Huśtawka ogrodowa to praktyczna ozdoba naszej zielonej przestrzeni. Przydaje się i dzieciom, i dorosłym. Jej przeznaczenie często jest czysto wypoczynkowe – dla dzieci to odmiana bujaka, dla dorosłych leżanka, miejsce do poczytania książki lub też drzemki. Niekiedy może pełnić funkcję dodatkowego siedziska, kiedy zabraknie kanap na przyjęciu. Z drugiej strony to kolejny sposób na urozmaicenie ogrodu, wypełnienie pustej przestrzeni. Jak zatem dobrać odpowiednią huśtawkę do ogrodu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Huśtawka ogrodowa – stylowo, ale i praktycznie

Zanim zdecydujemy się kupić huśtawkę, warto spojrzeć na swój ogród i zastanowić się nad tym, w jakim stylu jest on urządzony. Oczywiście, jeśli nie ma tam nic poza trawnikiem, mamy pełną dowolność w wyborze stylu. Jednak wypełnienie w postaci kwiatów, drzew, małej architektury sprawia, że trzeba zwrócić uwagę na styl huśtawki.

Całość powinna się ze sobą harmonijnie komponować – unikajmy sytuacji, w której nasz nowy nabytek znacząco wyróżnia się w ogrodzie, chyba że o taki efekt nam właśnie chodziło.

Warto wziąć pod uwagę to, że wiele zmienia się przy remoncie mieszkania lub domu. Mamy wtedy większą ochotę na przearanżowanie również ogrodu. Dlatego bardziej opłacalny jest zakup huśtawki uniwersalnej lub takiej, którą można łatwo dostosować do wielu stylów.

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów i stylów huśtawek. Różnorodna kolorystyka i wzornictwo pozwolą nam wybrać między klasyką, nowoczesnością, romantyzmem, prowansalskim ciepłem a nawet futuryzmem. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się, jaki styl będzie najbardziej odpowiedni do naszego ogrodu.

Niekoniecznie zawsze dobrym wyborem będzie nudna klasyka. Ożywić przestrzeń mogą nowoczesne figury geometryczne, ciekawe kształty huśtawek, a nawet inny typ stelaża.

 

Huśtawka ogrodowa: drewniana czy metalowa?

Najczęściej wybieramy właśnie między tymi dwoma rodzajami materiałów. Drewno wydaje się bardziej solidne, klasyczne i pasujące do wszystkiego. Z pewnością znacznie bardziej harmonijnie komponuje się z resztą ogrodu – wszak to materiał naturalny. Można je pozostawić w stanie surowym polakierowanym, albo też pomalować, np. na biało – w obydwu wersjach będzie się świetnie prezentować.

Drewniane huśtawki ogrodowe są bardzo odporne na warunki zewnętrzne, oczywiście pod warunkiem, że dobrze się je pielęgnuje. Wadą tego materiału jest bowiem konieczność regularnej impregnacji. Mogą je zaatakować korniki, może zamoknąć lub pod wpływem wysokiej temperatury stać się bardziej kruche.

Drewniane huśtawki są bardzo masywne. Zajmują dużo miejsca w ogrodzie i wymagają dużej przestrzeni. Trudno je ukryć wśród kwiatów.

 

Dlatego wiele osób skłania się bardziej ku metalowym konstrukcjom. Są one lżejsze, można je więc dowolnie przenosić. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów, kolorów i stylów takich huśtawek. Co istotne, są też dużo tańsze niż drewniane.

Kolejną zaletą jest ich szybki montaż i demontaż, a także możliwość naprawy. Metal jest znacznie bardziej odporny na warunki zewnętrzne, szczególnie modele nierdzewne. Warto zastanowić się nad metalowymi huśtawkami również dlatego, że można zmieniać ich aranżację. Zmiana koloru konstrukcji nie jest problemem, podobnie jak wymiana poduszek na inne.

 

Z pozostałych tworzyw pozostają plastik i technorattan. Pierwszy to domena huśtawek dla dzieci – jest lekki, odporny na warunki atmosferyczne, a jednocześnie bardzo kolorowy.

Minusem plastiku jest zazwyczaj mniej stabilna konstrukcja, a także szybsze zużycie. Często łączy się go z gumą. Na plastik trzeba również uważać w zakresie bezpieczeństwa. Warto kupować huśtawki z atestami.

Technorattan to z kolei stosunkowo nowy materiał, którego największą wadą jest cena. Jednak odporność na warunki atmosferyczne, ogromna ilość wzornictwa, stylów i kształtów przesądzają o opłacalności zakupu.

Z technorattanu można wykonać rozmaite konstrukcje w pięknej estetyce. Świetnie komponują się z nowoczesnymi ogrodami, a dodatkowo mogą wprowadzić element magiczny dzięki swojej konstrukcji. Bardzo modne są zwłaszcza jednoosobowe huśtawki – fotele w kształcie kuli.

 

Huśtawka podwieszana czy może na stelażu?

Od rodzaju konstrukcji zależy w dużej mierze jej bezpieczeństwo. Najbardziej stabilne wydają się oczywiście duże huśtawki ogrodowe na stelażu, który podtrzymuje całość. Niewątpliwie tak jest, o ile stelaż został wykonany prawidłowo. Zbyt lekki zwieje lub przewróci wiatr, zbyt masywny może być problemem przy lekkich mocowaniach.

Istotne są zarówno elementy samej konstrukcji, sposób ich połączenia, jak i podłoże, na którym umieści się całość. Jeśli chodzi o to pierwsze – tu wszystko zależy oczywiście od producenta. Umocowania ławek (zazwyczaj to łańcuchy lub liny) powinny być odpowiednie do wagi maksymalnej, jaką zaleca producent. Zbyt cienkie nie świadczą dobrze o stabilności oraz trwałości.

Dobrze wykonany i zadbany sprzęt posłuży nam przez lata. Co do podłoża – największą stabilność zapewni utwardzone: kamienne, z płyt chodnikowych, kostki brukowej. Na nim stawia się zwłaszcza solidniejsze konstrukcje.

Ziemia sama w sobie nie zapewni tak dobrego utrzymania – większa huśtawka ogrodowa może się zapadać. Niewskazane jest również korzystanie z nich w czasie większego deszczu i zaraz po nim ze względu na zbyt miękką ziemię, a tym samym – dużą niestabilność.

 

Ławki na stelażach wymagają dokładnego przemyślenia miejsca umieszczenia. Ale podobnie jest z tymi podwieszanymi. Wbrew pozorom huśtawki podwieszane są równie bezpieczne, pod warunkiem że dobrze zamocowane. Tu w dużej mierze wszystko zależy od tego, czy podwieszenia dokona się na gałęzi, czy suficie.

W pierwszym przypadku konieczne jest ograniczenie się do bardzo lekkiej konstrukcji jednoosobowej, w dodatku o małej wadze maksymalnego udźwigu. Jesteśmy uzależnieni od miejsca, w którym posadzone jest duże, solidne drzewo.

Podwieszenie sufitowe dotyczy najczęściej zabudowanego tarasu. Jest bardziej stabilne, ale również w tym przypadku nie mamy zbyt wielu możliwości wyboru miejsca – ogranicza nas powierzchnia sufitu. Możemy natomiast zdecydować się na dużą konstrukcję.

 

Huśtawka jedno- czy wieloosobowa?

Najczęściej wybieramy wieloosobowe huśtawki do ogrodu, na których można się położyć, a także siedzieć z innymi. Tym bardziej, że ich ceny nie są bardzo wysokie. Z drugiej strony coraz większą popularnością cieszą się jednoosobowe huśtawki z technorattanu, które są bardziej estetyczne i wprowadzają nowoczesny ciekawy design.

Z pewnością przed wyborem powinniśmy zastanowić się nad przeznaczeniem takiej huśtawki, a także naszymi potrzebami. Niemałą rolę odgrywają tu finanse.

Huśtawka ogrodowa wieloosobowa sprawdzi się zdecydowanie bardziej dla rodzin z dziećmi – będzie można huśtać kilka osób naraz. Jednoosobowa to z kolei idealny mebel do wypoczynku dla dorosłych. Jednak nie warto ulegać stereotypom – najważniejsze są nasze potrzeby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ