Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
22 Lut, 2018 - 01:00

Grzybica paznokci – rozpoznanie, leczenie i profilaktyka

Mariola Krzyżak

Grzybica paznokci to choroba, która dotyka wielu ludzi. Sprawdź, jak się przed nią ustrzec i jak rozpoznać jej pierwsze objawy!

Grzybica paznokci to jedno z najczęstszych schorzeń stóp. Najnowsze badania dowodzą, że jest to dolegliwość coraz bardziej powszechna i szacuje się, że może na nią chorować nawet ponad 20% Polaków. Niestety odsetek ten stale rośnie i (podobnie jak grzybica stóp) infekcja ta dotyka coraz większej liczby osób. Ważne jest więc, by szybko ją rozpoznać i niezwłocznie wdrożyć leczenie. Zamiast więc wstydzić się i chować stopy w zabudowanym obuwiu, warto uzbroić się w wiedzę, która pomoże na postawienie skutecznej diagnozy i szybkie uporanie się z problemem!

Co wywołuje grzybicę paznokci?

Choroby paznokci najczęściej wywoływane są przez grzyby, z reguły dermatofity, nieco rzadziej drożdżaki lub pleśniowce. Bardzo często zdarza się tak, że zainfekowanie paznokci jest spowodowane przez nieleczoną grzybicę stóp. Zaniechanie wdrożenia odpowiednich leków szybko skutkuje zmianami na płytce paznokcia i często dopiero w takim wypadku zaniepokojeni pacjenci zgłaszają się do specjalisty.

Do powstania grzybicy może przyczynić się nieprawidłowa higiena oraz nieprzestrzeganie zasad profilaktyki.

Dowiedz się więcej: Grzybica stóp – rozpoznanie, leczenie i profilaktyka >>

Grzybica paznokci – niepokojące objawy

Każda zmiana na płytce paznokcia powinna wzbudzać naszą czujność i być przez nas bacznie obserwowana. Odchylenia od normy najczęściej mogą być bowiem wynikiem infekcji grzybiczej, która wymaga jak najszybszego podjęcia leczenia.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Początkowe sygnały o zakażeniu często bywają bagatelizowane ze względu na słabe natężenie. Pierwszym objawem jest bowiem zmiana koloru płytki paznokcia. Przebarwienia pojawiają się stopniowo, będąc początkowo białe, następnie żółte, aż w końcu brązowieją. Jeżeli uda nam się wychwycić zmianę już na tym etapie, to podjęte leczenie przyniesie szybkie efekty.

Niestety przebarwienia często są ignorowane co sprawia, że choroba postępuje dalej sprawiając, że paznokieć staje się coraz grubszy, a jednocześnie jest kruchy i łamliwy. Płytka zaczyna być matowa i występują na niej nienaturalne falowania, a brzegi zaczynają się rozwarstwiać.

W kolejnych etapach płytka zaczyna oddzielać się od podłoża, a skóra pod nią wyraźnie rogowacieje. W takim stadium może dojść niestety nawet od odpadnięcia paznokcia.

Bardzo niekomfortowym objawem jest nieprzyjemny zapach stóp, nawet pomimo wzorowej higieny. Jest on wynikiem rozwijających się na skórze i paznokciach grzybów, prowadzących do obumierania naskórka oraz płytki.

Jeżeli więc nie chcemy doprowadzić do stanu, w którym nasze paznokcie zaczną się coraz bardziej kruszyć, to niezwłocznie po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących zmian należy udać się do lekarza.

Dowiedz się więcej: Kurzajka na stopie lub dłoni – jak pozbyć się kurzajki? >>

grzybica paznokci - objawy

Leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci to choroba, nie problem kosmetyczny, dlatego należy leczyć ją w specjalistycznym gabinecie dermatologicznym. Nie warto próbować domowych sposobów, gdyż pomimo tego, że mogą one przynieść ulgę lub zapobiec nieprzyjemnym zapachom, to nie mają szans na skuteczne zwalczenie schorzenia do końca. Wizyta u specjalisty pozwoli także na postawienie trafnej diagnozy. Może bowiem okazać się, że nasze dolegliwości są objawem innej chory, np. łuszczycy paznokci.

Dowiedz się więcej: Łuszczyca – jak rozpoznać i leczyć >>

Niestety, walka z tego rodzaju chorobą paznokci jest utrudniona ze względu na powolny wzrost płytki i może trwać dość długo. Nie należy się jednak zniechęcać, gdyż przeprowadzenie leczenia do końca może zapobiegać nawrotom grzybicy w przyszłości.

Jeżeli zgłosimy się do specjalisty w początkowym stadium, to prawdopodobnie nasze leczenie może opierać się na stosowaniu lakierów antygrzybiczych czy tzw. miniplastrów. Dermatolog może zalecić także stosowanie specjalnych sprayów lub maści.

W przypadku kiedy płytka jest jednak dużo bardziej uszkodzona, proces leczenia staje się bardziej skomplikowany i trwa znacznie dłużej. Często leki stosowane zewnętrznie nie wystarczają i zachodzi potrzeba wdrożenia kuracji doustnej. Niestety, w zaawansowanym stadium ich przyjmowanie może trwać nawet rok!

Kiedy płytka jest mocno zniekształcona lub ulega oderwaniu od podłoża, niezbędna może okazać się rekonstrukcja paznokcia. Płytka musi być bowiem regularnie szlifowana, a taki zabieg sprawia, że nie będzie ona już dawać odpowiedniej ochrony silnie ukrwionej skórze znajdującej się pod nią. Dlatego na wierzch nakłada się specjalną masę formując protezę zastępującą ubytek.

Rozpoczynając leczenie grzybicy paznokci trzeba być przygotowanym na długą walkę. Warto jednak być cierpliwym i doprowadzić kurację do końca, aby mieć pewność, że dolegliwość nie powtórzy się w niedługim czasie. Niestety, według statystyk choroba może powracać. Aby jej skutecznie zapobiegać w przyszłości należy bacznie przestrzegać odpowiednich zasad profilaktyki.

Dowiedz się więcej: Zimne stopy i dłonie – czy to objaw choroby? >>

grzybica paznokci - leczenie

Grzybica paznokci – jak się jej ustrzec?

Grzybice stóp i paznokci nazywane są często chorobami społecznymi, co oznacza, że narażeni jesteśmy na nie wszyscy. Istnieje jednak kilka zasad, które pozwalają się przed nią ustrzec.

Zacznijmy od codziennej higieny. Należy pamiętać, że po kąpieli stopy należy delikatnie, ale starannie osuszyć, gdyż wilgotna przestrzeń między palcami jest miejscem, w którym grzyby mają idealne warunki do rozwoju. Może to prowadzić do grzybicy stóp, która nieleczona szybko atakuje także paznokcie.

Należy pamiętać, aby podczas pielęgnacji paznokci korzystać tylko ze swoich lub z uprzednio zdezynfekowanych przyborów. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w domu powinno być bardzo ostrożne, aby nie doszło do skaleczeń.

Podczas wykonywania manicure lub pedicure w salonie konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się z warunkami higieny w tym miejscu. Dla własnego bezpieczeństwa należy upewnić się, że wykorzystywane przez kosmetyczkę narzędzia zostały starannie zdezynfekowane i wysterylizowane.

Dowiedz się więcej: Paznokcie french – jak je wykonać w domu >>

grzybica paznokci - profilaktyka

Kolejną ważną zasadą profilaktyki, która ustrzeże nas przed wszelkimi infekcjami grzybiczymi jest rozsądne zachowywanie się w miejscach użyteczności publicznej. Na basenach, w saunach czy siłowni nie wolno chodzić boso! Zawsze warto mieć więc przy sobie klapki na zmianę. Warto także przestrzegać tej zasady w hotelach.

Niezwykle ważne jest także dbanie o to, co zakładamy na stopy. Wybierajmy więc bawełniane skarpety, które zapobiegną nadmiernemu poceniu się. Również buty powinny być jak najbardziej przewiewne. Nie powinno się także nosić skarpet ani butów używanych wcześniej przez inne osoby.

Jeżeli nasze buty uległy przemoknięciu to zawsze należy je bardzo dokładnie wysuszyć. Świetnym pomysłem może być także stosowanie specjalnych sprayów do stóp i butów, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się, co zmniejsza ryzyko zachorowania.

Jeżeli grzybica paznokci już nas dopadła, to powinniśmy niestety pozbyć się używanych przez nas w ostatnim okresie butów, gdyż mogą one stanowić lęgowisko dla grzybów.

Warto także wspomnieć, że niektóre osoby są szczególnie narażone na infekcję. W grupie ryzyka znajdują się seniorzy, sportowcy, osoby chore na cukrzycę lub otyłe, a także wszyscy ci, którzy zmuszeni są do noszenia nieprzewiewnego obuwia np. w pracy.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o stopy? >>

Grzybica paznokci to wstydliwe schorzenie, które może dopaść każdego. Warto pamiętać o zasadach profilaktyki, które skutecznie zmniejszają ryzyko zachorowania. Jeżeli jednak dostrzeżemy jakiekolwiek zmiany na płytce paznokcia lub stopach, warto niezwłocznie udać się do specjalisty. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zaowocuje bowiem dużo sprawniejszym pozbyciem się problemu. Warto więc poświęcić trochę uwagi naszym stopom i paznokciom, by móc cieszyć się ich zdrowym wyglądem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ