Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
20 Lis, 2018 - 15:45

Gry świąteczne dla całej rodziny – TOP 7 propozycji

Elzbieta Tchorowska

Jakie gry świąteczne dla całej rodziny przygotować na ten wyjątkowy czas? Co zaciekawi dzieci i dorosłych? Zobacz nasze propozycje gier na święta!

Święta to czas, w którym cała rodzina zbiera się w jednym miejscu, by wspólnie celebrować Boże Narodzenie. Poza śpiewaniem kolęd czy wspólnym siedzeniu przy stole wśród przepysznych potraw, warto zorganizować dodatkowe atrakcje, które umilą rodzinne spotkanie – szczególnie jeśli wśród domowników znajdują się dzieci. By świetnie się bawić, nie trzeba kupować drogich planszówek. Wystarczy odrobina kreatywności. Prezentujemy gry świąteczne, które doskonale sprawdzą się w czasie Bożego Narodzenia, a także podczas innych rodzinnych spotkań.

TOP 7: Najlepsze rodzinne gry świąteczne

1. Quiz, czyli gry świąteczne dla całej rodziny

To jedna z najprostszych gier świątecznych, w które może grać cała rodzina. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Liczą się chęci i wiedza o świętach Bożego Narodzenia. Przygotujmy wcześniej na karteczkach różnego typu pytania związane z tym okresem. Oto ich przykłady:

 • Gdzie mieszka święty Mikołaj?
 • Jakim pojazdem porusza się święty Mikołaj?
 • Gdzie narodził się Jezus?
 • Jakie są polskie tradycje wigilijne?
 • Wymień 12 potraw wigilijnych.
 • Co chowamy pod obrusem wigilijnym?
 • Ilu królów przybyło oddać hołd Jezusowi?

Każdy domownik może odpowiadać samodzielnie. Ciekawą wariacją jest podzielenie uczestników na dwuosobowe zespoły.

Osoba prowadząca grę odczytuje, co jest zapisane na karteczce, a uczestnik, któremu pytanie przypadło w udziale, stara się na nie odpowiedzieć. Możemy także wprowadzić ograniczenie czasowe, co urozmaici rywalizację. Za poprawną odpowiedź przydzielamy punkt. W przypadku jej braku pytanie przechodzi na następnego uczestnika.

Na końcu sprawdzamy, kto zdobył najwięcej punktów. Nie zapominajmy o nagrodzie głównej, ale także o nagrodach pocieszenia dla pozostałych. W końcu święta to czas, kiedy wszyscy powinniśmy się cieszyć i radować.

Dowiedz się więcej: Wigilia: Jak przygotować pierwsze rodzinne święta?

Quiz świąteczny- pomysł na rodzinną zabawę

źródło zdjęcia: Getty ImagesSIphotography

2. Kalambury w świetle lampek choinkowych

Gry na święta często są wariacjami ogólnie znanych zabaw, z tym że ich atmosfera jest bardziej bożonarodzeniowa. Zasad gry kalambury nie trzeba nikomu tłumaczyć. Próbujemy rysunkiem lub gestami wskazać innym uczestnikom hasło związane ze świętami Bożego Narodzenia. Kategorie mogą być następujące:

Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Postarajmy się jednak, by te hasła nie były proste i oczywiste. Najwięcej radości sprawi próba odgadywania jednego hasła przez godzinę. Nie bójmy się więc umieszczać trudnych wyrazów czy całych zwrotów.

Ciekawą wariacją tej gry mogą być kalambury za pomocą rzucania cienia na ścianie. Przekonajmy się, ile zabawy może przynieść próba pokazania świętego Mikołaja czy choinki za pomocą odpowiedniego ustawienia dłoni.

Dowiedz się więcej: Pomysły na zabawy integracyjne na Wigilię firmową

Gry świąteczne - kalambury

źródło zdjęcia: Getty Images / DGLimages

3. Wymyślmy swoją własną kolędę

To zabawa dla nieco starszych dzieci, ale także dla dorosłych domowników. Wspólne kolędowanie zawsze wywołuje niesamowicie pozytywne emocje. A co dopiero śpiewanie własnoręcznie wymyślonego utworu? Zorganizujmy konkurs na najciekawszą kolędę.

Uczestnicy w ustalonym czasie będą musieli stworzyć kilka wersów oraz linię melodyczną. Warto podzielić domowników na zespoły. Jeszcze przed grą ustalmy sposób punktacji. Przykładowo za użycie rymów możemy otrzymać 3 punkty, a za każdy wers 1 punkt. Użycie pewnych słów związanych z Bożym Narodzeniem może być także dodatkowo punktowane.

Jeśli któryś z domowników potrafi grać na gitarze lub pianinie – tym lepiej! Każdy zespół będzie musiał zaprezentować swoje dzieło i zaśpiewać je przed pozostałymi uczestnikami. Może dzięki temu nie tylko spędzimy mile czas, ale także odkryjemy nową gwiazdę?

Gry świąteczne można połączyć ze śpiewaniem kolęd

źródło zdjęcia: Getty Images / selimaksan

4. Odegrajmy scenkę bożonarodzeniową

Gry świąteczne nie zawsze muszą polegać na rywalizacji. Mogą być także zabawą, gdzie wszyscy będą zwycięzcami. Proponujemy coś idealnego dla najmłodszych, jako że to właśnie dzieci mają najmniej oporów przed wygłupianiem się czy odgrywaniem scenek.

Każdy z nas zna chyba historię narodzenia pańskiego, wie jak Mikołaj roznosi prezenty, czy jak wygląda szykowanie kolacji wigilijnej. Zorganizujmy teatrzyk, w którym najmłodsi będą musieli improwizować i odegrają taką właśnie scenkę bożonarodzeniową. Pomysłów może być całe mnóstwo.

Nie zapominajmy, że teatr to coś więcej niż gesty i słowa. Niech dzieciaki wykorzystają potrawy wigilijne, ozdoby choinkowe czy palące się kadzidełka. Pamiętajmy, by po takim przedstawieniu sowicie nagrodzić najmłodszych słodyczami i prezentami, by czuły się docenione i wiedziały, że ich trud nie poszedł na marne.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze dekoracje świąteczne: TOP 11 inspirujących pomysłów

Gry świąteczne - teatrzyk

źródło zdjęcia: Getty Images / Studio-Annika

5. Konkurs na najlepszy pierniczek

Święta to czas pierników. Jemy je w różnych postaciach – ciast, ciasteczek, dodatków do potraw wytrawnych. Wiszą na naszych choinkach i zdobią nasze meble. Czemu więc ich nie wykorzystać do rodzinnej zabawy?

Najpopularniejsze gry świąteczne z użyciem tych słodkości polegają na najpiękniejszym udekorowaniu ciasteczka. By móc zorganizować taki konkurs, musimy wcześniej upiec kilkanaście pierniczków, których niczym nie udekorujemy.

Po kolacji wigilijnej rozdajemy je uczestnikom zabawy wraz z pisakami lukrowymi. Dzięki temu bez problemu można udekorować ciastka i pozostawić po sobie porządek – co jest szczególnie ważne dla zapracowanych pań domu.

Świąteczne gry nie muszą być nudne – po zakończonej pracy następuje ocena dekoracji według ustalonych wcześniej kryteriów. Jeśli wybierzemy formę do pierniczków przypominającą ludzika, po zakończonym konkursie możemy zorganizować teatrzyk kukiełkowy z użyciem tych przysmaków.

Dowiedz się więcej: Najsmaczniejsze ciasta wigilijne na świąteczny stół

Gry świąteczne - konkurs na najpiękniej udekorowany pierniczek

źródło zdjęcia: Getty Images / Jovanmandic

6. Czy Piotruś to na pewno ten Piotruś?

Każde dziecko czeka z niecierpliwością na moment rozpakowywania prezentów. To także dobra okazja, by wcielić w życie ciekawe gry świąteczne dla dzieci.

Wystarczy, by jeden z dorosłych przebrał się za Mikołaja i zaczął roznosić prezenty. Nie może być jednak aż tak łatwo.

Pod choinką jest prezent dla Piotrusia? Jakiego Piotrusia? Skąd mamy wiedzieć, że prezent jest skierowany do tego właśnie Piotrusia?

Pozwólmy dzieciom wysilić się i własnymi słowami opowiedzieć, jak Mikołaj ma je rozpoznać. Niewielkie przekomarzanie się z najmłodszymi wprowadzi radosny nastrój i całą salwę śmiechu.

„Piotruś ma blond włosy? Ale wielu Piotrusiów ma blond włosy!” Zobaczmy, kiedy dzieci pokonają nas kreatywnością!

Dowiedz się więcej: 20+ pomysłów na prezenty świąteczne dla każdego

Zgadywanki związane z prezentami

źródło zdjęcia: Getty Images / RonTech2000

7. Zgadnijmy, co jest w środku

Mamy jeszcze inne propozycje na gry świąteczne dla całej rodziny związane z darowaniem prezentów. Niech obdarowywany zgadnie, co jest w środku. Istnieje wiele wariacji tej zabawy. Uczestnik może przykładowo:

 • zadać tylko 3 pytania, na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”,
 • otrzymać kartkę z zagadką, której rozwiązaniem będzie prezent,
 • zagrać w kalambury o prezent,
 • rozwiązać rebus.

Nagrodą za zgadnięcie będzie oczywiście prezent. A jeśli ktoś nie zgadnie, to jako pocieszenie otrzyma… także prezent. Może także spaść na koniec kolejki, dzięki czemu dostanie chwilę na zastanowienie się. Karą za małą kreatywność z pewnością będzie odwlekanie możliwości zobaczenia, co jest w środku. Taka gra na święta jest idealna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zobaczymy, kto jest bardziej pomysłowy.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zabawy na urodziny dziecka (TOP 13)

Zgadnij, co jest w środku - gra świąteczna dla dzieci i dorosłych

źródło zdjęcia: Getty Images / jacoblund

Gry świąteczne dla całej rodziny to sposób na urozmaicenie bożonarodzeniowego wieczoru. Koniec z nudą i siedzeniem za stołem. Sprawmy, by Boże Narodzenie było wyjątkowe, a nie jest to trudne. Wystarczy odrobina kreatywności i dobre chęci. Zobaczymy sami, że wszyscy domownicy z chęcią podejmą takie wyzwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ