Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
29 Mar, 2019 - 00:00

Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci – TOP 13

Elzbieta Tchorowska

Jakie gry edukacyjne dla dzieci wybrać? Które sprawdzą się dla maluchów, a którymi będą zainteresowane starsze dzieci? Sprawdź nasze propozycje!

Gry edukacyjne dla dzieci są bardzo ważne w procesie rozwoju każdego malucha już od najmłodszych lat. W sklepach znajdziemy tysiące różnych propozycji dla dzieci w różnym wieku. Prezentujemy ranking 13 najlepszych gier i zabaw, które rozwijają umysł i pozwalają na naukę nowych umiejętności. Lista została sporządzona według wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest gra.

TOP 13 najciekawsze gry edukacyjne dla dzieci

1. Elastyczne klocki

Elastyczne klocki to jedna z propozycji, która niesamowicie rozwija wyobraźnię naszych dzieci i uczy je poszukiwania nieszablonowych rozwiązań. Do wyboru mamy wiele rodzajów klocków:

 • zwykłe,
 • wafle,
 • jeżyki.

Można z nich tworzyć dowolne konstrukcje. Dla mniejszych dzieci dostępne są większe elementy, które są prostsze do złożenia. Większe dzieci mogą wybierać w bardzo wielu wzorach i kolorach.

Dowiedz się więcej: Ponadczasowe zabawki dla dzieci: klocki drewniane

Klocki - najlepsze gry edukacyjne dla dzieci najmłodszych

źródło zdjęcia: Getty ImagesFamVeld

2. Magnetyczny labirynt

Gry edukacyjne dla dzieci z rodzaju magnetycznych labiryntów skierowane są do najmłodszych dzieci. Wewnątrz zabawki znajduje się zamknięty labirynt z metalowymi kulkami. Pociecha przy pomocy magnetycznego patyczka musi przemieścić kulki w odpowiednie miejsca.

Takie gry dla maluchów uczą nie tylko zręczności, ale jeśli wybierzemy pozycję polegającą na przesuwaniu konkretnej liczby kulek czy chociażby karmieniu nimi zwierzątek, dziecko będzie przyswajało podstawową wiedzę matematyczną czy o świecie.

 

3. Kształty w woreczku

Rozpoznawanie przedmiotów za pomocą samego dotyku wcale nie jest takie proste, choć pewnie pokona nas niejedno dziecko. Klocki w różnych kształtach umieszczamy w nieprzezroczystym, bawełnianym woreczku. Zanim wyciągniemy dany element, musimy zgadnąć, co trzymamy w dłoni.

Dużą zaletą tej zabawki jest możliwość jej samodzielnego wykonania. Wcale nie musimy jej kupować!

4. Drewniane liczydło

Liczydła od zawsze służyły dzieciom do nauki podstawowych działań matematycznych. Nieprawdopodobne jest, jak kilka nawleczonych na pręciki koralików może zainteresować naszą pociechę.

Ważne jest, by liczydło było kolorowe, miało ciekawy kształt i było proste w obsłudze. Na rynku dostępne są setki modeli, co niestety nie ułatwi nam zakupu.

Gry edukacyjne dla dzieci - liczydło

źródło zdjęcia: Getty Images / MicroStockHub

5. Domino

Domino jest znane od setek lat. Dla najmłodszych dzieci zostało dostosowane tak, by rozwijać ich umiejętności znajdowania skojarzeń.

Na rynku znajdziemy wiele propozycji, gdzie na poszczególnych tabliczkach znajdziemy obrazki:

 • zwierzątek,
 • przyrządów codziennego użytku,
 • literek i cyferek,
 • pojazdów.

Takie gry edukacyjne dla dzieci pozwalają również rozwijać zdolności manualne. Możemy bawić się całą rodziną. Choć domino wygląda niepozornie, zapewni nam wiele godzin zabawy, a każda partia będzie inna i niezapomniana.

Dowiedz się więcej: Puzzle dla dzieci – jakie wybrać dla malucha?

Gry edukacyjne dla dzieci - ponadczasowe domino

źródło zdjęcia: Getty Images / Olegsnow

6. Touch Pady i laptopy dla dzieci

Tego typu zabawki mają swoich zwolenników i przeciwników. Nie można jednak powiedzieć, by nie były interesujące i edukujące. Kupując zabawkę, musimy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na zamieszczone w niej gry edukacyjne dla dzieci. Czego uczą? Czy są stosowne dla wieku? Czy wykorzystują dźwięk, obraz i dotyk?

Na te i wiele więcej pytań musimy sobie odpowiedzieć. Nie warto bać się tego typu zabawek, bo nasze dziecko i tak prędzej czy później pozna sprzęty elektroniczne. Dzięki takim laptopom dla najmłodszych nasze pociechy mogą uczyć się praktycznie dowolnych dziedzin nauki:

 • matematyki,
 • literek i pisania,
 • muzyki,
 • skojarzeń,
 • ortografii,
 • języka obcego.

Otrzymujemy propozycję zawierającą wszystko w jednym.

 

7. Magnetyczna tablica i literki

To zabawa idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym, kiedy to po raz pierwszy mają kontakt z literkami. Dzięki takiej tablicy możemy uczyć naszą pociechę pisania i czytania. Do zestawu często dołączane są pisaki i gąbki, które umożliwiają tworzenie zmywalnych rysunków.

Możemy grać z dzieckiem w kalambury lub inne rodzaje zgadywanek, które wpływają na kreatywność najmłodszych.

8. Mówiące pióro

Mówiące pióra biją rekordy popularności. Są dostępne w ofercie praktycznie każdego producenta zabawek. Do wyboru jest wiele kategorii przedmiotów, o których pióro może nam opowiedzieć.

To ciekawa propozycja, która nauczy nasze dziecko literek, ortografii czy nowych wyrazów. Wszystko to w towarzystwie elektronicznego kompana – magicznego, mówiącego pióra.

 

9. Scrabble i inne gry dydaktyczne z literkami

Scrabble ma wiele odmian, w tym również takie dla nieco młodszych dzieci. Choć nie wszyscy lubią tego typu gier, to nie można powiedzieć, by nie były one edukacyjne. Dzięki nim pociecha uczy się:

 • szybkiego znajdowania potrzebnych literek,
 • budowania skojarzeń,
 • nowych słów,
 • zasad ortografii,
 • pozytywnej rywalizacji.

Choć scrabble w swojej oryginalnej postaci skierowane jest do dorosłych, to młodszym możemy zaproponować ciekawą odmianę tej gry, która nazywa się „Mistrz słowa”. Propozycję obejrzymy na stronie jej producenta, firmy Alexander.

Dostępna jest również odmiana mini tej gry dla dzieci, która zajmuje nieco mniej czasu i może być skierowana dla młodszych pociech. Bez problemu zasady powinny przyswoić nawet przedszkolaki. Bez obaw – tego typu gry dla czterolatka czy pięciolatka będą już odpowiednie.

 

10. Quizy ortograficzne

To propozycja już dla starszych dzieci, które chodzą do szkoły i poznają tajniki zasad ortograficznych. Czy istnieje lepszy sposób na ich naukę niż poprzez zabawę? Tego typu gry edukacyjne dla dzieci proponuje nam chociażby Granna. Dzięki nim:

 • utrwalimy zasady pisowni ortograficznej,
 • nauczymy dziecko nowych, trudnych słów,
 • rozwiniemy umiejętności zapamiętywania wzrokowego,
 • pokażemy dziecku, jak wygląda zdrowa konkurencja.

Quiz można kupić na stronie producenta Granna.

Dowiedz się więcej: Zabawki edukacyjne, które pokocha Twoje dziecko (TOP 13)

11. Państwa-Miasta

Co tu dużo ukrywać, każdy z nas grał kiedyś w szkole w Państwa-Miasta. I to właśnie dzięki tej grze dowiedzieliśmy się, że nie tylko Austria czy Australia są na literę „A”.

Dzisiaj proponujemy bardziej elektroniczną wersję tej starej zabawy. Urządzenie odlicza czas i losuje kolejną literę. To bardzo ułatwia rozgrywkę. Tego rodzaju gry interaktywne dla dzieci możemy zobaczyć na stronie producenta, firmy Epee.

Pamiętajmy jednak, że wcale nie trzeba niczego kupować, by dobrze się bawić. Kiedyś wystarczała kartka i długopis. Dzisiaj również wystarczy.

 

12. Quizy o świecie

Wszelkiego rodzaju quizy to doskonałe gry edukacyjne dla dzieci. Uczą wiedzy o naszym świecie w najbardziej przystępny sposób. Rywalizacja z członkami rodziny podczas wieczornej partyjki tym bardziej sprawia, że pociecha zapamiętuje przekazywane w ten sposób informacje.

Wybierając konkretną propozycję, zwróćmy uwagę na sposób przekazywania wiedzy, rodzaje pytań i ich atrakcyjność. Im więcej ciekawostek znajdziemy na kartach, tym bardziej zainteresowane zabawą będzie nasze dziecko.

Do wyboru mamy quizy tematyczne, które są skupione na tylko jednej dziedzinie życia albo bardziej rozbudowane, w których znajdziemy pytania na różne tematy. W „Quizie o świecie” firmy Alexander znajdziemy np. zagadnienia związane z:

 • geografią,
 • historią,
 • przyrodą,
 • nauką i techniką,
 • sztuką.

Niezwykle ciekawym elementem jest część zręcznościowa gry, w której czasie musimy strzelać do celu z katapulty. Grę możemy zobaczyć na stronie producenta, firmy Alexander.

Inną możliwością jest udostępnienie pociesze komputera z dostępem do Internetu. Quizy to także idealne gry edukacyjne dla dzieci online, dzięki czemu możliwa jest rozgrywka z obcymi ludźmi albo ze znajomymi ze szkoły. Tę wersję polecamy jednak już nieco starszym dzieciom.

Dowiedz się więcej: Zagadki dla dzieci – nauka poprzez zabawę

Gry edukacyjne dla dzieci - quizy tematyczne

źródło zdjęcia: Getty Images / JNemchinova

13. Gry edukacyjne dla dzieci w obcych językach

Ten rodzaj gier znalazł się praktycznie na samym końcu rankingu, choć wielokrotnie już w przedszkolach dzieci są uczone języków obcych i bez obaw można zagrać w taką grę z maluchem w wieku czterech czy pięciu lat.

Jako przykład takiej pozycji można podać grę „Wiem Wszystko” firmy Jawa. Nie potrzebna jest zaawansowana znajomość języka, a raczej umiejętność dobierania odpowiednich skojarzeń. Jeśli poprawnie dobierzemy do siebie dwa wyrazy, zapala się specjalna lampka na planszy. Grę możemy kupić na przykład w sklepie Smyk.

Dowiedz się więcej: Angielskie piosenki dla dzieci – które będą najlepsze?

Nasz rynek jest wręcz zalany propozycjami dla najmłodszych, jednak gry edukacyjne dla dzieci powinniśmy wybierać pieczołowicie i za każdym razem zadawać sobie pytanie, czego nasza pociecha ma się dzięki nim nauczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ