Joanna Kania
Joanna Kania
11 Wrz, 2018 - 11:26
Grecja zimą - TOP 11 atrakcji

Grecja zimą – TOP 11 atrakcji

Joanna Kania

Szukasz nowych, inspirujących wyzwań w podróży lub spokojnego i niezatłoczonego miejsca na wakacje? Sprawdź, jak wiele atrakcji oferuje Grecja zimą!

Grecja zimą jest piękna. Nie doskwierają nam już dotkliwe upały, ale wciąż jest ciepło i słonecznie. Nie ma też tłumów turystów. Jest spokojniej i znacznie taniej niż w lecie. Zimowe wakacje w Grecji są idealną propozycją dla osób poszukujących ciszy i spokoju. To także doskonała okazja, żeby doładować organizm dawką ciepła i słońca, których w naszym kraju tak brakuje w miesiącach zimowych.

Grecja zimą jest ciepła, słoneczna i tania!

Grecja jest położona w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Oznacza to, że jesienie i zimy są tu bardzo łagodne i ciepłe. Średnia temperatura w listopadzie wynosi aż 19 stopni Celsjusza, w grudniu 15 stopni, w styczniu spada do 13 stopni, ale w lutym ponownie wzrasta do poziomu 14 stopni.

Woda w morzu wciąż jest ciepła. W listopadzie ma temperaturę 19 stopni. Później jest nieco chłodniejsza, ale nadal stosunkowo wysoka – od 14 do 16 stopni. Zdecydowanie warto wybrać się na tanie wakacje w Grecji w czasie jesienno-zimowym. Właśnie w tym czasie można liczyć na najtańsze wycieczki zagraniczne zarówno do Grecji kontynentalnej, jak i wyspiarskiej.

Jaka jest Grecja zimą? Gdzie jechać i co zobaczyć? Poniżej polecamy 11 najciekawszych miejsc na jesienne i zimowe wczasy w Grecji.

1. Hersonissos

Hersonissos to niewielka turystyczna miejscowość na północnym wybrzeżu Krety. W lecie jest zatłoczona i hałaśliwa, ale zimą pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Można tu delektować się długimi spacerami piaszczystą plażą oraz nadmorską promenadą, cichą i pustą o tej porze.

Warto zwiedzić starą część miasteczka – powłóczyć się wąskimi uliczkami wyłożonymi kostką brukową, obejrzeć stare kamienne domy, zajrzeć do cerkwi, czy wypić kawę w kawiarni w towarzystwie mieszkających tu na stałe Kreteńczyków.

Dowiedz się więcej: Grecja: Hersonissos – co warto zobaczyć? >>

Grecja zimą TOP 11 atrakcji - uliczka w Hersonissos

2. Santorini

Zima to doskonały czas na odwiedzenie Santorini – jednej z najpiękniejszych wysp należącej do archipelagu Cyklady. Latem wyspa jest oblegana przez turystów. Przyjeżdżając na Santorini zimą będziemy mieli okazję podziwiać jej piękno niemal w samotności.

Uliczki stromo wijące się między charakterystycznymi dla Santorini biało-niebieskimi domkami są opustoszałe, otwartych jest zaledwie kilka sklepów i restauracji. Pogoda sprzyja wycieczkom. Odwiedźmy osadę Oia, klasztor Profitis Ilias oraz ciekawe stanowiska archeologiczne w Akrotiri.

Grecja zimą - TOP 11 atrakcji - Santorini

3. Mykonos

Kolejna wyspa z archipelagu Cyklady, na którą warto wybrać się zimą. To idylliczne miejsce jest wizytówką wysp greckich.

Stolica Hora (Chora) jest idealnym przykładem architektury Cyklad. Znajdziemy tu białe domy z niebieskimi lub czerwonymi dachami i okiennicami, piękny prawosławny kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków, a w pobliżu cudowne plaże oraz niewysokie góry. Wybierzmy się na niewielki targ warzywny i rybny, gdzie mieszkańcy wyspy Mykonos robią zakupy. Symbolem wyspy są także charakterystyczne wiatraki.

Grecja zimą - TOP 11 atrakcji - Mykonos

4. Delfy

Unikatowe stanowisko archeologiczne jakim są Delfy to miejsce dla miłośników historii, mitologii, literatury i sztuki. W przeszłości było tu centrum kultu Apollina oraz siedziba wyroczni delfickiej zwanej Pytią, do której starożytni Grecy zwracali się z prośbą o radę, przynosząc w podzięce bogate dary. Odbywały się tu też igrzyska na cześć Apollina. Dziś możemy oglądać jedynie pozostałości starożytnej areny.

Jednym z najbardziej efektownych miejsc jest antyczny amfiteatr, będący równocześnie wspaniałym punktem widokowym. Miejsce kiedyś opisywane przez Homera, dziś wpisane jest na listę światowego Dziedzictwa UNESCO. Pięknie położone w środkowej części Grecji, w górach, u stóp mitycznego Parnasu. W lecie żar leje się tu z nieba. Jesienią i zimą pogoda do zwiedzania będzie optymalna.

Grecja zimą - TOP 11 atrakcji - Delfy

5. Meteory

Grecja zimą daje okazję do zobaczenia z zupełnie innej perspektywy najsłynniejszych greckich atrakcji, do których należą Meteory. Jest to masyw skalny w środkowej Grecji osiągający wysokość 540 metrów nad poziomem morza.

Od X wieku góry upodobali sobie mnisi i pustelnicy mieszkający w tutejszych jaskiniach i pustelniach. W XIV wieku na szczytach skał zaczęto budować monastyry. Obecnie jest ich 24. Kiedyś można się było do nich dostać jedynie na linach, dziś są udostępnione turystom. Zachwycają idealnym wkomponowaniem budowli w strukturę skał i pięknymi widokami.

Grecja zimą - TOP 11 atrakcji - Meteory

6. Ateny – Akropol

Ateny to raj dla pasjonatów starożytnej historii i sztuki. Warto przyjechać zimą do stolicy Grecji i wspiąć się na wzgórze ateńskie, żeby zobaczyć Akropol z  dobrze zachowanymi pozostałościami starożytnych świątyń oraz podziwiać piękny widok na miasto i morze.

W mieście znajdziemy wiele cennych zabytków. Oprócz najsłynniejszego Akropolu są to m.in. teatr Dionizosa, Łuk Hadriana, forum rzymskie, czy świątynia Zeusa Olimpijskiego. Ciekawostką turystyczną jest też spektakularna zmiana warty pod budynkiem greckiego parlamentu.

Grecja zimą TOP 11 atrakcji - Ateny Akropol

źródło zdjęcia: Getty Images /  valentinrussanov

7. Ateny – Plaka

Stolica Grecji zachęca do przyjazdu o każdej porze roku, także zimą. Miasto kusi gorącą atmosferą Południa również poza sezonem. Możemy liczyć na ciepłą, słoneczną pogodę sprzyjającą zwiedzaniu.

Warto przespacerować się niezwykle malowniczą dzielnicą Plaka, która zlokalizowana jest u stóp Akropolu i tworzy ją labirynt urokliwych uliczek. Chociaż to czas jesienno-zimowy, wciąż można zjeść tzatziki i smażone kalmary w ogródku na zewnątrz restauracji.

Dowiedz się więcej: Ateny na wakacje – najważniejsze atrakcje >>

Grecja zima TOP-11 atrakcji - Ateny Plaka

źródło zdjęcia: Getty Imagesmilangonda

8. Ateny – targi

Lokalny klimat miasta poczujemy także na targach żywności, gdzie sprzedawane są regionalne warzywa, owoce, a także ryby i mięso. Najważniejszy z nich to Central Market. Wiele pięknych przedmiotów znajdziemy na ateńskim targu staroci np. Avysinias Square. W Atenach nie sposób się nudzić.

Grecja zimą - targ rybny

9. Egina

Będąc zimą w Atenach koniecznie wybierzmy się na jednodniową wycieczkę na wyspę Egina. Prom z portu Pireus płynie na wyspę nieco ponad godzinę. Już sam rejs po Morzu Egejskim jest przyjemnością, chociaż zimą musimy się liczyć z możliwością wystąpienia silniejszych wiatrów.

Wyspa słynie z hodowli pistacji. Jest tu malowniczy port i niewielkie, urokliwe nadbrzeże z wieloma tawernami i restauracjami. Idealne miejsce na krótki relaks.

Grecja zimą TOP 11 atrakcji - Egina

10. Narty w Grecji

Nie wszyscy wiedzą, że Grecja zimą umożliwia uprawianie sportów zimowych! Miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować na nartach w jednym z kilkunastu ośrodków narciarskich. Największe i najbardziej popularne to: Parnassos i Kalavrita oferujące nowoczesne wyciągi, dobrze przygotowane trasy narciarskie oraz infrastrukturę turystyczną obejmującą hotele, restauracje i sklepy.

Grecja zimą - stok narciarski

źródło zdjęcia: Getty Images / Lemonan

11. Boże Narodzenie i Sylwester w Grecji

W Grecji można także spędzić prawosławne święta Bożego Narodzenia połączone ze świętowaniem Nowego Roku, obchodami świąt Trzech Króli i greckim karnawałem. Ulice są pięknie udekorowane i oświetlone, a na obiad z pewnością dostaniemy tzw. chleb Chrystusowy, jagnięcinę, prosię lub faszerowanego kasztanami indyka oraz słodkie ciasteczka na bazie migdałów, orzechów lub miodu. Zimą Grecy dobrze się bawią w nocnych klubach tzw. buzukia.

Dowiedz się więcej: Grecja: potrawy, których musisz spróbować >>

 

Zimą najlepszym wyborem będzie Grecja samolotem. To z pewnością najszybsza i najwygodniejsza opcja. Podróż samochodem lub autokarem jest długa, a jej dodatkową uciążliwością w czasie zimy mogą być opady śniegu w środkowej części Europy, którą będziemy musieli przejechać w drodze do Grecji.

Spędzając wczasy na wyspach greckich zimą należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Większość restauracji, kawiarni, sklepów i tawern będzie zamknięta. Wiele promów czynnych w sezonie zawiesza rejsy jesienią i zimą, także transport między wyspami może być utrudniony. Czasem może też nam przeszkadzać silny wiatr. Pod tym względem lepszą alternatywą na spokojne wakacje może okazać się Grecja jesienią.

Podsumowując, Grecja zimą jest świetną alternatywą dla wszystkich, którzy nie lubią zatłoczonych, hałaśliwych miejscowości turystycznych, źle znoszą upały, szukają nowych, inspirujących wyzwań w podróży, a równocześnie chcą zaoszczędzić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ