Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
07 Sie, 2018 - 03:00
Grecja z psem - przewodnik

Grecja z psem – przewodnik

Katarzyna Zet

Kochasz swojego psa i chcesz go zabrać na wakacje? Sprawdź, czy Grecja z psem to dobry pomysł i jak ewentualnie przygotować się do podróży.

Podróżowanie z czworonogiem stało się ostatnio bardzo popularne. Zabranie na wakacje psa często jest rzeczywiście lepszym pomysłem niż pozostawianie go pod opieką obcych ludzi lub w hotelu dla zwierząt. Zanim jednak zdecydujemy się na wakacje z psem, warto sprawdzić, czy w danym kraju nasz pupil będzie mile widziany.

Ponieważ Grecja jest wciąż najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym dla tysięcy Polaków, sprawdźmy, czy dobrym pomysłem jest Grecja z psem, a jeśli tak, to o czym należy pamiętać podczas podróży.

Podróż z psem do Grecji – formalności

Udając się na wakacje z psem, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie są wymagania formalne dotyczące czworonogów w danym kraju. Grecja jest członkiem Unii Europejskiej, a więc Polaków jadących do Grecji z psem na wakacje obowiązują przede wszystkim unijne przepisy.

Zgodnie z nimi pies mający podróżować ze swoim panem po krajach UE musi posiadać:

  • paszport dla zwierząt,
  • mikroczip lub tatuaż identyfikacyjny (w Grecji tatuaże są akceptowane tylko w przypadku psów tatuowanych przed 2011 r.),
  • ważne szczepienie przeciw wściekliźnie.

Przed podróżą pies powinien być również odrobaczony przez lekarza weterynarii, nie wcześniej niż na 72-48 godzin przed wyjazdem. Warto również zbadać stan zdrowia naszego pupila, ponieważ wszelkie wątpliwości w tej kwestii mogą być przyczyną niewpuszczenia psa na terytorium danego kraju.

Zgodnie z przepisami w celach niekomercyjnych można podróżować z maksymalnie 5 zwierzętami domowymi.

Uwaga! W Grecji nie ma zakazów dotyczących określonych ras psów, ale nie są wpuszczane bardzo małe psy w wieku poniżej 16 tygodni!

Grecja z psem - pies w walizce

Jak dojechać do Grecji z psem?

Jeśli naszym pomysłem na wakacje jest Grecja z psem, warto dokładnie przemyśleć środek transportu, ponieważ kraj ten jest oddalony od Polski ponad 2 000 km (z Warszawy do Aten jest dokładnie 2 197 km).

Jazda samochodem w jedną stronę może trwać więc nawet dobę, co dla psa będzie bez wątpienia bardzo wyczerpujące, nawet jeśli w połowie drogi zatrzymamy się na nocleg.

Dużo lepszym pomysłem wydaje się podróż z psem samolotem, tym bardziej że drogą lotniczą dostać się można również na popularne wśród turystów greckie wyspy. Niestety nie wszystkie linie lotnicze przyjmują psy (zwykle problem jest z tanimi liniami), a nawet jeśli dopuszczają taką możliwość, nie dotyczy ona każdego rejsu.

Rezerwacja biletu dla zwierzęcia zwykle możliwa jest wyłącznie osobiście lub telefonicznie. Podczas rozmowy z przedstawicielem linii należy też szczegółowo wyjaśnić kwestię sposobu transportu psa samolotem – przykładowo linie lotnicze LOT w zależności od wagi i wielkości psa umożliwiają jego transport albo na pokładzie, albo w luku bagażowym.

Istnieją też specjalne wymogi dotyczące pojemnika transportowego oraz sposobu jego oznaczenia – wymogi te są określone międzynarodowymi przepisami IATA (minimalne wymiary pojemnika to 45/55 cm x 20 cm x 30/40 cm).

Planując podróż, weźmy pod uwagę także lokalny transport na miejscu np. z lotniska do hotelu – w Grecji zwykle na każdym lotnisku można wynająć auto, które w przypadku podróżowania z psem jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Dowiedz się więcej: Grecja – jak dojechać: samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem? >>

Grecja z psem – czy łatwo znaleźć nocleg?

Pod względem noclegów Grecja z psem nie sprawi żadnego problemu. Przykładowo na stronie internetowej Domy-letniskowe.com (sprawdź tutaj) znaleźć można przeszło 120 obiektów noclegowych dla turystów podróżujących z psem i wśród nich są apartamenty wakacyjne, kwatery prywatne i domki letniskowe.

Z kolei aż 300 wyników pokazuje strona Casamundo.pl (sprawdź tutaj), czyli popularna wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych w całej Europie. Nieco trudniej jest znaleźć hotel przyjmujący gości z psami, ale jest to również możliwe – psy są mile widziane np. w. 5-gwiazdkowym hotelu Cactus Royal na Krecie oraz w 3-gwiazdkowym hotelu Kolymbia Sun na wyspie Rodos. Na Booking.com znajduje się z kolei lista 10 najlepszych hoteli w Grecji przyjaznych psom (sprawdź tutaj).

Wśród turystów z psami najpopularniejsze są jednak kwatery prywatne i apartamenty. Grecja niestety nie ma wielu kempingów, które dla psów stwarzają zwykle najlepsze warunki pobytu, a ludziom dają szanse na tanie wakacje w Grecji.

Kempingi znaleźć można głównie w kontynentalnej części Grecji, ale również na wyspach. Domowe zwierzęta są akceptowane na przykład w tych obiektach:

  • Grecja Camping Sikia – półwysep Pelion,
  • Grecja Camping Desimi Beach – wyspa Leukada.
Grecja z psem - podróż samochodem

źródło zdjęcia: Depositphotos / edu1971

Plażowanie w Grecji z psem

Wczasy w Grecji wiążą się z plażowaniem, dlatego warto wiedzieć, czy na greckie plaże można zabrać swojego czworonoga. Ogólnie publiczne plaże w Grecji są bezpłatne i dostępne dla wszystkich, również dla psów.

Jednak na popularnych plażach, obleganych przez turystów, należy pilnować, by nasz pupil nie przeszkadzał innym w relaksie. Pies powinien być trzymany na smyczy i nie należy go wpuszczać do wody między ludzi.

Jeśli zwierzak jest zbyt żywiołowy i lubi sobie poszczekać, lepiej zabrać go na mniej uczęszczaną plażę, oddaloną od hoteli i kurortów. Dzięki temu można uniknąć pretensji innych plażowiczów i nikomu niepotrzebnych sporów.

Zwiedzanie Grecji z psem

W miejscach publicznych psa zawsze należy trzymać na smyczy. Można z nim wejść do wielu restauracji i tawern, ale zazwyczaj można z nim przebywać wyłącznie przy stolikach rozstawionych na zewnątrz.

Niestety na więcej trudności trzeba się szykować podczas zwiedzania Grecji z psem. Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Grecji to stanowiska archeologiczne, na które zazwyczaj nie można wprowadzać psów. Niestety psy nie są mile widziane również w muzeach. Warto o tym pamiętać, planując wczasy z czworonogiem.

Niektóre atrakcje turystyczne w Grecji są jednak doskonale przygotowane na turystów z psami. Przykładem jest jaskinia Alistrati, jedna z najpiękniejszych i największych krasowych jaskiń w Europie, która zorganizowała specjalny wybieg i budy dla psów swoich gości.

Grecja z psem - wypoczynek

źródło zdjęcia: Depositphotos / ivonnewierink

Problem bezdomnych psów w Grecji

Niestety Grecja nie należy do krajów, w których szczególnie dba się o zwierzęta. Jednym z efektów potężnego kryzysu gospodarczego, jaki wybuchł w Grecji w 2010 r., było pojawienie się na ulicach greckich miast około miliona bezdomnych psów.

Grecy masowo pozbywali się swoich czworonożnych przyjaciół, ponieważ nie stać ich było na utrzymanie siebie, a co dopiero mówić o wykarmieniu zwierząt. Dzisiaj te bezdomne psy są sterylizowane i dokarmiane, ale widok śpiących zwierząt na plażach czy przystankach wciąż chwyta za serce.

Niestety czasami dochodzi do przykrych wypadków z udziałem bezdomnych psów – w 2017 roku bezdomne zwierzęta zagryzły 62-letnią turystkę z Wielkiej Brytanii. Warto mieć to na uwadze, wybierając się z własnym pupilem do Grecji – wataha bezdomnych psów może zareagować agresywnie na widok innego psa.

Z pewnością więc Grecja z psem wymaga precyzyjnego wyboru miejsca wypoczynku – znane kurorty dość dobrze chronią turystów przed bezdomnymi zwierzętami, ale problem może pojawić się w mniejszych i mniej popularnych miejscowościach.

Grecja z psem – kiedy najlepiej jechać?

Na koniec warto wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest wybór odpowiedniego terminu na wakacje z psem w Grecji. Jest to kraj, w którym latem temperatury zwyczajowo przekraczają 30-31 stopni w cieniu. Taka pogoda dla czworonoga może być nawet zabójcza, dlatego dużo lepiej jest wybrać się do Grecji z pieskiem wiosną lub jesienią.

Te pory roku na wakacje są również dobre pod innym względem – zazwyczaj jest wtedy mniej turystów, co zarówno dla psa, jak i jego właściciela będzie się wiązało z mniejszym stresem.

Należy pamiętać, by pies na urlopie miał zawsze dostęp do wody, a podczas słonecznej pogody należy zadbać, by mógł co jakiś czas odpocząć w cieniu. Na wakacje warto wziąć ze sobą ulubioną karmę psa, a także polecone przez weterynarza środki na ewentualne zatrucie pokarmowe. Jeśli piesek nie jest przyzwyczajony do podróżowania, niezbędne mogą okazać się również specjalne środki uspokajające.

Grecja z psem może okazać się trafionym pomysłem na udany urlop pod warunkiem, że dobrze się przygotujemy do wyjazdu. Najważniejsze to wybór odpowiedniego miejsca i terminu wakacji – najlepsze będą mniej upalne miesiące, w których dodatkowo można liczyć na mniejszą liczbę turystów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ