Michał Nielub
Michał Nielub
22 Mar, 2019 - 00:00

Grecja: TOP 7 – wydarzenia w Salonikach, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Saloniki nazywane są przez wielu muzyczną stolicą Grecji. Liczne wydarzenia w Salonikach zapewniają mieszkańcom i turystom ogrom wrażeń.

Choć Saloniki nie należą do najpopularniejszych miejsc turystycznych w Grecji, oferta kulturalna miasta jest niespodziewanie rozbudowana. W ciągu roku w mieście mają miejsce niezwykle interesujące imprezy kulturalne. Wydarzenia w Salonikach powtarzają się cyklicznie, najczęściej corocznie. Stolica Macedonii Środkowej jest niczym scena, na której rozgrywają się znakomite spektakle i koncerty. Wiele z nich toczy się na ulicach Salonik, dlatego spędzając urlop w okolicy, warto skorzystać z okazji i wziąć udział w niektórych z nich.

TOP 7 najciekawsze wydarzenia w Salonikach

Wśród atrakcji Salonik, które gromadzą największą liczbę przyjezdnych, są festiwale. Między innymi dzięki nim nie można również narzekać na nocne życie w Salonikach. Ciekawostką jest fakt, że oprócz wydarzeń plenerowych miasto wyróżnia się dużą liczbą klubów oraz lokali. Kto jednak wybierałby kufel piwa na dyskotece, gdy wokół tyle rewelacyjnych spotkań z muzyką na żywo, kinem i sztuką?

7. Wydarzenia w Salonikach o charakterze muzycznym

Festiwal Tańca (marzec)

Przewodnie hasło wydarzenia to taniec jako najwyższa forma sztuki. Największy festiwal tańca w Grecji to w istocie szereg konkursów, które umożliwiają uczestnikom przekroczenie własnych granic i dają szansę na to, by ich pasja stała się sposobem na życie.

Festiwal wieńczą pokazy taneczne laureatów oraz towarzyszące temu atrakcje. Zazwyczaj frekwencja widzów oscyluje wokół liczby kilku tysięcy, jednak z roku na rok jest ich coraz więcej.

Festiwal akordeonowy (kwiecień)

Akordeon w Grecji – zwłaszcza w jej północnej części – to nie tylko instrument, lecz właściwie symbol. Odgrywa on olbrzymią rolę w brzmieniu i formie dawnej i dzisiejszej muzyki tych rejonów, zatem i w greckim życiu powszednim, w którym muzyka gra wszak pierwsze skrzypce.

Festiwal akordeonowy to wydarzenie w Salonikach, które daje możliwość wzięcia udziału w warsztatach z najwybitniejszymi greckimi akordeonistami oraz wysłuchania kilku niesamowitych koncertów.

The Saloniki Sound Festival (czerwiec)

Czerwcowy festiwal muzyczny to mekka brzmienia jazzowego i elektronicznego, a przede wszystkim spotkanie z barwną kulturą bałkańską. Letnie sceny na plażach i ulicach rozbrzmiewają dźwiękami bajecznych wakacji i zachęcają do zabawy. Genialna propozycja na upalny wieczór podczas wakacji i przykład wydarzenia w Salonikach, które ożywia to miasto plejadą barw, dźwięków i doznań.

Thessaloniki Piano Festival (listopad)

Ten grecki festiwal pianistyczny łączy fascynację muzyką poważną z nowoczesnymi i awangardowymi inspiracjami. Odtwórcy i kompozytorzy nie ograniczają się do jednorodnej stylistyki, dzięki czemu program wydarzenia trafia w różne gusta.

Sceną festiwalu staje się Macedońskie Muzeum Sztuki Współczesnej, które do zwiedzania udostępnia jedne z najciekawszych w Salonikach zabytki, oraz sala koncertowa Thessaloniki.

Music Showcase (listopad)

Celem czterodniowego festiwalu jest odnalezienie  nowatorskich greckich muzyków, których twórczość należałoby pokazać światu. Na początek prezentują się oni międzynarodowej publiczności, tłumnie przybywającej na festiwal.

Bohaterem wydarzenia jest także grecka kultura, którą mecenasi projektu, producenci muzyczni oraz uczestnicy programu poznawać będą poprzez liczne warsztaty, konferencje i degustacje. Dziedzictwo kulturowe Grecji, niezwykła mentalność jej mieszkańców, obyczajowość i kulinaria są podczas Music Showcase na wyciągnięcie ręki.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Muzea, które warto odwiedzić

Wydarzenia w Salonikach często mają charakter muzyczny

źródło zdjęcia: Getty Images / gilaxia

6. Festiwale kulinarne

Balkan Fest (luty)

Festiwal Balkan Fest jest istną apoteozą kultury krajów bałkańskich. Jest to przykład wydarzenia w Salonikach, które promuje różnorodność kulturową i przekazuje piękną ideę czerpania wartości w obrębie różnych narodowości.

W programie są spotkania z bałkańską kuchnią, z bałkańskim filmem i wreszcie z bałkańską muzyką, która jest nadrzędnym elementem życia mieszkańców. Szereg prelekcji, wystaw i koncertów urozmaicają degustacje lokalnych potraw.

Thessaloniki Food Festival (kwiecień)

Nowa Hala w Salonikach wypełnia się pod koniec kwietnia plejadą rozmaitych aromatów, smaków i kolorów. Festiwal kulinarny zrodził się nie w głowach, a w żołądkach organizatorów, którzy mają na celu uświadomić uczestnikom, że jedzenie jest swego rodzaju podróżą. Podróżą w przeszłość i w przyszłość, podróżą w młodość naszych babć lub na sam koniec świata.

Jedzenie jest przygodą i zabawą – również dla najmłodszych. Jeżeli zwiedzamy Saloniki z dziećmi, śmiało możemy wybrać się na wydarzenie nawet z tymi najmłodszymi. Przewidziano dla nich mnóstwo zabaw, warsztatów i atrakcji.

 

5. Festiwale filmowe

SKG Bridges Festival (maj)

Festiwal Sztuki i Kultury organizowany jest z myślą o młodzieży, którą organizatorzy chcą przekonać, że granice świata są w istocie granicami naszych umysłów. Doskonała muzyka i projekcje kina dającego do myślenia gwarantowane.

Należy jednak pamiętać, by zwrócić uwagę na to, które filmy wyświetlane są w języku angielskim. Impreza finansowana jest ze środków rządowych, wstęp na poszczególne wydarzenia w Salonikach jest zatem bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach (listopad)

Początek festiwalu datuje się na rok 1960, kiedy to był on jeszcze wyłącznie elementem Tygodnia Kina Greckiego. Obecnie zyskał on wymiar międzynarodowego,  ukazując najważniejsze produkcje z wielu kontynentów. Ciekawą częścią festiwalu jest sekcja filmów początkujących reżyserów, którzy na oczach uczestników festiwalu stają się docenianymi artystami.

 

4. Festival Street Mode (sierpień / wrzesień)

Festiwal uliczny Street Mode corocznie odwiedza około 20 tysięcy ludzi. Nic dziwnego, program wydarzenia czerpie ze sztuki, muzyki i sportu – dziedzin, które często stanowią o ludzkiej codzienności jako styl życia lub pasja.

Trzydzieści koncertów w ciągu trzech dni na pięciu niezależnych scenach, pokazy sztuki graffiti i muralu, warsztaty tańca ulicznego i break-dance, a także jeszcze więcej. Dla (niekoniecznie) młodych ludzi – impreza doskonała.

 

3. Dzień kolorów (wrzesień)

Wydarzenie to inspiruje się indyjskim Festiwalem Holi, ale w przypadku wersji greckiej, nie nawiązuje do motywów religijnych. Bitwa na kolory to jedyna bitwa, której pragną uczestnicy.

W centrum zainteresowania organizatorów festiwalu jest ludzkie szczęście, proste radości dnia codziennego i uśmiech. Ten ostatni jest tu gwarantowany. Zaszalej i przyłącz się!

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Salonikach, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Wydarzenia w Salonikach - Dzień Kolorów

źródło zdjęcia: Getty Images / monstArrr_

2. Dzień Ochi (październik)

Gdy w 1940 roku Benito Mussolini zwrócił się do greckich władz z żądaniem umożliwienia przemarszu swoich wojsk przez teren kraju, ówczesny premier, Joannis Metaksas nawet nie zastanawiał się nad odpowiedzią. Stanowczy brak zgody przyczynił się do ataku na Grecję.

Poświęcenie ludności cywilnej i żołnierzy walczących za ojczyznę okazało się godne uświęcenia. Dzień odmowy Metaksasa jest celebrowany, jak przystało na rangę tego wydarzenia. W Salonikach, podobnie jak w całym kraju, odbywają się wówczas pochody, defilady wojskowe oraz parady.

Wydarzenia w Salonikach - Dzień Ochi

źródło zdjęcia: Getty Images / pepifoto

1. Dimitria (wrzesień)

Dimitria to jeden z największych festiwali w całej Grecji! Składa się na niego multum interdyscyplinarnych wydarzeń, które wzajemnie się uzupełniają. Wiodącą ideą Dimitrii jest chęć doskonalenia dialogu, więzi i interakcji międzyludzkich.

Jak przystało na Saloniki, niegdysiejsze miasto wielu kultur, festiwal przybliża obyczajowość wielu narodowości, ustanawiając dla niej wspólny mianownik: chęć porozumienia za pomocą sztuki obrazu, dźwięku i…obecności.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Salonikach, które musisz poznać

 

Niełatwo znaleźć w Grecji miasto, które cechuje się bogactwem wydarzeń kulturalnych, podobnym jak Saloniki. Muzea miejskie nie są tu skostniałymi instytucjami, które stoją na straży historii, ale prężnie działającymi opokami greckiej kultury, które korzystają z dobrodziejstw techniki i możliwości współczesnego świata. Zachęcamy, by planując wakacje w Grecji, przekonać się o tym osobiście i wybrać wydarzenie w Salonikach, które z całą pewnością zapadnie w pamięci na długo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ