Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
13 Kwi, 2019 - 00:00

Grecja: TOP 7 – wydarzenia w Chanii, których nie możesz przegapić

Arkadiusz Cierniak

Odkryj różnorodne wydarzenia w Chanii i przekonaj się, jak wiele oferuje turystom to modne miejsce leżące na słonecznej Krecie!

Decydując się na wakacje w Grecji spędzone w jednym z największych miast na Krecie, nie będziemy się nudzić. W mieście Chania muzea, zabytki, malownicze uliczki i bajeczna śródziemnomorska sceneria doskonale wkomponowują się w niezwykłe wydarzenia w Chanii łączące tradycję z nowoczesnością!

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Chanii na Krecie

Wyspa Kreta to jedno z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Grecji, które przyciąga tysiące turystów spragnionych doskonałej pogody, wyśmienitej kuchni i różnorodnych możliwości odpoczynku. Wielu z nich na miejsce swojego urlopu wybiera Chanię – między innymi ze względu na odbywające się tu liczne festiwale i ciekawe wydarzenia kulturalno- rozrywkowe.

7. Sardine festiwal – święto sardynek

W miasteczku Chania atrakcje skierowane do fanów greckiej kuchni i regionalnych wyspiarskich potraw stanowią wyjątkowo bogatą ofertę. Każdy sybaryta będzie doskonale bawił się w ramach nietuzinkowego wydarzenia w Chanii, jakim jest festiwal sardynek. Odbywa się ono w jeden z ostatnich dni sierpnia i oprócz niezwykłych kulinarnych doznań gwarantuje wyjątkową atmosferę i niezwykłą scenerię.

Wydarzenie zaczyna się zawsze około godziny dwudziestej już po zachodzie słońca na malowniczej plaży Nea Chora i oprócz doskonale przyrządzonych domowych potraw na bazie sardynek okolicznościom towarzyszy tradycyjna kreteńska muzyka.

Doskonała atmosfera i zabawa doskonale wpisują się w kreteńską gościnność i dumę z tradycji. Mieszkańcy wyspy nie przypadkiem upodobali sobie sardynki, tworząc z nich wyśmienite przepisy. Kwasy omega-3, witaminy z grupy B, białka, selen, to tylko niektóre zdrowotne zalety tej ryby. Jeśli jesteśmy fanami zdrowej kuchni albo uwielbiamy odkrywać regionalne tradycje, nie może nas tam zabraknąć!

Dowiedz się więcej: Grecja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia grecka)

Wydarzenia w Chanii - Festiwal Sardynek

źródło zdjęcia: Getty Images / Olgaorly

6. Honey Festival in Afrata – Festiwal Miodu

Wakacje w Grecji nie mogą obyć się bez skosztowania lokalnych przysmaków i poznania wspaniałej kreteńskiej kultury. Wydarzenia w Chanii takie jak Festiwal Miodu są nierozerwalnie związane z grecką tradycją i historią, w której miód odgrywa wyjątkowo ważną rolę. Już na Mykeńskich tabliczkach sprzed czterech tysięcy lat spotkać można wzmianki o miodzie, który już wtedy uznawany był za wyjątkowy pokarm dla wybranych.

Wyspiarscy przodkowie nie mylili się, gdyż miód oprócz swoich pożywnych właściwości jest bogaty w minerały, zwiększa energię i jest doskonałym naturalnym lekiem na problemy układu oddechowego, choroby serca i gardła. Wytwarzany na wyspie z niezwykłą dbałością i pietyzmem od lat zachwyca i przyciąga na wydarzenie fanów miodu z całej Europy.

Polecamy skosztować szczególnie miodu tymiankowego o nieprzecenionych walorach smakowych i zdrowotnych. Na Krecie wytwarzany jest również miód wrzosowy, miód kasztanowy, miód jodłowy, miód eukaliptusowy, miód sosnowy, pomarańczowy oraz kwiatowy.

Festiwal Miodu odbywa się w sierpniu w miejscowości Afrata, leżącej około 30 km od Chanii.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – wydarzenia w Rodos, których nie możesz przegapić

Festiwal Miodu w Chanii - Kreta słynie z doskonałego miodu

źródło zdjęcia: Getty Images / photohampster

5. Chania Summer Festival – Festiwal Letni

Przez całe wakacje wydarzenia w Chanii gwarantują, że nie będziemy się nudzić. Największy festiwal miejski Chania Summer Festival jest skierowany do każdego. Mnogość kulturalnych wydarzeń, koncertów, nocy teatralnych, wystaw i regionalnych tradycyjnych pokazów kreteńskiego tańca i śpiewu gwarantuje, że zarówno rodziny odwiedzające miejscowość Chania z dziećmi, paczka najlepszych przyjaciół czy melomani wyrafinowanej sztuki, nie będą się nudzić.

Festiwalowe wydarzenia odbywają się na terenie całego miasta, którego urok dodaje im wyjątkowości. Rozlokowane w mieście Chania zabytki, kręte uliczki i malownicza śródziemnomorska sceneria sprawiają, że letni festiwal w Chanii uczyni nasze wakacje na Krecie niezapomnianym czasem.

 

 4. Chania Rock Festival – impreza dla fanów rocka

Jeden z największych rockowych festiwali w południowej Europie i największy w całej Grecji zaprasza od lat wszystkich, którym na dźwięk ostrego brzmienia elektrycznej gitary serce bije szybciej.

Zainaugurowany w roku 2002 festiwal jest obowiązkowym punktem lata w Chanii. Atrakcje takie jak ta gwarantują masę emocji i przyciągają na wyspę tysiące fanów. Urocza sceneria starego miasta i główna festiwalowa siedziba San Salvatore, to starożytny bastion wznoszący się nad wodami Adriatyku.

Wszystko to gwarantuje niepowtarzalną atmosferę i zachęca do poznawania bogatej kreteńskiej kultury, która symbolicznie łączy się tu z nowoczesnym brzmieniem współczesnych gatunków muzycznych. W tym roku święto rocka przypada na 5 i 6 lipca, i gromadzi na swojej scenie największe gwiazdy z wielu zakątków świata. Nie może nas tam zabraknąć!

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – wydarzenia w Atenach, których nie możesz przegapić

Wydarzenia w Chanii - Chania Rock Festival

źródło zdjęcia: Getty Images / Marcus Millo

3. Chaniartoon – Chania Cartoon & Animation Festival

Trzydniowy pokaz, gdzie obejrzeć można około 120 filmów, to krótki opis festiwalowego święta animacji. Pierwsze na Krecie tego typu wydarzenie nie ma zbyt długiej tradycji, jednak już od pierwszej edycji skupia największe autorytety związane z rysunkowym światem.

Dowodem na splendor i siłę festiwalu jest liczba zgłoszonych do niego filmów, których liczba już podczas pierwszej edycji w ciągu kilku dni przekroczyła liczbę stu. Propozycje nadchodziły z całego świata i skutecznie wypromowały wydarzenie nie tylko wśród Kreteńczyków, ale także wszystkich mieszkańców Grecji.

Wyjątkowe ekspozycje i wystawy oraz pokazy ciekawych animacji gwarantują całą masę doskonałej zabawy. Jesteśmy pewni, że wakacje w Grecji spędzane podczas festiwalowych dni nabierają dodatkowego kolorytu, a wszyscy ci, którzy interesują się tematem rysunku i animacji mogą zainspirować się dziełami najlepszych greckich ilustratorów i szkicowników wielu pokoleń.

 

 2. Chania International Photo Festival – znany festiwal fotograficzny

Prestiżowy fotograficzny festiwal odbywa się w dniach 16-24 sierpnia. Od samego początku tworzony jest z ogromnym rozmachem. W ramach tego ważnego wydarzenia w Chanii podziwiać możemy wystawę prac ponad 300 fotografów z całego świata, którzy na okres festiwalu zamieniają turystyczne miasto w europejską stolicę fotografii.

Każdy fan fotograficznego świata musi odwiedzić wspaniałą wystawę, która bezsprzecznie jest największym fotograficznym wydarzeniem w Grecji. W miasteczku Chania atrakcje z prestiżowego świata fotografii podziwiać można w Centrum Architektury Śródziemnomorskiej, którego siedziba mieści się w zabytkowych zabudowaniach z końca XVI wieku ulokowanych w sercu Starego Portu.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – wydarzenia w Salonikach, których nie możesz przegapić

 

1. Chamber Music Festival – święto muzyki klasycznej

W drugiej połowie sierpnia Chania zaprasza wszystkich gości na wielkie święto muzyki klasycznej. Każdego roku pożegnanie lata odbywa się przy dźwiękach największych arcydzieł, które wykonują cenieni na całym świecie artyści. Każdy meloman będzie czuł się tu doskonale, mogąc przez dwa tygodnie wsłuchiwać się w kompozytorskie pomysły epoki baroku, przez klasycyzm, romantyzm, a na muzyce współczesnej kończąc.

Opisując festiwal w liczbach, należy wspomnieć, że przez siedem lat na estradzie Chamber Music Festival odbyło się 20 koncertów, gromadząc kilkutysięczną widownię nie tylko z Grecji, ale z całego świata. Warto wybrać się choć na jeden z koncertów na scenie Minoa Palace Resort w Chanii i delektować muzyką poważną, która z całą pewnością urozmaici nasze wakacje w Grecji. Emocjonuje i ekscytuje ona nie tylko muzycznych melomanów! Kto wie, czy nasza przygoda z muzyką klasyczną nie rozpocznie się właśnie na Krecie?

 

Chania łączy ludzi i nie daje wytchnienia tym, którzy wakacje na Krecie planują spędzić aktywnie i po latach z utęsknieniem wspominać słoneczny urlop. W Chanii bawić się będziemy doskonale. Różnorodność i bogactwo regionu gwarantują, że każdy znajdzie wydarzenia w Chanii skierowane wprost do niego!

ZOBACZ RÓWNIEŻ