Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
23 Sie, 2018 - 10:23
Grecja: Wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie

Grecja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Katarzyna Zet

W tak ciekawym kraju jak Grecja wycieczki objazdowe są ulubioną formą spędzania czasu przez turystów. Poznaj nasze pomysły na zwiedzanie Grecji!

Urlop w Grecji kojarzy nam się przede wszystkim z piękną pogodą i plażami, na których można wylegiwać się całymi dniami i korzystać ze słońca. Grecja jednak oferuje nieco więcej dla odwiedzających ją turystów. To jeden z niewielu krajów, które mogą pochwalić się imponującymi zabytkami nawet sprzed tysięcy lat oraz niesamowitymi cudami natury. Dla osób, które pod tym kątem ciekawi Grecja wycieczki objazdowe mogą pomóc w odkrywaniu jej najpiękniejszych zakątków.

Wycieczki: 3 trasy zwiedzania Grecji kontynentalnej

Poniżej przedstawiamy trzy pomysły na zwiedzanie Grecji. Wycieczki najlepiej odbyć autem, które można wypożyczyć w Grecji już za około 20 euro/ dzień. Niektóre z naszych tras wymagają poświęcenia kilku dni, a więc zarezerwowania po drodze noclegu. Osoby ze skromnym budżetem i preferujące raczej tanie wycieczki, powinny zwrócić uwagę, że do części atrakcji trzeba kupić bilety wstępu. Wiele z nich jednak nie wymaga żadnych opłat, a jedynie entuzjazmu i siły do zwiedzania!

Grecja – wycieczki objazdowe: Trasa nr 1

Ateny, Delfy i Termopile

Pierwsza propozycja pozwala zobaczyć Ateny, a także znajdujące się w pobliżu dwa znane starożytne miejsca. To dobry pomysł na spędzenie czasu dla osób, w których planach jest zaledwie kilkudniowa wycieczka do Grecji (np. City Break do Aten).

 

1. Ateny

Ateny to stolica Grecji, którą po prostu trzeba zobaczyć. W starożytności było to potężne państwo- miasto, które dzisiaj uważamy za kolebkę demokracji, sztuki i filozofii (w Atenach żyli Sokrates, Platon i Arystoteles). Najważniejszym miejscem w Atenach jest górujący nad miastem antyczny Akropol, na którego terenie podziwiać można szereg starożytnych budowli m.in. Partenon (świątynia Ateny), Propyleje (brama prowadząca na Akropol), świątynia ku czci Posejdona i Ateny, a także starożytny teatr Dionizosa i odeon Heroda Attyka.

Dowiedz się więcej: Ateny na wakacje – najważniejsze atrakcje >>

Na zwiedzanie wzgórza Akropolu należy przeznaczyć około 1,5 godziny – ale uwaga na kolejki do kas, które w sezonie letnim potrafią być bardzo długie. Koszt biletu wstępu to 20 euro od osoby dorosłej i 10 euro od dziecka do lat 18.

2. Delfy

Delfy to miejscowość oddalona około 165 km na zachód od Aten i położona u stóp góry Parnas, gdzie znajduje się znane stanowisko archeologiczne. To tutaj znajdowała się świątynia Apollina i słynna wyrocznia delficka. Oprócz ruin świątyni można tu zobaczyć teatr (z pięknym punktem widokowym), ruiny stadionu (odbywały się tu kiedyś Igrzyska Pytyjskie na cześć Apollina) pozostałości świątyni Ateny oraz Skarbiec Ateńczyków.

Do Delf z Aten jedzie się autem około 2,5 h, a na zwiedzanie stanowiska archeologicznego i muzeum należy poświęcić około 2-3 godzin. Bilet wstępu kosztuje 12 euro dla osoby dorosłej i 6 euro dla dzieci.

3. Termopile

Termopile to miejsce słynnej bitwy między Persami a Grekami. Odbyła się ona w 480 r. p.n.e. i przeszła do historii dzięki niewiarygodnemu poświęceniu Spartan, którzy w liczbie 300 żołnierzy pod wodzą swojego króla Leonidasa odważyli się przeciwstawić 100-tysięcznej armii Persów, by bronić kluczowego dla bitwy przesmyku termopilskiego. Historię bohaterskich Spartan można obejrzeć w słynnym filmie „300” z 2006 r., a odwiedzając Termopile, można zobaczyć pomnik ku czci Leonidasa oraz tablicę ze słynnymi słowami: „Przechodniu powiedz Sparcie, że leżymy tutaj, wierni jej prawom do ostatniej godziny”. W okolicy znaleźć można gorące źródła, które kiedyś były wykorzystywane w celach uzdrowiskowych (można się w nich wykąpać!).

Termopile leżą około 80 km od Delf, a na ich zwiedzanie wystarczy poświęcić około 1 godziny. Z Termopil można udać się dalej do Meteorów, czyli przejść do realizowania naszej trasy nr 3.

Grecja – wycieczki objazdowe: Trasa nr 2

Peloponez

Półwysep Peloponez znajduje się zaledwie 80 km na zachód od Aten i jest świetnym kierunkiem na wycieczkę objazdową. To również bardzo atrakcyjny region na wakacje w Grecji.

 

1.Kanał Koryncki

Jadąc od strony Aten, na Peloponez można dostać się autostradą przejeżdżając nad słynnym Kanałem Korynckim. Jest to wąski i prosty kanał wodny o długości przeszło 6 km, który łączy morze Jońskie i Egejskie, oddzielając tym samym Peloponez od kontynentu europejskiego. Kanał powstał w 1893 r., ale do tej pory robi ogromne wrażenie, ponieważ został on wydrążony w skałach – od tafli wody do szczytu pionowych skał jest niemal 80 metrów!

2. Korynt

Korynt jest pierwszym miastem, które warto odwiedzić na półwyspie Peloponez. Znajdują się tutaj imponujące ruiny doryckiej świątyni Apollina, pozostałości odeonu, a także trybuna (częściowo zrekonstruowana), z której do mieszkańców Koryntu przemawiał św. Paweł (listy do Koryntian). Niedaleko wznosi się również wzgórze Akrokorynt – dzisiaj są tam ruiny średniowiecznej twierdzy, ale w starożytności mieściła się tu świątynia Afrodyty, gdzie odbywały się kontrowersyjne sakralne praktyki seksualne (stąd ukuło się określenie „córy Koryntu”, oznaczające kobiety uprawiające nierząd).

3. Epidauros 

Około 60 km na południe od Koryntu znajduje się miejscowość Epidauros, gdzie zobaczyć można najlepiej zachowany grecki amfiteatr na 14 tysięcy widzów z IV w. p.n.e. Każdego lata odbywa się tu międzynarodowy festiwal, podczas którego wystawiane są dramaty antyczne.

4. Nauplion (Nafplio)

Z Epidauros warto pojechać około 35 km na zachód do miejscowości Nauplion. W XIX w. pełniła ona rolę pierwszej stolicy nowożytnego państwa greckiego, dzisiaj jest to po prostu znany kurort wypoczynkowy. Najbardziej znanym zabytkiem Nafplio jest twierdza Palamidi wzniesiona w XVII w. przez Wenecjan. Warto zobaczyć również bizantyjski monastyr Agia Moni z XII w. oraz zabytkowe cerkwie, a także przespacerować się malowniczymi uliczkami miasteczka. Znajduje się tu kilka ciekawych muzeów, a na uwagę zasługuje szczególnie to poświęcone Komboloi, czyli charakterystycznej bransoletce z koralików noszonej przez greckich mężczyzn.

5. Mykeny

Po zwiedzaniu Nauplionu koniecznie trzeba udać się około 20 km na północ, by zobaczyć słynne Mykeny – to obowiązkowa propozycja turystyczna z kategorii Grecja Wycieczki. Znajdują się tam starożytne ruiny dawnych fortyfikacji i pałacu z XVI w. p.n.e. Według mitologii Mykeny założył Perseusz, słynny pogromca Meduzy i tytana Atlasa (jego historię opowiada film „Starcie Tytanów” z 2010 r.). Potem jednym z jego władców był z kolei Agamemnon, zdobywca Troi i bohater „Iliady” Homera. Jego rzekomy grób jest jedną z atrakcji współczesnych Myken.

Zwiedzanie stanowisk archeologicznym wymaga zakupu biletu wstępu – dorośli płacą 12 euro, a dzieci 6 euro.

6. Przejazd mostem Rion-Antirion

Opuszczając półwysep Peloponez warto wybrać inną drogę, zamiast nad kanałem Korynckim na kontynent dostać się przez most wiszący Rion-Antirion w okolicy Patras. Dlaczego? Ponieważ w chwili otwarcia w 2004 roku był to najdłuższy most wantowy na świecie (teraz zajmuje 3. miejsce). Jego długość wynosi ponad 2,8 km, czyli więcej niż słynny most Golden Gate w San Francisco, który ma nieco ponad 2,7 km. Przejazd mostem jest płatny, ale dla miłośników takich konstrukcji to nie lada gratka.

 

7. Nafpaktos

Po drugiej stronie mostu znajduje się miejscowość Nafpaktos. Jest tu piękny port z wieloma starymi obiektami np. latarnią morską oraz meczetem. Jest tu też posąg Cervantesa (autora „Don Kichota”), który wykazał się wielką odwagą w odbywającej się tu bitwie morskiej pod Lepanto w 1571 r. – była to największa w historii bitwa morska z udziałem statków poruszanych wiosłami. Kolejną atrakcją miasta jest górujący nad nim zamek bizantyjsko-wenecki, który można zwiedzać za darmo (rzadkość w Grecji – dlatego powinny mieć to na uwadze osoby, planujące tanie wakacje w Grecji), przy okazji napawając się imponującymi widokami na miasto, Peloponez i morze.

Grecja – wycieczki objazdowe: Trasa nr 3

Meteory, Saloniki i półwysep Chalkidiki

 

1. Meteory

Meteory to jedna z najsłynniejszych atrakcji, jakie oferuje Grecja- wycieczki tutaj organizowane są przez wszystkie biura podróży! Są to wysokie formacje skalne z piaskowca znajdujące się w środkowej Grecji koło miejscowości Kalambaka. Wysokie na 500 m skały o niemal pionowych ścianach już same w sobie robią ogromne wrażenie, ale dużo większe zaskoczenie budzą ukryte na ich szczytach stare prawosławne monastyry.

Na początku mnisi korzystali po prostu z tutejszych jaskiń, które zapewniały im idealne warunki do modlitwy i skupienia. W XIV w. powstał pierwszy klasztor Wielki Meteor, potem kolejne. Co ciekawe, przez długi czas jedyną drogą do klasztorów były liny i drabiny (dlatego w klasztorach ukrywano skarby i wielu uciekinierów) – dopiero w XX w. wybudowano do nich schody oraz drogi dla aut.

Dzisiaj tylko 6 klasztorów zamieszkują zakonnicy i są one dostępne dla turystów. Mnisi sprzedają dewocjonalia, pamiątki i swoje wyroby – warto kupić np. dżemy, nalewki czy mydełka. Do klasztorów można wspiąć się schodami lub wjechać autem bądź autobusami. Bilety wstępu do każdego klasztoru kosztują około 3 euro.

2. Saloniki

Saloniki to drugie co do wielkości miasto, jakie ma Grecja. Wakacji tutaj nie spędza wielu turystów, którzy wolą sąsiedni półwysep Chalkidiki. Warto jednak zajrzeć do Salonik, by zobaczyć m.in. mury miejskie, Plac Arystotelesa, port, bazar turecki, łuk triumfalny Galeriusza, a także liczne zabytkowe kościoły i klasztory np. bazylikę św. Dymitra.

Dowiedz się więcej: Saloniki – muzea, które warto odwiedzić >>

Koniecznie trzeba się też pospacerować nadmorską promenadą, by podziwiać widoki (np. na górę Olimp) i dojść do Białej Wieży, będącej symbolem miasta. Jeśli ktoś zdecyduje się na nocleg w Salonikach, powinien wieczorem udać się do dzielnicy Ladadika, gdzie jest mnóstwo barów i tawern. Jeśli natomiast naszym celem są tanie wakacje za granicą, noclegu lepiej poszukać na półwyspie Chalkidiki.

3. Półwysep Chalkidiki

Półwysep Chalkidiki znajduje się na południe od Salonik – na mapie przypomina trójpalczastą łapę. Są tu podobno najpiękniejsze plaże w Grecji (przede wszystkim na środkowym „palcu” Sithonia), a także miejsca bardzo tajemnicze, jak np. góra Athos, która leży dla niedostępnym dla turystów terenie autonomicznej republiki należącej do mnichów.

Na Półwyspie warto zobaczyć m.in. Stagirę (urodził się tu Arystoteles, jest tu też kilka starożytnych ruin), pozostałości starożytnego miasta Olimpos z pięknymi mozaikami zdobiącymi kiedyś tutejsze domy, a także słynną w całej Europie jaskinię Petralona. To właśnie tutaj odkryto szczątki najstarszego przodka Europejczyków żyjącego około 700 tysięcy lat temu.

Powyższe trzy trasy dotyczą wyłącznie części lądowej Grecji, a przecież wielu turystów wybiera na miejsce wakacji greckie wyspy. Na większość z nich organizowane są jednak regularne rejsy, które również mogą stać się pomysłem na urozmaicenie urlopu. Podczas wakacji w tak ciekawym kraju jak Grecja wycieczki są po prostu najlepszym sposobem na spędzenie czasu. Warto wykorzystać okazję i poznać ten kraj bliżej, gdy tylko znudzi nam się plażowanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ