Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
01 Wrz, 2018 - 01:00
Grecja: Saloniki - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Grecja: Saloniki – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Arkadiusz Cierniak

Wybierz się do miejscowości Saloniki! Atrakcje wielkomiejskiej Grecji, tradycja Bizancjum i doskonała kuchnia zaskoczą i zachwycą każdego turystę!

Jeśli kierunkiem najbliższego urlopu jest Grecja, wakacje bezsprzecznie warto spędzić w miejscowości Saloniki. Atrakcje, które się tam znajdują zaskoczą i bezwzględnie odmienią schematyczną wizję Grecji. Miasto pełne energii, w którym nowoczesne rozwiązania, wyjątkowa kuchnia i tradycyjna grecka zabudowa mieszają się, tworząc wspaniałe miejsce na mapie Bałkanów.

Nie brakuje tu też atrakcji dla całej rodziny, stąd Saloniki z dziećmi będą doskonałym wyborem, który zadowoli każdego członka familii bez względu na wiek! Bez wahania należy odkrywać Saloniki i nie bać się eksplorować tajemnic wielkiego miasta, a ono odwdzięczy się wyjątkowymi atrakcjami i wspomnieniami!

Saloniki a kultura tworzenia wina

Odwiedzając Saloniki, atrakcje oraz ciekawe miejsca związane z wieloletnią tradycją i historią miasta spotykać będziemy na każdym kroku. Łatwo przełamać stereotyp, że Grecja to tylko antyczne budowle i wspomnienia świątyń budowanych ku czci mitologicznych bóstw.

Wyruszając w podróż po miasteczku Saloniki atrakcje okolicznych dzielnic zachwycą nas, odkrywając prawdziwą, tętniącą życiem Grecję. Produkcja wina w tym regionie od pokoleń rozwija się bazując na tradycyjnych, pielęgnowanych od pokoleń recepturach. Zbocza Epanomi, to miejsce gdzie mieści się winnica Gerovassiliou. Z pewnością odwiedzając to miejsce na długo zapamiętamy wakacje w Grecji!

Znajduje się tam bowiem muzeum prowadzone przez wielkiego pasjonata i mistrza w swoim fachu. Stworzone przez niego muzeum to ponad trzydzieści lat tradycji, podczas których kolekcjonował sprzęty związane z wyjątkowym winnym zwyczajem. Do ciekawostek należy fakt, iż w swojej kolekcji muzeum posiada przeszło 2 500 korkociągów. Jest to jedna z największych tego typu kolekcji na całym świecie!

Ponadto muzealna przestrzeń pozwala na obejrzenie wielu filmów związanych z tematyką produkcji i wszystkiego co z winem związane, przed odwiedzającymi nie ukryją się więc żadne tajemnice!

 

W innej części miasta znajduje się winnica Kechris. Jest wyjątkowa, gdyż od pokoleń zajmuje się wytwarzaniem restiny, czyli greckiej odmiany wina z dodatkiem żywicy sosny alpejskiej. Jako jedyna produkuje w Grecji aż trzy odmiany!

Z pewnością warto udać się w podróż winnicach, odkrywając wielkie dziedzictwo produkcji wina. Wycieczkę warto zwieńczyć zakupami winnego trunku, gdyż ceny w Grecji nie należą do najwyższych, a jakość serwowanego specjału jest na zaskakująco wysokim poziomie!

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Salonikach, które musisz poznać >>

Saloniki: muzea, czyli nowoczesność na gruncie tradycji!

Urlop w Grecji warto spożytkować nie tylko na odpoczynek i leniuchowanie, lecz także na odkrywanie wyjątkowej kultury i poznawanie tutejszych obyczajów. Ich oblicze znaleźć można w aromatycznej kuchni, pięknej sztuce i greckim charakterze – zawsze skłonnym do biesiady, uczty i zabawy do bladego świtu! Wybierając się do miejscowości Saloniki plaże, wspaniałe budowle – kunszt antycznej architektury – oraz tętniące życiem dzielnice są widokiem powszednim.

Warto pamiętać jednak czemu miasto zawdzięcza swoje żywiołowe i niezwykłe oblicze! Odpowiedzią na to pytanie jest kultura bizantyjska, która najbardziej przyczyniła się do rozwoju i miasta oraz tutejszych tradycji! Miejscem bezsprzecznie wartym odwiedzenia jest Muzeum Kultury Bizantyjskiej. Tam przekonamy się o ogromnej spuściźnie i dziedzictwie Bizancjum oglądając ponad trzy tysiące artefaktów rozmieszczonych w muzealnych salach.

Ogromnym błędem jest kojarzenie tej kultury wyłącznie z antykiem, gdyż tutejsze znaleziska będące częścią wystawy datuje się od II wieku aż do XX wieku naszej ery! Łatwo zachwycić się marmurowymi elementami budowli, mozaikami, grobowcami pierwszych chrześcijan, biżuterią i wyjątkowymi ikonami z wizerunkami świętych, które stanowią wizytówkę owej kultury.

Z pewnością już podczas pierwszego spaceru po opuszczeniu murów muzeum dostrzeżemy jak wiele miasto zawdzięcza ogromnej bizantyjskiej tradycji. W miejscowości Saloniki muzea stanowią wyjątkowy rozdział miejskiej kultury i jeśli naprawdę chcemy poznać Grecję oraz tutejszy region, należy je odwiedzać. W zamian odwdzięczą się one wieloma wspaniałymi historiami oraz opowieściami o tradycjach i kulturze, których nie sposób poznać czytając jedynie szkolny podręcznik bądź przewodnik turystyczny.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

 

Prawdziwa Grecja ukryta w małych uliczkach

Nie należy bać się spacerów, które zawiodą nas poza dobrze znaną i wypełnioną turystami trasę w ścisłym centrum czy po nadmorskiej promenadzie. Przechadzając się po miejscowości Saloniki atrakcje w postaci tętniących życiem uliczek i zapach prawdziwej Grecji poznawać będziemy na każdym kroku. Warto zabłądzić i znaleźć się w dzielnicy Ano Poli.

Inaczej dzielnica nazywana jest Górnym Miastem i kiedyś zamieszkiwała ją głównie społeczność turecka. Brak tu typowych dla turystycznej części restauracji i kawiarni, czy butików od znanych projektantów. Nie brakuje zaś niezwykle klimatycznych kamieniczek, których ogródki tętnią życiem od kolorowych kwiatów, co jakiś czas minąć można jeden z zabytków Bizancjum.

Panuje tu zgoła inna niż w centrum atmosfera. Warto zatrzymać się na tradycyjną kawę w jednym z niewielu w tej części miasta lokali i skosztować prawdziwie greckiej atmosfery, gdzie panuje spokój, a lokalni mieszkańcy żyją powolnym rytmem dnia, nawet nie spoglądając na zegarek.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

 

Saloniki: bazary z tradycjami

Historia bazarów w Salonikach jest niezwykle bogata i długa. Są one nieodłącznym elementem miejscowości i stanowią o niezwykłej kulturze i tradycji, którą z dumą pielęgnuje się tu do dziś.

Do niedawna bazar Modiano stanowił zakupowe centrum Salonik, dziś odwiedza się go głównie w celu spotkania ze znajomymi, wypicia kawy, skosztowania greckich przekąsek. Niezwykle modne i popularne wśród Greków miejsce jest obiektem wyjątkowym i obowiązkowym do odwiedzenia!

 

Na zakupy warto wybrać się zaś na targ Kapani. Jego ponad 129-letnia tradycja trwa nieprzerwanie po dziś dzień i najczęściej kupuje się tam tradycyjne produkty greckiej kuchni – od przypraw, przez mięsa, owoce morza, ryby po warzywa.

Okolica jest także ciekawa ze względu na dumę z greckich tradycji, która objawia się także w kartach znajdujących się tu tawern. Z pewnością warto zatrzymać się w jednej z nich i skosztować lokalnych specjałów i tradycyjnych dań.

Ostatnim choć największym i okazałym punktem na bazarowej mapie miejscowości Saloniki jest turecki kryty bazar datowany na XVI wiek. Do końca XIX wieku zarządzany był przez tureckich kupców, gdyż to właśnie Turcy stanowili wówczas przeważającą część mieszkańców miasta Saloniki. Zabytki takie jak ten są szczególne, gdyż do dziś możemy zrobić tu drobne zakupy w postaci skórzanych wyrobów czy ekskluzywnej biżuterii.

Nie trzeba długo przekonywać nikogo, by uznał Saloniki za miasto wyjątkowe i fantastyczne, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W miejscowości Saloniki tanie noclegi są dodatkowym atutem, gdyż ze względu na ogromną przestrzeń i wielkomiejskość tego ośrodka na każdej ulicy znaleźć można doskonałą noclegową ofertę!

Odkrywajmy Grecję, która skraść może serca turysty nie tylko ze względu na antyczne tradycje i budowle, ale także ze względu na otwartość, doskonałą pogodę i pyszną kuchnię. W miejscowości Saloniki atrakcje czają się na każdym kroku. Wystarczy jedynie zdecydować się je odkryć!

ZOBACZ RÓWNIEŻ