Joanna Kania
Joanna Kania
12 Wrz, 2018 - 01:00
Grecja: Peloponez - co warto zobaczyć?

Grecja: Peloponez – co warto zobaczyć?

Joanna Kania

Wybierasz się na wakacje na półwysep Peloponez? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne w tym malowniczym regionie Grecji!

Peloponez to najbardziej na południe wysunięta część Półwyspu Bałkańskiego, a zarazem Grecji kontynentalnej. To region bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym i przyrodniczym, usytuowany między morzami: Jońskim i Egejskim. Znajdziemy tu rozległe plaże i zaciszne zatoki, wysokie góry, lasy, rzeki i jaskinie, a także ślady bogatej historii, wspaniałe zabytki oraz idylliczną atmosferę greckiej wsi.

Jak zwiedzać Peloponez?

Aby zobaczyć Peloponez, zwiedzanie najlepiej zaplanować odpowiednio wcześniej. Doskonałym pomysłem jest wynajęcie samochodu, by następnie niespiesznie jechać przez półwysep, zatrzymując się na nocleg w mijanych nadmorskich miastach, miasteczkach lub górskich wsiach.

W ten sposób poznamy autentyczną Grecję: miejscowości, gdzie życie toczy się spokojnym rytmem, prawosławne kapliczki i kościółki, tawerny z domowym jedzeniem i urokliwe zatoki. Największe i najbardziej znane z nich, czyli Koryncka, Patraska, Sarońska, Messyńska, Argolidzka i Lakońska, wyznaczają kształt półwyspu, który z lotu ptaka wygląda jak liść platana.

Dotykając historii – miejsca, które trzeba odwiedzić!

Peloponez to miejsce na wskroś przesiąknięte historią i mitologią. Zwiedzanie najlepiej zacząć od stanowisk archeologicznych: Olimpia, Epidauros, Mykeny, Tyryns i Bassaj. To najważniejsze na Półwyspie Peloponez atrakcje historyczne!

Olimpia

Spędzając wakacje w Grecji, koniecznie zobaczmy Olimpię, czyli miejsce gdzie w 776 roku p.n.e. odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Dziś obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj między innymi pozostałości starożytnego stadionu, fragmenty świątyń Zeusa, Hery, Filipa II Macedońskiego oraz ruiny starożytnych domów gościnnych, łaźni i gimnazjonu.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Grecji – TOP 11 >>

Epidauros

Jedną z największych atrakcji Peloponezu jest Epidauros, gdzie znajdziemy imponujący, doskonale zachowany, kamienny amfiteatr z IV wieku p.n.e., który jest w stanie pomieścić ponad 12 tysięcy widzów i charakteryzuje się świetną akustyką. Ciekawostką jest fakt, że Epidauros, mityczne miejsce narodzin Asklepiosa, greckiego boga zdrowia i medycyny, było w czasach starożytnych znanym i popularnym uzdrowiskiem.

Grecja: Peloponez - co warto zobaczyć - Epidauros

Źródło zdjęcia: Getty Imagessaiko3p

Archeologiczne skarby: Mykeny, Tyryns i Bassaj

Kolejnym archeologicznym skarbem regionu są Mykeny. Pozostałości tego starożytnego miasta znajdują się na szczycie wzgórza. Dziś możemy wybrać się na spacer po ruinach tego potężnego w przeszłości miasta, które według mitologii greckiego zarządzane było przez króla Agamemnona. Najważniejsze atrakcje Myken to Grób Agamemnona (inaczej zwany Skarbcem Atreusza) oraz Lwia Brama.

Tyryns to pozostałości starożytnej cytadeli reprezentującej kulturę mykeńską. Twierdza otoczona była murami obronnymi zbudowanymi z ogromnych kamieni zwanych murami cyklopowymi, które mieliśmy okazję także zobaczyć w Mykenach. Świetnie zachowały się kamienne przejścia w formie korytarzy zamkniętych łukowatymi sklepieniami.

Następne ważne miejsce na mapie archeologicznej Peloponezu to Bassaj. Warto tu przyjechać, żeby zobaczyć świątynię Apollina Epikuriosa, łączącą w sobie styl dorycki, koryncki i joński. To jedna z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń w Grecji.

Dowiedz się więcej: Grecja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić >>

 

Zwiedzając miasta Peloponezu

Peloponez oferuje turystom wiele ciekawych miejscowości. Wśród wielu z nich warto zwrócić uwagę na Korynt, Patras, Spartę, Mistrę, Nafplion i Vathię.

Korynt

Korynt najczęściej budzi skojarzenia z „córami Koryntu”, czyli kapłankami Afrodyty, które trudniły się prostytucją. W tym portowym mieście leżącym nad wąskim Kanałem Korynckim znajdziemy wiele cennych zabytków. Są tu pozostałości starożytnych świątyń, a tym 7 słynnych kolumn Koryntu zachowanych ze świątyni Apolla, fragmenty teatru, bram w przeszłości prowadzących do forum, a także ruiny twierdzy weneckiej.

Grecja: Peloponez- co warto zobaczyć - Korynt

Źródło zdjęcia: Getty ImagesWitR

Patras

Patras jest tętniącym życiem miastem uniwersyteckim. Spacerowy deptak prowadzący do starówki pełnej neoklasycystycznych kamieniczek, średniowieczny zamek wybudowany na ruinach starożytnego Akropolu, unikatowe stanowisko archeologiczne oraz sosnowy park na wzgórzu z pięknym widokiem na zatokę – to tylko kilka z atrakcji turystycznych miasta.

Sparta i Mistra

Sparta i Mistra – to dwa miasta leżące obok siebie. Pierwsze, czyli Sparta, znane jest ze swojej wielkiej przeszłości w czasach starożytnych i może być bazą wypadową do zwiedzania drugiego, czyli Mistry, niezamieszkałego dziś, doskonałego przykładu miasta bizantyjskiego. Kamienne miasto zbudowano w XIII wieku na zboczach góry Tajget.

Można tu spacerować między fragmentami murów, podziwiając pozostałości średniowiecznych budynków, klasztory i pięknie zachowane freski na sklepieniach. Widoki są spektakularne.

Nafplion

Nafplion to pierwsza stolica Grecji, która według mitologii została założona przez Nafpliosa, syna boga mórz i oceanów – Posejdona. Ciekawa architektura miasta łączy wpływy francuskich, weneckich i tureckich zdobywców miasta. Znajdziemy tu średniowieczne zamki, weneckie i neoklasycystyczne budynki oraz meczety i fontanny w stylu osmańskim.

Grecja: Peloponez - co warto zobaczyć - Nafplion

Źródło zdjęcia: Getty Images /  sborisov

Vathia

Vathia to maleńka miejscowość na surowym i niemal bezludnym półwyspie Mani, która słynie z charakterystycznych budynków w kształcie wież. Ta obronna architektura to efekt burzliwej historii półwyspu i świadectwo toczących się tu konfliktów i walk.

W niektórych wieżach są dziś pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Nocleg w kamiennej budowli obronnej to doskonała atrakcja. Vathia to także senne plaże i małe restauracyjki ze stolikami umiejscowionymi wprost na piasku, bezpośrednio nad morzem, oferujące doskonałe owoce morza.

Spędzając czas na półwyspie Mani, odwiedźmy jaskinie i groty Pirgos Diros, obfitujące w stalaktyty i stalagmity. Ten piękny podziemny świat można zwiedzać łódką.

Dowiedz się więcej: Grecja: potrawy, których musisz spróbować >>

Wycieczka w góry: szczyt Tajget i mityczna Arkadia

Peloponez to także świetne miejsce na wycieczki wysokogórskie. Najwyższy szczyt Tajget ma wysokość ponad 2400 metrów nad poziomem morza. Trasy prowadzą przez lasy liściaste i iglaste, wąwozy, doliny aż po szczyty gór. Rosną tu m.in. oliwki, platany, dęby i sosny. Korzenie i kamienie na trasie malowniczo obrośnięte są mchami.

Jedna z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w górach Peloponezu to Kalavrita, zimowa stolica Grecji, ale warta odwiedzenia także latem.

Wędrując po górach Peloponezu, koniecznie odwiedźmy mityczną krainę Arkadię, która zlokalizowana jest w centralnej części półwyspu. W czasach renesansu Arkadia była symbolem raju na ziemi i krainą wiecznego szczęścia. Na powstanie i utrwalenie się tego idealistycznego wyobrażenia Arkadii z pewnością wpłynęła atmosfera miejsca: urzekający krajobraz, ogromne góry odmywane w dole falami morza, bujna roślinność.

Jeśli spędzamy wczasy w Grecji, skorzystajmy z okazji, żeby zobaczyć mityczną krainę wiecznego szczęścia. Warto odwiedzić malownicze wioski arkadyjskie takie, jak np. Dimitsana lub Stemnitsa.

Grecja: Peloponez - co warto zobaczyć - Arkadia

Źródło zdjęcia: Getty Images /  Charalambos Andronos

Wycieczka nad morze: Lautraki i inne atrakcje

Peloponez to doskonałe miejsce do kąpieli morskich. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, więc mnóstwo tu zatok i zatoczek z krystalicznie czystą wodą. Plaże są najczęściej kamieniste i żwirowe, chociaż zdarzają się też piaszczyste. Wakacje nad morzem na Peloponezie można spędzić w jednym z turystycznych kurortów np. Lautraki lub w kameralnych, zacisznych wioskach rybackich, których znajdziemy tu bardzo wiele.

Kolory i dźwięki Peloponezu

Krajobraz Peloponezu łączy w sobie surowy koloryt skał z zielenią gajów oliwnych, plantacji cytryn, pomarańczy, mandarynek, eukaliptusów, winnic oraz turkusem morza. Wszędzie słychać cykady. W knajpkach towarzyszy nam tradycyjna muzyka grecka z jej charakterystycznymi dźwiękami buzuki.

Peloponez zachwyca i zdumiewa połączeniem dwóch światów klimatycznych. Na półwyspie bardzo blisko jest od nadmorskiej atmosfery śródziemnomorskiej do dzikiego majestatu gór.

Peloponez, pomimo swojej urody, pozostaje wciąż stosunkowo mało odkrytym miejscem turystycznym. Łączy góry z morzem, piękne miasteczka i wsie, piaszczyste plaże, błękitne morze, bujną roślinność i unikatowe zabytki. Bez tłumu turystów. Wszystko to tworzy niepowtarzalny krajobraz na wakacje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ