Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
20 Lip, 2018 - 02:00
Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Mariola Krzyżak

Lubisz podróżować śladami miejsc, których na próżno szukać w popularnych przewodnikach? Grecja mało znane miejsca ma na każdym kroku – z pewnością Cię zachwycą!

Grecja – mało znane miejsca to oaza dla wszystkich wielbicieli zwiedzania atrakcji, które nie są tak popularne wśród podróżnych i często nie można znaleźć ich na pierwszych stronach przewodników. Dzięki takiemu stylowi można bardzo często odkryć prawdziwe perełki, które zachwycają swoją urodą i pozwalają na podziwianie prawdziwej, greckiej kultury nieprzyćmionej typowo turystyczną oprawą.

TOP 11: Grecja – mało znane miejsca, które warto zobaczyć

Oto lista najciekawszych miejsc, które z pewnością zauroczą każdego.

11. Delos – miejsce narodzin greckich bogów

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Delos

źródło zdjęcia: Depositphotos / javarman

Niewielka, grecka wysepka położona w archipelagu Cykladów na Morzu Egejskim. Z jej powstaniem wiąże się mit o Posejdonie i Leto, której bóg morza pozwolił skryć się tutaj przed gniewem Hery. To właśnie tutaj na świat mieli przyjść Artemida i Apollo.

W czasach starożytnych w Delos znajdował się tu słynny Związek Morski, co pozwoliło stać się regionowi jednym z ważniejszych ośrodków handlowych. W XIX wieku rozpoczęto szeroko zakrojone prace wykopaliskowe, dzięki czemu udało się odsłonić wiele zabytków.

Można podziwiać tutaj znajdujący się w pobliżu Świętego Jeziora Taras Lwów, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

10. Skopelos – wyspa znana z „Mamma mia”

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Skopelos

źródło zdjęcia: Depositphotos / madarakis

Położona na Sporadach wyspa znana jest z tego, że stała się scenerią do kręcenia popularnego filmu „Mamma mia”. Malownicza okolica z lazurowymi wodami i zieloną roślinnością świetnie nadaje się do błogiego, leniwego wypoczynku wypełnionego rozkoszowaniem się przysmakami serwowanymi w tutejszych tawernach.

Na próżno szukać tutaj komercyjnych rozrywek. Jest to raczej miejsce, w którym można zaczerpnąć energii z harmonijnego stylu życia Greków i swobodnie cieszyć się urokami natury.

Dowiedz się więcej: Grecja: Wyspy, które skradną Twoje serce >>

9. Amorgos – azyl szczęśliwych ludzi

 

Mała, górzysta wysepka w archipelagu Małych Cyklad to miejsce, które zostało odkryte dla podróżnych dopiero w latach 90. Życie toczy się tutaj swoim naturalnym, wolnym rytmem. Podążając ścieżkami pnącymi się po skalistych zboczach, bez trudu można natknąć się na pasterzy wypasających swoje owce, pachnące ziołami zaułki czy białe, wapienne domki.

Warto wybrać się na wycieczkę malowniczym szlakiem prowadzącym z Aegiali do małej wioski Tholaria.

Podczas lokalnych świąt religijnych można obserwować jak życie małej miejscowości staje się niezwykle odświętne oraz podpatrzeć jak Grecy celebrują swoje tradycje. Greckie wyspy o większej sławie bardzo często są zatłoczone i skomercjalizowane. Jeżeli więc poszukujemy regionów nie skażonych turystycznym biznesem, to w tym miejscu poczujemy się doskonale.

8. Klimatyczna Egina

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą - targ rybny

źródło zdjęcia: Depositphotos / Curioso_Travel_Photography

Pełna skarbów Grecja – mało znane miejsca bardzo często są niemniej atrakcyjne od dużych, turystycznych destynacji. Taka jest właśnie portowa Egina. Podczas spacerów krętymi uliczkami można natknąć się na wiele wyjątkowych miejsc. Jednym z nich jest XIX-wieczny targ rybny, w którym można skosztować najlepszych przysmaków wyłowionych z morza.

Warto wybrać się do lokalnych sklepików, w których apetyczna feta nadal nakładana jest prosto z beczki. Nie można odmówić sobie także spróbowania wybornej oliwy z oliwek tłoczonych w okolicy. Prawdziwa uczta dla kubków smakowych i oczu sprawia, że miasteczko staje się idealnym miejscem na urlop.

7. Giola – raj dla miłośników wody

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Giola

źródło zdjęcia: Depositphotos / stoyanh

Najpiękniejsze wyspy greckie obfitują w plaże i zatoki, które uznawane są za najpiękniejsze na świecie. Jedną z nich jest właśnie położona na Thassos Giola. Jest to naturalny basen oddzielony skałami od morza, w którym znajduje się zielona woda.

Jest to fantastyczne miejsce dla wielbicieli morskich kąpieli. Aby jednak wykąpać się w krystalicznej wodzie, trzeba skakać ze skał, gdyż zejście jest bardzo strome. Wrażenia jednak będą niezapomniane.

6. Litochoro

 

Niewielka miejscowość położona u podnóża masywu górskiego ze słynnym Olimpem jest świetnym miejscem wypoczynku dla osób lubiących nieco bardziej kameralną atmosferę.

Jest to także destynacja w sam raz dla fanów górskich wspinaczek. Niedaleko stąd do słynnych Meteorów i wielu innych atrakcji, dlatego Litochoro stanowi idealny punkt wypadowy do organizowania jednodniowych wycieczek.

5. Kalavrita

 

Miasto mało znane poza Grecją, a niezwykle popularne wśród samych Greków. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie tutaj miejsce noclegowe znajdują w zimie narciarze szusujący po pobliskich stokach.

Z miejscowością związana jest także tragiczna historia masakry mieszkańców dokonanej przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Na upamiętnienie tego zdarzenia powstało tutaj muzeum.

Przygoda w Kalavrira może zacząć się od przejażdżki kolejką wąskotorową mknącą pośród skał i pozwalającą na podziwianie imponujących widoków za oknem.

4. Nisyros – Grecja w pigułce

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Nisyros

źródło zdjęcia: Depositphotos / Maugli

Maleńka wyspa, na której zamieszkuje około tysiąc osób jest doskonałym przykładem na to, że prowincjonalna Grecja bywa najpiękniejsza. Jest to teren wulkaniczny, dlatego zwiedzający mogą tutaj wejść do krateru i poczuć ciepło ziemi nawet przez obuwie.

Fantastyczny, przytulny klimat panuje w stolicy wyspy – Mandraki. Jej symbolem jest górujący nad miastem klasztor Panagia Spiliani, skąd rozpościera się wyjątkowy widok na okolicę.

3. Ikaria – wyspa stulatków

 

Grecja – mało znane miejsca na mapie kraju pozwalają tutaj na poczucie niepowtarzalnej atmosfery wyspiarskich regionów. To właśnie do morza oblewającego tą wyspę miał spaść mitologiczny Ikar. Rajskie plaże pokrywające wybrzeże zachwycą każdego miłośnika wypoczynku na złotym piasku.

Na małej powierzchni znajduje się także wiele malowniczych miejscowości. Zwiedzanie warto rozpocząć od klimatycznej stolicy – Agios Kirikos. Doskonałym pomysłem będzie wybranie się do jednej z niewielkich wiosek, w których czas toczy się wyjątkowo leniwie i przyjemnie. Wiele z nich wyróżnia się rybackimi tradycjami, dlatego skosztowanie smakołyków z morza jest punktem obowiązkowym.

2. Kanał Koryncki

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Kanał Koryncki

Niesamowita budowla łącząca Morze Egejskie z Morzem Jońskim stała się jednym z najważniejszych symboli zabytkowego Koryntu. To właśnie dzięki niej tysiące statków rocznie może swobodnie przepływać pomiędzy akwenami.

Podróżni zyskali natomiast kolejną atrakcję, która wywołuje ogromne wrażenie. Podziwianie jej z perspektywy mostu rozciągającego się pomiędzy krawędziami kanału z pewnością na długo zapadnie w pamięci.

1. Królowa jońskich wysp – Kefalonia

Grecja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą - Myrtos

źródło zdjęcia: Depositphotos / mgphotography

Największa z jońskich wysp jest jednocześnie miejscem najmniej znanym wśród turystów. Zabytkowa Kefalonia została zniszczona podczas trzęsienia ziemi, jednak nawet taki kataklizm nie odebrał jej nic z niepowtarzalnego uroku. Zachwyca przede wszystkim zjawiskową naturą.

Przykładem cudu dziewiczej przyrody jest jezioro znajdujące się w Jaskini Melissani. Rejs statkiem po krystalicznej tafli w cieniu skał z pewnością będzie niesamowitym przeżyciem.

Jednym z najbardziej znanych miejsc na wyspie jest rajska plaża Myrtos. To właśnie w tym miejscu można kąpać się w lazurowej wodzie, która swój niesamowity kolor zawdzięcza odbijającym się w tafli piaskowcom.

Grecja – mało znane miejsca bywają dla wielu podróżnych najciekawsze. Wybierając mniej znane destynacje mamy szansę na poznanie nieco prawdziwszej Grecji, gdzie na próżno szukać skomercjalizowanego, turystycznego biznesu. Warto więc swoją kolejną podróż zaplanować tak, by móc odwiedzić także te zaułki, do których podróżni zaglądają nieco rzadziej.

Niewielki kraj pełen jest atrakcji, dlatego wakacje w Grecji mogą stać się niesamowitą przygodą bez względu na wybraną destynację.

ZOBACZ RÓWNIEŻ