Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
05 Lip, 2018 - 04:00

Grecja – jak dojechać: samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem?

Arkadiusz Cierniak

Grecja – jak dojechać i który środek transportu wybrać? Dowiedz się, czym dojedziesz najszybciej, najtaniej i najwygodniej. Możliwości jest wiele!

Grecja – wakacje pełne słońca, wspaniałe zabytki i piaszczyste plaże, relaks. Pragniesz spędzić wymarzony urlop w hotelu z ofertą all inclusive? Grecja jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających podróżników, jednak zanim na dobre rozgościmy się w hotelowym basenie, należy dostać się tam przemierzając całą Europę.

Kierunek Grecja! Jak dojechać w upragnione miejsce i przeżyć nie tylko niezwykłe wakacje, ale przede wszystkim niezwykłą podróż, która nie odbierze nam chęci i sił na zwiedzanie i odkrywanie dziedzictwa hellenów?

Grecja – jak dojechać na upragnione wakacje?

Bezkonkurencyjny samolot jako środek transportu do Grecji?

Zakynthos, Kreta, Korfu, Rodos, czy Ateny. To tylko kilka przykładowych kierunków, w które udać możemy się samolotem. Ta forma transportu daje nam praktycznie nieograniczone możliwości podróży w każdy region Grecji. Lotniska w Grecji są gęsto rozlokowane na całym jej terenie, a żeby nie być gołosłownym wystarczy wspomnieć, że aż 38 lotnisk w Grecji obsługuje loty prosto z Polski.

Przede wszystkim to doskonała propozycja dla wczasowiczów preferujących wyspy greckie. Komfort podróży i jej czas to największe zalety samolotu jako środka transportu. Cena jest zaś argumentem, o którym ciężko dyskutować, gdyż waha się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Warto jednak dobrze poszukać, a bardzo możliwe, że uda nam się znaleźć lot już za około 150 zł. Taka oferta zdecydowanie deklasuje pozostałe środki transportu. Należy jednak pamiętać, że nie jest normą, a okazją i przeciętnie podróż samolotem jest na tle konkurencji najdroższa.

Dowiedz się więcej: Miasta w Grecji, które Cię zachwycą >>

Grecja – jak dojechać samochodem?

Samochodem do Grecji warto wybrać się przede wszystkim, jeśli naszym celem jest zwiedzanie jej najskrytszych zakamarków, a nasz plan zakłada ciągłe przemieszczanie się. Wariantów dojazdu jest kilka, każdy posiada wady i zalety, trudno jednoznacznie wskazać idealną receptę na podróż.

  • Jeden z nich zakłada drogę przez Czechy, Węgry, Rumunię i Bułgarię, omijając autostrady. Jest to wariant ekonomiczny, gdyż nie trzeba uiszczać wielu opłat, jednak wydłuża on czas podróży i wiedzie przez serpentyny, w zamian gwarantuje jednak wspaniałe widoki.
  • Drugą opcją jest podróż przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię oraz Macedonię. Tu możemy napotkać na autostradowe korki oraz czas podróży mogą wydłużyć kontrole na granicy, jednak sama podróż powinna przebiec komfortowo i bez przeszkód.
  • Trzecią opcją jest podróż przez Niemcy, Austrię i Włochy skąd do Patry w Grecji zabierze nas prom. Czas podróży wydłuża się znacznie, gdyż  sam prom płynie około doby, a opłaty jak ceny paliw, czy autostrad w Europie Zachodniej są zauważalnie wyższe. Mimo to podróż gwarantuje najwyższy komfort, a sam przejazd do Włoch jest stosunkowo krótki.

Ciekawą formą podróży mogą okazać się wakacje z przyczepą kempingową. Grecja posiada sporą bazę noclegową dostosowaną do tego typu pojazdów, rozlokowaną wokół najważniejszych miast i punktów, a poziom campingu jest zwykle więcej niż zadowalający. Ponadto ta forma podróży pozwala znacznie obniżyć koszta wakacyjnego wypadu. Jeśli jesteś fanem takiego relaksu, nie wahaj się!

O czym warto pamiętać podróżując samochodem?

Grecja – jak dojechać tam bez przeszkód i nieprzyjemnych niespodzianek? Co zabrać ze sobą w podróż i co sprawdzić tuż przed nią? Trzeba wiedzieć, że w Grecji obowiązują zbliżone do polskich przepisy ruchu drogowego. Różnicą jest zaś obowiązkowe posiadanie apteczki, więc warto sprawdzić, czy mamy ją na wyposażeniu, by uniknąć mandatu.

Światła należy jednak włączać dopiero po zmroku lub w złych warunkach pogodowych, a dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0.2 promila dla młodych kierowców lub aż 0.5 promila, jeśli prawo jazdy posiadamy od co najmniej dwóch lat.

Dowiedz się więcej: Grecja zimą – TOP 11 atrakcji >>

Autokarem do Grecji

Jedną z opcji podróży do Grecji jest wybranie autokaru jako środka transportu. Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak posiada wiele zalet i nadal jest dość popularne wśród turystów. Z pewnością przypadnie do gustu wielu podróżnikom, gdyż znacznie nie obciąża ich portfela i nie wymaga planowania trasy oraz zamartwiania się o problemy na niej napotkane.

Taka opcja nie jest pozbawiona jednak wad, więc czy jednak warto decydować się na autokarową wycieczkę do Grecji?

Bezsprzecznie jedną z zalet podróżowania autokarem jest możliwość wyruszenia na wymarzone wakacje z wielu miejsc w Polsce. Większość nawet niewielkich miast oferuje kursy autokarowe między Polską a Grecją. Sanok, Stalowa Wola, Mielec czy Nowy Sącz to tylko przykładowe punkty, z których wyruszyć można, jeśli naszym urlopowym celem jest Grecja.

Gdzie więc jechać decydując się na autokar? Odpowiedź jest prosta, gdyż narzuca ją sam przewoźnik, nie pozostawiając nam wiele możliwości wyboru. Autokarem do Grecji dojedziemy tylko do największych miast i w najważniejsze miejsca jakimi poszczycić może się Grecja kontynentalna. Przewoźnicy zwykle oferują podróż do Larissy, Lamii, Aten, Saloników czy na półwysep Chalkidiki.

Wady i zalety podróży autokarem

Podróż do Grecji autokarem umożliwia nam bezproblemowe dostanie się w wymarzone miejsce w optymalnej cenie. Za około 400 zł w jedną stronę dotrzemy do wyżej wymienionych punktów z większości miejsc w Polsce. Cena w dwie strony wynosi niecałe 700 złotych. Trudno ocenić taką podróż jako nadzwyczajnie tanią ofertę, ale nie jest ona przesadzona i oferuje podróż nowoczesnym, klimatyzowanym i (na ile to możliwe) wygodnym autokarem.

Nie oszukując się trzeba podkreślić jednak, że trudno mówić o wygodzie, siedząc w jednej pozycji przez około dobę. W zależności od trasy można dojechać do Grecji w niecałe 24 godziny (Słowacja, Węgry, Serbia, Bułgaria), lecz podróż może przeciągnąć się do ponad 27 godzin, kiedy podróżujemy alternatywną trasą przez Macedonię.

Jeśli jednak trudy podróży nie sprawiają nam problemu, a ponad wszystko cenimy swobodę i wolność od planowania, zwiedzania na własną rękę i podejmowania jakichkolwiek decyzji, to doskonałym pomysłem może okazać się autokarowa wycieczka objazdowa.

Grecja w tym wydaniu obejmuje najważniejsze lokacje i miasta, jak Saloniki i Ateny, i w stosunkowo krótkim czasie pozwala nam poznać ten kraj w pigułce. Taka autokarowa wycieczka do Grecji może okazać się doskonałym pomysłem, zwłaszcza jeżeli odwiedzamy to miejsce po raz pierwszy!

Grecja – jak dojechać pociągiem?

Podróż pociągiem do Grecji to propozycja dla prawdziwych obieżyświatów. Trudy podróży mogą przerosnąć większość początkujących podróżników i zniechęcić do Grecji jeszcze przed dotarciem do jej granic. Trudno więc mówić w tym przypadku o wadach i zaletach. Sama podróż jest pewnego rodzaju formą przygody i można połączyć ją ze zwiedzaniem Europy.

Z pewnością nie jest to opcja dla wszystkich, jednak ma swoich zwolenników, którzy nie zamieniliby jej na nic innego. Możliwości jest kilka, ale wszystkie dają nam wybór podróży przez Niemcy lub Węgry. Przykładowe popularne trasy to:

  • Katowice – Budapeszt – Saloniki
    lub
  • Gniezno – Berlin – Monachium – Zagrzeb – Belgrad – Saloniki.

Cena biletu wynosi około 120 EUR, dodatkowo należy doliczyć kuszetkę w cenie około 12 EURO. Cena nie powala na kolana, szczególnie jeśli dodamy, że czas podróży wynosi około 48 h. To wszystko nie ma jednak większego znaczenia, gdyż dla osób preferujących ten rodzaj transportu liczy się sama podróż, a nie wyłącznie jej cel.

Wakacje w Grecji to gwarancja na udany urlop. Kraj z bogatą historią, fascynującą kulturą, doskonałą kuchnią, pełen słońca i radości tętniącej od okolicznych mieszkańców. Taka własnie jest Grecja. Jak dojechać najlepiej w to wyjątkowe miejsce? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak każda forma podróży ma swoje wady i zalety.

Powinniśmy wybrać tę opcję, która sprawi, że już sama podróż będzie dla nas początkiem niezapomnianej wakacyjnej przygody!

ZOBACZ RÓWNIEŻ