Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
15 Sty, 2019 - 00:00
Grecja: TOP 7 - ciekawostki o Atenach, które musisz poznać

Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Atenach, które musisz poznać

Arkadiusz Cierniak

Poznajmy wspaniałe ciekawostki o Atenach i dowiedzmy się, dlaczego kolebka naszej cywilizacji wciąż fascynuje i porusza ludzkie serca!

Ciekawostki o Atenach sprawiają, że trudno nie zakochać się w tym miejscu. Wyjątkowy charakter, niepowtarzalny duch tradycji w połączeniu z grecką życzliwością i nowoczesnością na miarę XXI wieku tworzy tu mozaikę wrażeń, dzięki którym na długo zapamiętamy wakacje w Grecji!

TOP 7 – poznaj fascynujące ciekawostki o Atenach!

Ateny kojarzone są głównie ze wspaniałymi zabytkami kultury antycznej – Akropol każdego roku odwiedzany jest przez tysiące turystów spędzających wakacje w Grecji. Warto jednak wiedzieć, że stolica Grecji kryje w sobie wiele tajemnic, fascynujących historii oraz miejsc, których odkrywanie może być świetnym sposobem na urozmaicenie choćby krótkiego pobytu w tym mieście.

1. Urokliwa zieleń, czyli grecki raj na ziemi

W ramach niechlubnej ciekawostki o Atenach warto zaznaczyć, że zieleń miejska greckiej stolicy pokrywa jedynie 4% jej przestrzeni. Są jednak w Atenach miejsca, które swoim zielonym charakterem zachwycają i przyciągają miejscowych oraz turystów.

Jednym z takich miejsc są Ogrody Narodowe. Usytuowane w pobliżu greckiego parlamentu stanowią zieloną wizytówkę Aten. W parku natkniemy się na wiele rzadkich i urokliwych gatunków roślin, pospacerujemy alejkami pełnymi kwiatów, gdzieniegdzie spotkamy wylegujące się przy stawkach żółwie czy kameralną altankę. W tym miejscu można odnaleźć chwile relaksu, pozbawionego miejskiego zgiełku, z którego słyną Ateny.

Równie wspaniałe miejsce na mapie miasta, w którym na co dzień odbywają się wspaniałe kulturalne wydarzenia w Atenach, to Centrum Kultury Stavros Niarchos – Kallithea. Zielone płuca stolicy ufundowane przez multimilionera Stavrosa Niarchosa zagwarantują nam niezapomniane ateńskie atrakcje.

Regularnie odbywają się tam darmowe kursy ogrodnictwa, zajęcia jogi czy pilatesu, w powietrzu unosi się zapach ziół, a skrawek ogródka wypełnia nawet sezonowy warzywniak. To wyjątkowe zielone miejsce oferuje gościom wstęp do największej w Grecji Biblioteki Narodowej, opery, kino na świeżym powietrzu czy ogromny drewniany plac zabaw i park muzyczny dedykowany najmłodszym.

 

2. Nie tylko demokracja

Ateny to jedno z najstarszych i najbardziej znanych miast świata. Nie przypadkiem miejsce to kojarzymy z kolebką cywilizacji i regionem, w którym ukształtował się w pełni system demokratyczny. W ramach ciekawostki o Atenach warto wiedzieć, że zanim na dobre wykrystalizowała się demokracja, próbowano wprowadzać tu niemal  każdą znaną do dziś formę władzy.

Spacerując po starożytnych ulicach Grecji, których historia sięga przeszło trzech tysięcy lat, należy pamiętać, że droga do wspaniałej zachodniej literatury, nauk politycznych, teatru, matematycznych prawideł, filozofii czy olimpijskich gier była długa i wyboista.

Odwiedzając Ateny z dziećmi, warto przekazać im, że to właśnie dzięki ateńskiej kulturze dziś możemy czuć się dumnymi mieszkańcami starego kontynentu.

 

3. Oliwkowy raj

Ateny to miejsce wyjątkowe dla cenionych na całym świecie oliwek. Tradycja mitologiczna podkreśla, że bogini Atena przekazała je osobiście greckiej stolicy. Powszechnie uważa się również, że pierwsze światowe uprawy pojawiły się na tych terenach już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą.

Grecy czują się w obowiązku dumnie kontynuować tradycję i dziś są trzecim na świecie producentem oliwek. Drzewka stanowią dla greków niezwykłą wartość i od tysięcy lat uważane są tu za symbol pokoju, nadziei oraz długowieczności. Jeśli mowa o tej ostatniej, należy podkreślić, że oliwkom zdecydowanie należy się ten zaszczyt. Znane są bowiem przypadki drzewek, które już od przeszło 1200 lat produkują oliwki.

Wokół Aten rozpościera się wiele oliwnych gajów, które na stałe wpisały się w krajobraz słonecznej Grecji. W samej stolicy koniecznie należy wybrać się do malowniczego parku Stavros Niarchos-Kallithea. Oprócz ateńskich atrakcji, z których słynie to miejsce, spotkamy tam okazałe drzewa oliwne, które są dumną ozdobą ogrodu i prawdziwym symbolem greckiej metropolii.

Ciekawostki o Atenach - oliwkowy raj

źródło zdjęcia: Getty Images / Tadej Stepisnik

4. Miasto pełne życia

Spędzając wakacje w Grecji, nastawiamy się na błogi relaks, spacery po nagrzanym piasku na rajskiej plaży czy zwiedzanie starożytnych ruin. Choć to wszystko spotka nas tutaj, centrum Aten łatwo rozwieje stereotypy i udowodni, że grecka stolica to wyjątkowo gwarne ulice i wspaniała mieszanka historii oraz nowoczesności.

Nic dziwnego, że klasyka miesza się tu z nowymi pomysłami. Atenom nie brakuje wyjątkowych osobowości i nietrudno się temu dziwić, gdyż w samej metropolii mieszka ponad 40% wszystkich Greków, natomiast stolica zaspokaja przeszło 70% potrzeb gospodarki tego kraju.

Tym samym wybierając się na Plac Monastiraki, spacerować będziemy po spokojnych, historycznych wąskich alejkach oraz podziwiać słynne ateńskie zabytki. Odbijając nieco z turystycznego szlaku, znajdziemy się natomiast w obszarze Psyrri, który nigdy nie zasypia i gdzie bije serce nocnego życia Aten. Te zgoła różne obrazy nie kłócą się ze sobą, a dopełniają, udowadniając, że wspaniała historia Aten jest nieustannie zapisywana.

Ciekawostki o Atenach - tętniący życiem Plac Monastiraki

źródło zdjęcia: Getty Images / Lsantek

5. Odpoczynek na pierwszym miejscu

Każdy rodowity Grek wie, że w życiu należy wygospodarować czas nie tylko na pracę, ale także na odpoczynek. W ramach ciekawostki o Atenach musimy wiedzieć, że tę zasadę traktuje się tu jak świętość.

Niech więc nie zdziwi nas widok opustoszałych ulic w samym środku letniego dnia. Jest to bowiem czas popołudniowej sjesty, tradycyjnego dla regionu śródziemnomorskiego odpoczynku, który przypada od godziny 13:00 aż do 17:00.

Choć zasada ta niejedną osobę spoza Grecji przyprawia o uśmiech, a inną o uczucie zazdrości i pretensje do swojego pracodawcy, należy pamiętać, że sjesta nie jest tylko tradycyjną ciekawostką, a realnie funkcjonującym obyczajem.

Jak zdążyliśmy już zauważyć, dumni ze swych tradycji Grecy, pielęgnujący je z dbałością oraz pietyzmem, robią sobie długą przerwę, więc warto pamiętać o zrobieniu wcześniejszych zakupów i poszukując inspiracji w lokalnej kulturze, także udać się na popołudniowe leniuchowanie.

Ciekawostki o Atenach - tradycyjnej sjesty przestrzegają nawet zwierzęta

źródło zdjęcia: Getty Images / Dragica Nikolovska

6. Podróż w czasie

Ateny nie jedno mają imię. Oprócz szacunku do starożytnej kultury i tradycji współczesne pokolenia także chcą pozostawić po sobie coś imponującego. Właśnie z tą myślą zderzyli się projektanci wspaniałego Muzeum Akropolu.

Wśród ateńskich muzeów to polecamy odwiedzić szczególnie. Oprócz cennych eksponatów i znalezisk oraz niezwykłej dbałości o przekazanie piękna starożytnej kultury Grecy starali się przemycić w projekcie coś, z czego dumna może być Grecja XXI wieku. Monumentalna projekt budowli został więc przemyślany, a nowoczesna bryła ze stali, szkła i betonu doskonale komponuje się ze stojącym jedynie 300 metrów na skale Akropolem – wizytówką i dumą Aten.

Symboliczny, niewidzialny pomost łączący obydwie architektoniczne perły jest dowodem na to, że można wyrażać siebie i zachwycać w sposób innowacyjny oraz nowoczesny, ale jednocześnie pielęgnować i z dumą prezentować dziedzictwo naszych przodków.

Dowiedz się więcej: Ateny: Muzea, które warto odwiedzić

 

7. Zdrowo i kolorowo, czyli wędrujący targ

Ateński targ Laiki to wyjątkowa atrakcja o niepowtarzalnym charakterze. To miejsce z duszą, w którym kupić możemy świeże owoce i warzywa, ryby, owoce morza, oliwki, kwiaty, spróbować tradycyjnej greckiej kawy, czy skosztować grillowanego szaszłykasouvlaki.

W ramach niezwykłej ciekawostki o Atenach podkreślić należy, że nie ma on swojego stałego miejsca, lecz wędruje po ulicach stolicy, codziennie prezentując swoje oblicze w nowej, wyjątkowej lecz niezmiernie świeżej i kolorowej odsłonie. Każdego dnia, któraś z ulic zostaje zamknięta, a na niej rozpoczyna się wyjątkowa tradycja ulicznego bazaru, znanego od tysięcy lat. To tu możemy poczuć i spróbować jak naprawdę smakuje Grecja!

Dowiedz się więcej: Ateny: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

 

Ateny to wspaniałe miasto, w którym każdy może odnaleźć swój magiczny zakątek. Tam, gdzie cisza miesza się z ulicznym gwarem, a starożytna tradycja z nowoczesnością, zaczyna się przygoda. Uważnie obserwując i chłonąc atmosferę stolicy, na końcu tej przygody czekają nas zupełnie nowe i niespodziewane ciekawostki o Atenach. Pozostaje jedynie wyruszyć w podróż!

ZOBACZ RÓWNIEŻ