Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
13 Wrz, 2018 - 01:00
Grecja: Chania - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Grecja: Chania – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Arkadiusz Cierniak

Planujesz wakacje na Krecie? Sprawdź, jakie czekają na Ciebie w miejscowości Chania atrakcje! Odkryj wielokulturowe, malownicze uliczki i zabytki!

W miejscowości Chania atrakcje zaskakują i wprawiają w zachwyt. Piękno wielokulturowego miasteczka, gdzie na każdej z ulic krzyżują się wpływy greckie, tureckie, włoskie i żydowskie, tworzy wyjątkową mozaikę i gwarantuje wspaniałe wspomnienia. W miasteczku Chania zabytki niosą za sobą wielopokoleniowe historie i opowieści z wielu regionów świata. Wszystko to dopełnia otwartość miejscowych, ciekawe atrakcje skierowane do całej rodziny jak kino plenerowe czy mini ZOO oraz doskonałe greckie jedzenie.

Chania: atrakcje czterech dzielnic

Spędzając urlop na Krecie, wielu turystów nastawia się na podziwianie antycznych kolumn, dobrze znanych ze szkolnych podręczników greckich świątyń i wielogodzinne wylegiwanie się na nagrzanym piasku. Krótki spacer po okolicy uświadamia jednak, że to miejsce skrywa przed nami o wiele więcej!

Przechadzając się po mieście Chania, Grecja nabiera zupełnie odmiennego i nieznanego dotąd wymiaru. Krzyżujące się w mieście wpływy wielu grup wytworzyły kilka odrębnych i malowniczych dzielnic. Każda z nich jest zgoła inna i niezwykle ciekawa.

Oprócz zabytków i charakterystycznych dla danej grupy stylów architektonicznych możemy zagłębić się odkrywając ciekawe muzea, wspaniałe widoki i restauracje serwujące wyjątkowe specjały. Przechadzając się po wąskich, krętych uliczkach, uświadamiamy sobie, że wakacje w Grecji to nie tylko podziwianie starożytnego dziedzictwa.

Urlop na Krecie w miejscowości Chania przełamuje schematy i otwiera nasze myślenie o różnorodnym i pełnym piękna świecie wielu kultur. W miejscowości Chania atrakcje czekają na nas na każdej z ulic. Warto przewrotnie zacząć zwiedzanie od czterech barwnych dzielnic, które ukażą prawdziwe oblicze niezwykłego miasta!

Grecja: Chania - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - starówka w Chani

Źródło zdjęcia: Getty ImagesFreeartist

Dzielnica Turecka

Dzielnica ta znajduje się nieopodal Muzeum Morskiego, inaczej nazywana jest także Topanas. Podróż warto zacząć właśnie od zwiedzania tego miejsca. Jest to doskonała lokalizacja dla całej rodziny i dowód, że Chania z dziećmi to świetny wybór.

Dowiedz się więcej: Grecja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

Miejsce jest częścią Fortu Firkas – warto wiedzieć, że niegdyś fortyfikacja pełniła rolę magazynu amunicji. Zanim więc rozpoczniemy naszą przygodę i eksplorację tureckich wpływów koniecznie trzeba odwiedzić wały obronne fortu, skąd podziwiać możemy cudowny widok na port, i historyczny meczet Janczarów. Warto przyjrzeć się także weneckim budynkom, które w przeszłości służyły za stocznie remontowe oraz przystanie dla galer.

Nieopodal, w dawnym budynku kościoła San Salvatore mieści się wyjątkowa kolekcja mozaik, biżuterii kultury bizantyjskiej oraz misternie wykonanych ikon. Kierując się dalej, miniemy tureckie domy w charakterystycznym stylu i starą turecką łaźnię, która nosi miano hammam.

 

Dzielnica Wenecka

W mieście Chania atrakcje pozwalają przenieść się i w czasie, i o setki kilometrów w inny region świata. Pełna zagadkowych i krętych uliczek dzielnica położona na wschodzie portu inaczej określana jest jako Kasteli. Wzdłuż ulic nie sposób nie zauważyć domostw we włoskim stylu, które czynią to miejsce wyjątkowym i pozwalają na uchwycenie wielu ciekawych, pamiątkowych ujęć.

Idąc dalej, natkniemy się na pozostałości Pałacu Rektorskiego wzniesionego przez Wenecjan oraz na stare mury obronne, wokół których do dziś prowadzone są wykopaliska. Pierwsze efekty pracy okazały się niezwykle owocne, gdyż pozwoliły ukazać fundamenty i kamienne resztki pałacu minojskiego. Kierując się nieco na południe naszym oczom ukaże się katedra Marii Panny wzniesiona w XIX wieku.

Dzielnica Żydowska

Evraiki to położona w centrum starówki dzielnica miasta Chania. Co zwiedzić przechadzając się po tutejszych uliczkach? Przede wszystkim polecamy odwiedzić synagogę, która jest jedną z nielicznych znajdujących się na wyspie, ponadto niedawno została poddana renowacji i ponownie oddana do użytku. Warto podkreślić, że społeczność żydowska zamieszkiwała tę okolicę aż do II Wojny Światowej i do dziś mieszka tu jej część.

Nieopodal zauważymy kościół San Francesco pochodzący z XVI wieku i wzniesiony przez Wenecjan. Dziś w tej budowli znajduje się Muzeum Archeologiczne, które zdecydowanie warto odwiedzić!

Dzielnica Willowa

Wprawiające przechodniów w zachwyt rezydencje, rozległe wille i luksusowe domostwa to krótki opis dzielnicy Chalepa rozlokowanej na wschód od miejskiego parku. Sławą okryła się dzięki licznym rezydencjom z XIX i XX wieku. Wśród właścicieli ekskluzywnych kompleksów znajdują się tuzy i wielkie sławy, jak książę Jerzy, który w tej dzielnicy posiada własny pałac.

W okolicy podziwiać można ciekawą budowlę sakralną wzniesioną w stylu rosyjskim – kościół św. Magdaleny.

Kierując się w stronę morza wyjdziemy w kolejnej z dzielnic – Splantzia. Jeśli zostaliśmy fanami odkrywania różnorodności kultur i podziwiania niekiedy obcych i orientalnych dla tego regionu wpływów, z pewnością warto zająć się dalszą eksploracją. Wspomniana Splantzia zachwyci nas prawdziwie włoskim charakterem, który spuentuje wspaniały spacer.

Dowiedz się więcej: Chania: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Grecja: Chania - atrakcje i urokliwe miejsca - katedra

Źródło zdjęcia: Getty Images /  milda79

Chania: atrakcje wypełnione zielenią

Jeśli zastanawiamy się, co warto zobaczyć na Krecie, bez wątpienia właściwą odpowiedzią są parki i ogrody. Tutejsza bujna roślinność zachwyca i dopełnia charakteru całej wyspy. W mieście Chania zwiedzanie warto urozmaicić wizytą w Ogrodach Miejskich. Są one miejscem doskonałym na letni odpoczynek dla całej rodziny. Możemy podziwiać tu kozy kri-kri, gdyż na terenie parku znajduje się mini ZOO.

W centrum ogrodu uwagę przykuwa drzewo, którego historia sięga ponad dwóch tysięcy lat. Jego powyginane korzenie i gałęzie oplatające je gęsto doskonale obrazują jak długą historię nosi w sobie. W sezonie letnim ogrody gromadzą rzesze turystów, którzy wspólnie oglądają seansy w kinie plenerowym na świeżym powietrzu. Po odpoczynku i wyciszeniu w pełnej zieleni i egzotycznych kwiatów przestrzeni warto udać się na prawdziwą grecką ucztę.

W miejscowości Chania restauracje serwują przysmaki kuchni śródziemnomorskiej, doskonałe ryby, owoce morza oraz mięsa przyrządzane według tradycyjnych receptur, choć niekiedy z nutą nowoczesności i fascynujących połączeń smaków oraz aromatów.

Grecja: Chania - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca - port

Źródło zdjęcia: Getty Images /  proslgn

Chania: co zwiedzić, gdy mamy niewiele czasu?

Jeśli zwiedzanie jest dla nas nużące lub podróż nie pozwala zatrzymać się w Chanii na dłużej niż kilka godzin, zdecydowanie warto postawić na odwiedzenie portu. Zbudowali go Wenecjanie w XVI wieku i zewsząd otaczają go piękne kolorowe kamienice, a pośród nich ukryte są liczne kawiarenki. Miejsce pozwala zatrzymać się na chwilę i podziwiać odbijające się w wodnej tafli barwne kamieniczki.

Pijąc kawę na tarasie jednej z kawiarni, rozpościera się bajeczny widok na szczyty Gór Białych. Przechadzając się po okolicy portu, warto wstąpić do galerii sztuki, która mieści się w wzniesionym przez Turków Meczecie Janczarów, najstarszej wyspiarskiej budowli sakralnej.

Choć zwiedzanie samego portu to niewiele i Chania, atrakcje i uliczki skrywają wiele wyjątkowych miejsc, to port jest kameralną kwintesencją całego miejskiego piękna, którego nie sposób nie zauważyć!

Chania to wyspiarskie miasteczko, które w pełni pozwala rozkoszować się letnim odpoczynkiem. Można spędzić tu wspaniały urlop ucztując, bawiąc się, odkrywając i zwiedzając wyjątkowe miejsca, muzea, zabytki i uliczki. W miejscowości Chania tanie noclegi to kolejny z wielu atutów! Apartament w okolicach centrum możemy znaleźć poniżej dwustu złotych za nocleg w dwuosobowym pokoju, zaś dopłacając bardzo niewiele, często dostajemy w ofercie apartament trzyosobowy. Tym samym wakacje na pięknej greckiej wyspie mogą być nie tylko wyjątkowe i pełne wspomnień, ale także niedrogie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ