Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
04 Sie, 2018 - 03:00
Grecja: Chalkidiki - co warto zobaczyć?

Grecja: Chalkidiki – co warto zobaczyć?

Grzegorz Bryszewski

Odwiedź niesamowite miejsce jakie ma do zaoferowania Grecja: Chalkidiki. Poznaj najciekawsze miejsca tego fascynującego półwyspu, który nie bez powodu nazywany jest greckimi Karaibami!

Różnorodna i interesująca jest Grecja: Chalkidiki są tego najlepszym przykładem. Zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika po Półwyspie Chalcydyckim.

Półwysep Chalcydycki – Grecja ukazana „jak na dłoni”

Cechą charakterystyczną Półwyspu Chalcydyckiego, czyli po prostu Chalkidiki jest jego nietypowy kształt, który często porównywany jest do dłoni z trzema palcami (albo trójzębu z wysuniętymi ostrzami). 

Chalkidiki w Grecji nazywane także „greckimi Karaibami” kojarzone jest głównie z 500 kilometrami przepięknych plaż, a turyści cenią sobie wyjątkowo różnorodne atrakcje, które oferuje półwysep. Okazuje się bowiem, że znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno miłośnik plażowych imprez, jak i pasjonat greckiej kultury, który szuka mniej oczywistych i trudnych do bliższego poznania miejsc.

 

Saloniki, czyli baza wypadowa, historia i zabytki

Wakacje w Grecji i wizytę na Półwyspie Chalcydyckim proponujemy rozpocząć od odwiedzin największego miasta w północnej Grecji, czyli Salonik. To miejsce zachwyca ciekawymi zabytkami – Łukiem Triumfalnym Galeriusza, który został zbudowany dla uczczenia zwycięstwa bohatera nad Persami pod koniec III w. n.e., pozostałościami rzymskiego forum, bazarem tureckim i słynną Rotundę (najstarszy zabytek Salonik).

Fascynującą historię miasta, gdzie Saloniki były wielonarodowościowa metropolią można poczuć także podczas zwiedzania żydowskiej dzielnicy nad morzem. To miejsce przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem – brukowanymi uliczkami, kamieniczkami i różnorodnymi restauracjami i barami.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? >>

Saloniki będą także ważną bazą wypadową do oglądania okolicznych atrakcji, a lotnisko w tej miejscowości, z którego korzystają tanie linie lotnicze sprawia, że miasto jest wyjątkowo chętnie odwiedzane przez Polaków. Chyba jedyną wadą Salonik jest brak miejskich urokliwych plaży.

Turyści, którzy cenią sobie plażowanie mogą jednak wybrać się do pobliskiej Riwiery Olimpijskiej, czyli kilkudziesięciokilometrowego pasu plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Morza Egejskiego. Riwiera ceniona jest głównie za urokliwe plaże z bogatym zapleczem wypoczynkowym i bliskość masywu Olimpu, przystosowanego również dla turystyki kwalifikowanej.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Grecja: Chalkidiki - co warto zobaczyć? - Saloniki

Republika Mnichów – zwiedzanie nie dla każdego

Grecja: Chalkidiki przyciąga turystów także swoją fascynującą historią. Osobom szukającym naprawdę nietuzinkowych wrażeń możemy polecić próbę odwiedzenia Świętej Góry, czyli Góry Athos, która leży na najbardziej na północ wysuniętym „palcu” Półwyspu Chalcydyckiego. Słowo „próba” użyliśmy jednak celowo, ten teren ma status okręgu autonomicznego (dokładnie jest to Republika Teokratyczna) zarządzanego przez mnichów prawosławnych.

Co to oznacza dla turystów? Przede wszystkim całkowity zakaz wstępu kobiet obowiązujący już od 1060 roku. Ten zakaz nazywany po grecku „avaton” jest ściśle respektowany i dotyczy nawet statków turystycznych, na których pokładach znajdują się kobiety – jednostki nie mogą zbliżać się do republiki na odległość bliższą niż 500 metrów.

Prawo regulujące życie mnichów zostało spisane w 964 roku na trzymetrowym pasie koziej skóry i jest surowe także dla zwierząt hodowlanych rodzaju żeńskiego, które nie mogą przebywać na wyspie. Wyjątkiem tu są koty, które ceniono za skuteczną walkę ze szkodnikami.

Do pobytu na terenie Athos będą potrzebne także wizy pobytowe, które umożliwiają pobyt w republice nie dłuższy niż trzy dni. Ich wyrobienie jest stosunkowo szybkie  – można je zdobyć w Salonikach lub w granicznym mieście Uranopoli.

Turyści muszą się jednak liczyć z tym, że pobyt ma charakter pielgrzymki religijnej, gdzie obowiązuje zakaz używania sprzętu fotograficznego i skromny, stonowany strój.

 

Grecja: Chalkidiki – spokojny wypoczynek nad morzem

Drugi z „palców” urokliwego Chalkidiki to Sithonia. Turyści spędzający wakacje w Grecji wybierają to miejsce głównie z powodu surowego i zarazem urokliwego charakteru, spokoju i urokliwych plaż z malowniczymi zatoczkami. Dodatkowy atut, który może uatrakcyjnić wczasy w Grecji to niesamowity błękitny kolor morza w tym regionie kraju.

W tej części Chalikidiki warto odwiedzić na przykład Vourvourou – popularny ośrodek turystyczny położony niedaleko Agios Nikolao, który ceniony jest za malowniczą linię brzegową i urokliwe wysepki położone niedaleko lądu. W pobliżu znajdują się także popularne plaże, np. Livari, Xifara, Karydi.

Ciekawą zaletą tego rejonu jest jego różnorodność. W pobliżu miejscowości Neos Marmaras (która jest popularna wśród turystów z powodu mnogości restauracji i hoteli) znajduje się wieś Parthenons, gdzie można podziwiać tradycyjne i surowe kamienne domy. Podobny kontakt z historią antycznej Grecji można mieć w całej południowej części Sithonii, gdzie szczególnie urokliwa jest wieś Sykia, która także przyciąga turystów swą tradycyjną zabudową.

Niemal obowiązkowym punktem zwiedzania środkowego „palca” Chalkidiki będą także odwiedziny na plaży Lagomandra, która znajduje się w czołówce najbardziej atrakcyjnych miejsc tego fragmentu Grecji. Plaża ma ponad kilometr długości, a niewielkie skałki dzielą ją na trzy części. Można do niej trafić z miejscowości Neos Marmaras (ok. 7 km na północ) i Nikiti (ok. 13 km na południe).

Dowiedz się więcej: Plaże w Grecji – TOP 11 >>

Grecja: Chalkidiki - Sithonia

źródło zdjęcia: Depositphotos / kokixx

„Palec” pełen imprez: Kassandra

Chalidiki w Grecji i brak imprez? Turystom, którzy na to pytanie reagują zaskoczoną miną możemy polecić wizytę albo nawet spędzenie całej wakacji w Kassandrze, czyli południowym „palcu” półwyspu. To miejsce jest wręcz mekką miłośników biesiadowania, tańczenia, picia drinków i nocnego stylu życia.

Pasmo miasteczek, gdzie trwa niemal nieustanna impreza, ciągnie się przed prawie cały półwysep, co ciekawe najwięcej imprezuje się we wschodnich rejonach półwyspu, bo bardziej piaszczyste plaże rejonów zachodnich zachęcają do spędzania mniej aktywnego wypoczynku nad wodą.

 

Grecja: Chalkidiki – kamienne wioski i interesujące muzea w południowej części półwyspu

Ewentualną wadą południowego „palca” może być tylko brak ciekawych historycznych miejsc do zwiedzania. Dlatego warto odwiedzić miejscowość Nea Moudania, która oprócz urokliwych plaż i otaczających ją gajów oliwnych oferuje także wizytę w Muzeum Morskim.

To miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi oferuje między innymi dawne sprzęty rybackie i specjalnie skonstruowany na potrzeby tej placówki statek rybacki. Odwiedzając muzeum warto docenić także interaktywne filmy pokazujący podwodny świat tej części Chalkidiki.

Wśród podobnych do siebie miejscowości tego rejonu półwyspu pozytywnie wyróżnia się położona na skalnym klifie miejscowość Afitos. Wyraźne atuty tego miasteczka do charakterystyczna kamienna zabudowa, wąskie uliczki i udane połączenie greckiej atmosfery z tradycyjną wiejską okolicą.

Podczas wizyty w Afitos warto zwiedzić znajdują ce się tam Muzeum Folklorystyczne i Antyczny Kamieniołom Moudounou, który na pewno zachwyci miłośników Grecji w antycznym wydaniu. W centrum miejscowości znaleźć można także Świątynię św. Dymitri.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Grecji – TOP 11 >>

 

Chalkidiki a karaibskie skojarzenia

Grecja: Chalkidiki przyciąga także turystów wioską Ouranopouli, która została założona przez imigrantów z terenu obecnej Turcji. Historyczny charakter tej miejscowości podkreśla wyniosła wieża bizntyjska z XIV wieku, interesującą atrakcją turystyczną tego miejsca jest także Muzeum Kultury Chrześcijańskiej.

 

Wioska stała się także świetną bazą wypadową do pobliskich wysepek Drenia, które z powodu krystalicznie czystej wody, białych skał i interesującej faunie i florze nazywane są „Małymi Karaibami”. Do wysepek można wybrać się łódkami wycieczkowymi, na miejscu warto także skorzystać z bogatej i wszechstronnej oferty nurkowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ