ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Gru, 2018 - 11:37

Grecja: Ateny – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

ARTYKUŁ PARTNERA

Odkryj wyjątkową grecką stolicę – Ateny. Atrakcje, które tam napotkasz sprawią, że Twój urlop będzie wyjątkowy i pełen magicznych wspomnień.

Gdy wybieramy wczasy w Grecji niemal każdemu przez myśl, nie przypadkiem, przechodzą Ateny. Atrakcje, które nas tam czekają sprawiają, że wakacje są doskonałym potwierdzeniem znanego stwierdzenia, iż podróże kształcą. Warto korzystać z dobrodziejstw jakie otwiera przed nami grecka stolica i nie stronić od spacerów, odwiedzania wyjątkowych muzeów i zabytków. Wówczas dowiemy się, że Grecja to nie tylko dorobek przeszłości, ale miejsce pełne wdzięku, tętniące życiem i mnóstwem kolorów.

Ateny to rozległe miasto usytuowane pomiędzy siedmioma historycznymi wzgórzami i otoczone niezwykłymi górami. Zabytkowe, pełne historii miejsce, miejsce narodzin Sokratesa, Peryklesa i Sofoklesa. Zamieszkałe od ponad 3000 lat, Ateny są powszechnie znane jako kolebka zachodniej cywilizacji i narodzin demokracji. Dzisiaj to jednak także tętniąca życiem, nowoczesna stolica.

Wakacje w Atenach to zupełnie inne doświadczenia niż idylliczne wyspy greckie. Ateny składają się z dużego centrum miasta, okręgu miejskiego i obszaru metropolitalnego. Miasto słynie przede wszystkim z ruin i zabytków archeologicznych. Warto jednak pamiętać, że Ateny to nie tylko starożytne ruiny. To tętniące życiem miasto jest również ważnym ośrodkiem kultury, życia nocnego oraz sportu.

Od starożytnych zabytków i średniowiecznych budowli, poprzez olśniewające kościoły bizantyjskie aż do zachęcających tarasów restauracji, jednych z najbogatszych na świecie muzeów i luksusowych butików – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poznaj najważniejsze atrakcje Aten!

Ateny – najważniejsze atrakcje, które musisz poznać!

Akropol i okolice

Każdy przewodnik po Atenach zaczyna się prezentacją wielkiej narodowej dumy całej Grecji, czyli Akropolu. Jest to górna część stolicy, na której znajduje się cały kompleks świątyń i budowli, które pozostawili po sobie starożytni. Dziś ruiny przyjeżdżają oglądać turyści z całego świata i bez względu na to, ile czasu spędzamy w stolicy, zwiedzanie Aten warto rozpocząć właśnie tu!

Ogromne świątynie postawione ku czci najważniejszych greckich bogów to przede wszystkim Partenon, którego patronką była Atena oraz Erechtejon, zbudowany jako dar dla Posejdona i Ateny. Choć dziś okazałe budowle podupadły w ruinę, to nadal łatwo dostrzec geniusz i blask architektonicznej myśli starożytnych, a ogromne nadszarpnięte zębem czasu kolumny nadal robią na odwiedzających ogromne wrażenie. Warto podkreślić, że przy pracach nad powstawaniem Akropolu udział brali genialni przedstawiciele sztuki i architektury, jak owiany ogromną sławą Fidiasz.

Odwiedzając najsłynniejszą lokację w Grecji warto wybrać się na spacer i wspiąć na zbocza Akropolu, skąd podziwiać można Odeon Herodesa Attyka oraz słynny Teatr Dionizosa. Warto wejść na ich teren i zobaczyć z jak ogromnym rozmachem udało się grekom zbudować świątynie sztuki, która stała się wzorem dla każdego innego teatru greckiego.

Niezwykłe jest także rozplanowanie każdego szczegółu budowy tego miejsca. Nie przypadkiem w tak ogromnej przestrzeni dźwięk rozchodzi się doskonale, co udowadnia, że Grecy to nie tylko doskonali budowniczy i miłośnicy sztuki, ale także wspaniali badacze wielu dziedzin nauki.

Muzeum Akropolu

 

Odwiedzając Ateny z dziećmi, nie możemy pominąć okazji do przybliżenia i pokazania im na żywo potęgi starożytnych greków, jednak doskonałym uzupełnieniem odwiedzanych przez nas historycznych lokacji będzie wspólna wyprawa do Muzeum Akropolu Ateńskiego. Nie jest to bowiem miejsce skierowane wyłącznie dla pasjonatów historii, a jego bogata kolekcja i obszerna ekspozycja zainteresuje z pewnością nie jednego laika.

W nowoczesnym gmachu położonym w centrum greckiej stolicy podziwiać można cenne eksponaty i znaleziska sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Spacerując po przeszklonych podłogach podziwiamy prowadzone wykopaliska, a zatrzymując się na chwilę na najwyższej kondygnacji możemy podziwiać jak niegdyś wyglądało wnętrze Partenonu pełne wspaniałych płaskorzeźb i klasycznych kolumn. Z okna zaś rozciąga się doskonały widok na cały Akropol.

Unikatowa wiedza i wspaniała ekspozycja urozmaicona jest pokazami multimedialnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami, które w prosty i przystępny sposób przybliżają nam historyczną krainę starożytnej Grecji. Godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdują się na na oficjalnej stronie.

Partenon

 

Arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej i atrakcja, której nie możemy ominąć. Ta antyczna świątynia na Akropolu zbudowana została ku czci Ateny Partenos (Ateny Dziewicy), aby podziękować jej za ochronę miasta podczas wojen perskich. Zaprojektowany przez słynnego rzeźbiarza Fidiasza Partenon spełniał pierwotnie funkcję świątyni, służąc jako cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki i meczet, ale również galerii sztuki, stanowiąc doskonałe otoczenie dla bogatych rzeźb.

Główną atrakcją był ogromny posąg Ateny, który wykonany został z kości słoniowej i złota. Partenon pochodzi z 447 r p.n.e i do dzisiaj zachwyca swoją niesamowitą architekturą i roztaczającą się tu atmosferą.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

 

Na naszej liście ateńskich atrakcji nie mogło zabraknąć największej świątyni w Atenach. Budowa masywnego, starożytnego kompleksu zajęła prawie siedem wieków.

Prace pierwotnie rozpoczęły się w 515 roku p.n.e z polecenia tyrana Pizystrata oraz jego synów. Ich losy potoczyły się jednak dramatycznie, a po wprowadzenia ustroju demokratycznego w Atenach o tyranii wspominano dosyć niechętnie. Prace wznowiono ponownie w 175 p.n.e. a następnie ponownie zatrzymano po 10 latach. Ostatecznie budowa świątyni ukończona została w roku 131 naszej ery dzięki cesarzowi Hadrianowi.

Świątynia przypomina o burzliwej historii Grecji. Ze 104 ogromnych kolumn do dzisiaj zachowało się jedynie 15. Warto jednak odwiedzić to miejsce. Dodatkowo, zaraz obok świątyni znajduje się Łuk Hadriana. Miał on za zadanie oddzielać Ateny antyczne od rzymskich. Po obydwu stronach łuku znajdziemy napisy – „Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza” oraz „Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza”.

Dowiedz się więcej: Ateny: Zabytki, które musisz zobaczyć

Tradycja pierwszych chrześcijan, czyli kościoły godne uwagi

Każdy fan historii bez wątpienia powinien przeznaczyć urlop na zwiedzanie miasta Ateny. Co zobaczyć tu oprócz dobrze znanych świątyń ku czci greckich bogów? Odpowiedź jest prosta: także świątynie! Idąc z duchem czasu politeizm zmienił się w tym regionie na chrześcijanizm i właśnie tradycja pierwszych chrześcijan jest ogromnie ważnym elementem greckiej kultury.

Spacerując po ateńskich uliczkach natknąć można się na małe kościółki, schowane nieśmiało wśród większych zabudowań i galerii. Warto uważnie rozglądać się chodząc po greckim bruku, by nie ominąć perły architektury jak Ermou, świątyni schowanej w ścisłym centrum.

Nie brakuje jednak przedstawicieli budowanych z rozmachem projektów, jak Kapnikarea, czyli kościoła zbudowanego w XI wieku, który odnowiony w XX wieku pełni dziś rolę jednej z najważniejszych lokacji na zabytkowej mapie Aten. Wspaniałe mozaiki i malowidła oraz zrekonstruowana w latach 50. ubiegłego wieku kopuła robią ogromne wrażenie, a kształt i charakter całej świątyni doskonale potwierdza, że wspaniały dorobek zabytkowej Grecji nie zakończył się dwa tysiące lat temu.

Ogród Narodowy (Éthnikos Kípos)

 

Usytuowany w samym sercu Aten, Ogród Narodowy stanowi słoneczną i zieloną oazę spokoju oraz idealne miejsce na popołudniowe wycieczki. Stworzony przez Amelię, żonę króla Ottona I, zielony kompleks nosił początkowo nazwę Ogrodu Królewskiego. Atrakcje, które nas tu czekają, to przede wszystkim chwila oddechu od miejskiego zgiełku i spacer wśród wąskich alejek czy pięknych zielonych tuneli.

To świetne miejsce na zabawę i wspólne spędzanie czasu z całą rodziną. Znamienny dla typowego greckiego ogrodu jest widok wysokich palm leniwie kołyszących się pod wpływem delikatnych podmuchów wiatru. Éthnikos Kípos zdobią urocze pomniki, kwietniki i małe starożytne ruiny.

W centrum zielonej przestrzeni znajduje się zegar słoneczny. W całych Atenach trudno o lepsze miejsce do kontemplacji, odpoczynku, relaksu. Warto zabrać ze sobą miękki koc, dobrą książkę i na długie godziny zanurzyć się w zielonych alejkach oświetlanych blaskiem śródziemnomorskiego słońca.

Warto wiedzieć, że ogród otacza Stary Pałac Królewski, który jest dzisiaj siedzibą greckiego Parlamentu. Integralną częścią Éthnikos Kípos jest także Ogród Botaniczny. Warto ponadto udać się do Zappio, wspaniałej neoklasycystycznej hali wystawowej w kształcie półksiężyca, gdzie w lecie odbywają się seanse i spektakle filmowe.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Atenach, które musisz poznać

Wzgórze Likavitos

 

Jeśli lubimy spacery i wspaniałe widoki, to nie może w naszych planach zabraknąć odwiedzin wzgórza. Romantyczne wieczory, wspaniałe zachody słońca i niesamowite panoramiczne widoki na przepiękne Ateny – Wzgórze Likavitos to wyjątkowa atrakcja na mapie Aten. Jako najwyższy punkt w mieście, pozwala nam zobaczyć cały obszar dorzeczy Attyki i Morza Egejskiego.

Ponadto malownicza trasa, podczas której mijać będziemy opuncje i sosny, to świetna okazja do uchwycenia wielu doskonałych ujęć dla miłośników fotografii. Sam spacer, to jednak idealny sposób na wyciszenie i złapanie chwili oddechu.

Po udanym zdobyciu szczytu możemy usiąść w gronie najbliższych na tarasie widokowym i popijając doskonałą kawę z tutejszej kawiarenki delektować się życiem! Na szczycie wzgórza znajdziemy także teatr, gdzie odbywają się liczne imprezy i koncerty, a także kościół Agios Georgios.

Na Wzgórze Likavitos dostaniemy się samochodem od strony dzielnicy Neapoli i następnie pieszo, bądź też kursującą z drugiej strony wzgórza co 30 minut kolejką torową. Bilet w jedną stronę to koszt 3,5 euro.

Dowiedz się więcej: Grecja zimą – TOP 11 atrakcji

Agora ateńska

 

Położona na północny zachód od Akropolu starożytna Agora była niegdyś centrum życia społecznego, handlu i głównym placem miasta. Było to również miejsce spotkań i rozmów o polityce, biznesie, bieżących wydarzeniach, naturze wszechświata i boskości. W tym historycznym, pochodzącym z pomiędzy 19 a 11 roku p.n.e miejscu prześledzić możemy historię starożytnej greckiej demokracji.

To wspaniała atrakcja, która pozwoli nam na poznanie kulturowych początków Aten. Do wnętrza tego miejsca zaprowadzi nas okazała brama, której pozostałości przetrwały aż do dziś – Brama Ateny Archegetis. Najbardziej znaną budowlą agory jest powstała w V wieku p.n.e Świątynia Hefajstosa. Agora to jedna z najważniejszych atrakcji Aten.

Dzielnica Plaka

 

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Atenach jest niewątpliwie dzielnica Plaka, która znajduje się pod Akropolem i rozciąga aż do Syntagma. Wioska sprawia wrażenie osobnej wyspy na mapie miasta. Spacer po dzielnicy Plaka to doskonały sposób na poznanie autentycznej greckiej kultury. Obszar z dość intymną atmosferą szczyci się naprawdę unikalną scenerią z kilkoma kawiarenkami, starożytnymi drzewami, zielonymi liściastymi dachami i kamiennymi chodnikami.

Plaka znana jest ze znakomitych tawern, butików i kawiarni ale także pozostałości zabytków antycznych oraz licznych muzeów. Wzdłuż ulicy Kydathineon zwiedzający mogą udać się do Muzeum Żydów Greckich czy też Muzeum Sztuki Ludowej. Warto wybrać się tutaj również na tradycyjny grecki posiłek.

Dowiedz się więcej: Ateny: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji

Ateny: Muzeum Motoryzacji

W mieście Ateny atrakcje w postaci muzeów są bardzo ciekawą propozycją dla każdego turysty, bez względu na wiek i zainteresowania. Atrakcje nie są tu jednak związane jedynie ze starożytną potęgą Hellenów i znaleźć możemy tu także Muzeum Motoryzacji z ogromną kolekcją aut z każdego regionu świata.

Przechadzając się po trzypiętrowej wystawie mijamy historyczne automobile, luksusowe przedwojenne limuzyny, a naszą podróż kończymy na naszpikowanych elektroniką i posiadających ogromną moc pod maską współcześnie znanych aut spod znaku Ferrari czy Lamborghini. Z pewnością zwiedzanie Aten i tutejszych muzeów nie może kojarzyć się tylko z historycznymi konnymi rydwanami, gdy mijamy jedne z najszybszych i najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów maszyny.

Dowiedz się więcej: Ateny: Muzea, które warto odwiedzić

Znajdujące się na południu Grecji Ateny mogą poszczycić się cudowną i słoneczną pogodą przez większą część roku. Wspaniała aura i pogoda, doskonale komponuje się z pięknem historycznej architektury, po której świetnym przewodnikiem są nowoczesne muzea, nie tylko te osnute wokół starożytnego dziedzictwa. Odkrywając piękną Grecję z wakacji wrócimy nie tylko wypoczęci i pełni energii, ale także bogatsi o solidną porcję wiedzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ