Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
22 Wrz, 2018 - 02:00
Ginące zawody - komu grozi robotyzacja i zmiana stylu życia?

Ginące zawody – komu grozi robotyzacja i zmiana stylu życia?

Grzegorz Bryszewski

To już się dzieje! Zmiany stylu życia, robotyzacja i sztuczna inteligencja sprawiają, że wybrane profesje znikną z rynku. Poznaj ginące zawody!

Szukasz przyszłościowego i dobrze płatnego zawodu dla swoich dzieci? Planujesz zmianę branży albo zdobycie nowych umiejętności, które zwiększą Twoje szanse na rynku pracy? Sprawdź najważniejsze ginące zawody, które mogą się stać „ślepą uliczką” na drodze Twojej kariery.

W naszym materiale piszemy o powodach znikania z rynku wybranych profesji, wskazujemy najbardziej zagrożone wyginięciem zawody i podpowiadamy, co zrobić, gdy konkretna profesja może wkrótce zniknąć z rynku pracy. Warto bowiem podkreślić, że sytuacja z zanikającymi zawodami to nie tylko zagrożenia, ale też szanse dla osób szczególnie kreatywnych i odważnych.

Jakie są powody „wymierania” wybranych zawodów?

Eksperci i naukowcy są zgodni – jednym z najważniejszych powodów zanikania wybranych zawodów jest wyjątkowo szybko postępująca automatyzacja i robotyzacja. Jej rozwój jest tak dynamiczny, że wybrane analizy i raporty alarmują, że blisko połowa pracujących Polaków może zostać wkrótce zastąpiona przez roboty. Wspomniane prognozy dotyczą jednak tylko zawodów niewymagających dużej kreatywności i wysokich kwalifikacji, polegających na rutynowym wykonywaniu określonych czynności (proste prace biurowe, transport, logistyka), które mogą zostać zastąpione przez automatyzację.

Drugim i ważnym powodem jest zmiana tempa życia, które staje się wyjątkowo szybkie i wymaga tworzenia oferty dla odbiorców, która będzie wyjątkowo wygodna, łatwa i dostępna przez Internet.

  • I tak – popularność korzystania z usług bankowych przez Internet i smartfona sprawia, że polskie banki masowo zwalniają pracowników odpowiedzialnych za kontakt z klientem, duża skuteczność automatycznych kas i fakturomatów sprawia też, że rynek potrzebuje mniejszej liczby kasjerów do supermarketów.
  • Jeszcze inny przypadek to popularny kilkadziesiąt lat temu zawód polegający na repasacji pończoch i rajstop, czyli towaru wyjątkowo drogiego i trudno dostępnego na ówczesnym rynku. Dzisiaj rajstopy są o wiele tańsze i dostępne w każdym sklepie, zawód ten stał się więc zupełnie niepotrzebny.

Innym powodem wymierania wybranych zawodów może być sytuacja na polskim rynku pracy, gdzie aktualnie ma miejsce „rynek pracownika”. Ogromne trudności ze znalezieniem pracowników zmuszają więc pracodawców do rozwiązań alternatywnych, czyli kupna robotów lub automatów, które zastąpią człowieka.

Ginące zawody – szansa dla kreatywnych?

Zdecydowana większość ekspertów jest zdania, że utraty pracy w ramach automatyzacji nie powinny się bać osoby, które mają zawody wymagające posiadania wysokiej kreatywności, empatii i łatwego nawiązywania relacji z ludźmi. Podkreślany jest również fakt, że wysokie stanowisko dyrektorskie w dużej korporacji to profesja, której nie da się zastąpić automatem i robotem.

Wyjątkowo szybki rozwój sztucznej inteligencji sprawia jednak, że powyższe przekonania mogą być wkrótce nieaktualne. Symbolem tych dynamicznych zmian jest na pewno robot-copywriter ze sztuczną inteligencją, który został zaprezentowany przez chińską firmę Alibaba.

Urządzenie potrafi napisać 20 tys. linijek w ciągu sekundy i na razie wykorzystywane jest do tworzenia opisów produktów i reklam w kilku wersjach – teksty mogą być więc promocyjne, funkcjonalne, zabawne, poetyckie czy sympatyczne. Co ważne – robot zdał test Turinga, czyli taki, który pozwala określić, czy maszyna posiada umiejętność myślenia podobną do ludzkiej.

Ginące zawody XXI wieku

Myśląc o wymierających zawodach najczęściej wyobrażamy sobie zajęcia rzemieślnicze (np. garncarstwo), jednak istnieją profesje, które obecnie mają się stosunkowo dobrze, jednak już za kilka-kilkanaście lat mogą zostać zakwalifikowane jako „wymierające”. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

1. Doradca kredytowy

Właśnie ta profesja znajduje się w czołówce wielu zestawień i badań na temat zawodów mocno zagrożonych automatyzacją. W opracowaniu autorstwa naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, które objęło aż 700 różnych zawodów, szansę na robotyzację doradcy kredytowego określono aż na 98 procent.

Zagrożeniem dla wspomnianej profesji na pewno jej dynamiczny wzrost bankowości mobilnej i rozwiązania typu FinTech. Doradcom kredytowym pracę odbierają także popularne
i coraz skuteczniejsze porównywarki ofert bankowych. Jeszcze inne zagrożenie dla tego zawodu to zmiana stylu życia, która polega między innymi na wyraźnym zmniejszeniu
potrzeby osobistej rozmowy z doradcą.

Ginące zawody - doradca kredytowy

2. Recepcjonista

Ten zawód należy do raczej prostych profesji, które nie wymagają specjalnych umiejętności. Praca recepcjonisty często polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności realizowanych według stałego schematu.

Taka specyfika pracy na wspomnianym stanowisku sprawia, że stosunkowo łatwo może zostać one wykonywane przez urządzenia oparte na zaawansowanych systemach sztucznej inteligencji. Naukowcy z Uniwerystetu Oksfordzkiego szansę na robotyzację tej profesji ocenili aż na 96 procent.

Ginące zawody - recepcjonista

źródło zdjęcia: Getty Imagesmacniak

3. Bibliotekarz

Zagrożeniem dla tej profesji jest spadające czytelnictwo i coraz łatwiejszy dostęp do książek, których ceny stają się bardziej przystępne. Inny i równie ważny czynnik to coraz większa popularność książek w formacie e-book, które można łatwo kupować i wypożyczać bez pośrednictwa biblioteki.

Ginące zawody - bibliotekarka

4. Sprzedawca

Analiza Uniwersytetu Oksfordzkiego ocenia szansę na robotyzację tego zawodu aż na 92 procent. Największym zagrożeniem dla pracy zwykłego sprzedawcy w stacjonarnym sklepie stają się zakupy on-line. Statystyki na temat popularności polskiego rynku e-commerce, którego wartość wyceniono aż na 40 mld złotych, są wyjątkowo pozytywne – w 2017 roku 54 proc. polskich internautów kupowało online (w porównaniu z 50 proc. w roku 2016) – wynika z badania „E-commerce w Polsce 2017” zrealizowanego przez Gemius dla e-Commerce Polska.

Przebadane osoby najbardziej cenią sobie całodobową dostępność e-zakupów (82 proc. wskazań). Zakupy online są postrzegane jako również jako nieskomplikowane (41 proc.) i wygodne (44 proc.), ale także tańsze (33 proc.) i zajmujące mniej czasu (39 proc.) niż te w sklepach tradycyjnych.

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę? >>

Ginące zawody - sprzedawca

Ginące zawody – szansa dla odważnych?

Gdy nasz zawód staje się niszowy i słabo opłacany, a rynek jest coraz mniej zainteresowany oferowanymi przez nas produktami i usługami, to naturalną reakcją wydaje się porzucenie aktualnego zajęcia, zmiana branży i podjęcie bardziej przyszłościowej i zyskownej pracy. A może zrobić warto zrobić coś odwrotnego?

Część ekspertów i doradców zawodowych podkreśla, że ginące zawody są pomysłem na przyszłość, skuteczność takiego odważnego pomysłu na rozwój zawodowy potwierdzają także historie osób, które odniosły sukces za pomocą reaktywacji rzemieślniczego zawodu, któremu groziło wyginięcie.

Oczywiście, taki nietypowy pomysł na rozwój zawodowy nie sprawdzi się w przypadku każdego ginącego zawodu i wymaga wyjątkowo starannego sprawdzenia rynku. Często reaktywację dawnego zawodu mogą ułatwić aktualne trendy. Dobrym przykładem może być trend budownictwa ekologicznego i nacisk na tworzenie pięknych i funkcjonalnych wnętrz mocno inspirowanych dawną historią, który wpłynął na ponowne zainteresowanie usługami zdunów – twórców pięknych piecy kaflowych.

Podobny renesans przeżywa także ceramika artystyczna. Skupienie się na oferowaniu usług rzemieślniczych w wymierającym zawodzie może mieć też szereg zalet – niska albo wręcz śladowa konkurencja sprawi, że za nasze usługi bądź produkty będziemy mogli zażądać konkurencyjnych cen, stosunkowo łatwo zdobędziemy też dofinansowanie rozwoju firmy z przeróżnych grantów oferowanych przez rząd i organizacje. Wybrane osoby będą też mogły zarabiać poprzez organizację warsztatów i szkoleń, które powinny w ciekawy i atrakcyjny sposób opisywać historię i tajniki wybranej profesji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ