Michał Nielub
Michał Nielub
05 Lis, 2017 - 02:00

Giełda samochodowa – co i gdzie kupować?

Michał Nielub

Giełda samochodowa swojego czasu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Stanowiła główne miejsce spotkań branży motoryzacyjnej – zarówno klientów, jak i sprzedających. Jak jest dzisiaj?

Giełda samochodowa jako miejsce spotkań branży motoryzacyjnej przeżyła już swój okres świetności. Samochody używane można było nabyć praktycznie w każdej większej miejscowości, na których giełdy były otwarte w weekendy. Popularność jednak zaczęła maleć wraz z pojawieniem się Internetu oraz wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Giełda samochodowa dawniej a dziś

Dominującym towarem na giełdach są samochody osobowe. W największych miejscach tego typu kiedyś znajdowały się setki aut. Mieliśmy również szeroki wybór części zamiennych. Można było również trafić na zabytkowe perełki. Całemu wydarzeniu zaś towarzyszyły dodatkowe elementy – stoiska handlowe z lokalną żywnością, oferta lokalnych rzemieślników itp.

Wiele artykułów branży motoryzacyjnej wskazuje, że czasy świetności giełd już przeminęły. Ciężko się z tym nie zgodzić. Wiele z nich zakończyło swoją działalność, a pozostały wyłącznie te najbardziej popularne.

Obecnie na giełdach w dalszym ciągu wystawiane są samochody osobowe, jednak zmienił się rodzaj wystawców. Kiedyś były to prywatne osoby, które chciały pozbyć się swojego pojazdu. Obecnie oferta to głównie auta z Niemiec, zaś sprzedającymi są komisy samochodowe lub inne osoby, które zarabiają na handlu pojazdami.

Dowiedz się więcej: Komisy samochodowe – to musisz wiedzieć >>

Dokąd się wybrać na giełdę?

Pierwotny charakter zachowała jeszcze giełda samochodowa w Przeźmirewie koło Poznania. Otwarta jest od godziny 7 do 14 od czwartku do niedzieli. Warto jednak wybrać się nieco wcześniej, gdyż handel w tym miejscu powoli zamiera w okolicach godziny 12. Najlepsze okazje można dostać będąc tuż po otwarciu.

Oferta jest bardzo bogata – nabyć można auto zarówno z Polski, jak i importowane z Zachodu. Znajduje się tu również szeroki asortyment części używanych, zaś ich ceny w wielu przypadkach mogą być nawet niższe, niż w Internecie.

Warto się udać na giełdę w Mysłowicach (woj. śląskie). W każdą sobotę i niedzielę od godziny 5 do 14 wystawiane są tu samochody używane od setek osób. Można dokonać zakupu zarówno od wyspecjalizowanych handlarzy, jak i od osób prywatnych.

Chociaż brak tutaj części zamiennych, to na wyróżnienie zasługuje fakt, że wszystko odbywa się w zamkniętych halach. Giełda samochodowa w Mysłowicach wyposażona została również w stację diagnostyczną, na której można zweryfikować stan techniczny pojazdu.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Giełda samochodowa powoli przestaje być popularnym miejscem transakcji motoryzacyjnych. Wiele z nich zostało zamkniętych. Decyduje o tym fakt, że większość kupujących szuka ofert w Internecie, co sprzedający skrupulatnie wykorzystują.

Istnieje jeszcze jednak kilka miejsc, w które warto się udać. Giełda samochodowa oferuje jedną korzyść, jakiej nie ma w Internecie – możemy dokonać oględzin kilku aut, wybór zaś jest naprawdę ogromny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ