Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
27 Cze, 2018 - 02:00
Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku

Kamil Podsiadło

Geocaching to gra terenowa mająca tysiące zwolenników na całym świecie. W dużym stopniu przypomina poszukiwania skarbów, z tym że zamiast tradycyjnej mapy korzysta się z GPS. Dowiedz się, na czym dokładnie polega, jakie ma zasady oraz jak można dołączyć do gry! Zacznij jeszcze dzisiaj!

Czy słyszeliście już o geocachingu? Jeżeli nie lub wiecie o nim niewiele, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem. Być może po jego lekturze prędko ruszycie na poszukiwanie skarbów.

Historia Geocachingu

Początki Geocachingu sięgają końca XX wieku, kiedy to postanowiono odkodować zniekształcany wcześniej sygnał satelitarny. Miało to miejsce 1 maja 2000 roku i wówczas już każdy cywil mógł z dużą dokładnością korzystać z Global Positioning System, czyli GPS.

Już 2 dni później pasjonat technologii GPS – Dave Ulmer – postanowił ukryć w lesie pojemnik wypełniony różnymi gadżetami, udostępnił na forum użytkowników GPS współrzędne geograficzne miejsca ukrycia i zachęcił do jego poszukiwania. Właśnie tak to się wszystko zaczęło.

Jeszcze w tym samym roku powstał serwis internetowy Geocaching.com. Zabawa zaczęła nabierać kształtów, reguł i co najważniejsze zyskiwała coraz szersze grono zwolenników. W szybkim tempie rozprzestrzeniła się na inne kontynenty i 1.5 roku później, 1 listopada 2001 roku, w Warszawie została założona pierwsza skrytka w Polsce, która jest aktywna po dzień dzisiejszy – Ndebele (sprawdź tutaj).

Obecnie w serwisie Geoaching.com znajduje się ponad 3 mln aktywnych skrytek założonych przez ponad 360 tys. graczy. Jeżeli natomiast chodzi o Polskę, to w kraju nad Wisłą jest obecnie ok. 40 tysięcy aktywnych skrytek i według statystyk w 2017 roku było 35 tys. aktywnych użytkowników serwisu Geocaching.com z Polski.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej Geocachingowi, żeby zrozumieć, co stoi za jego popularnością.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku - skrzynia

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez autora artykułu / Kamil Podsiadło

Czym jest Geocaching?

Istotę Geocachingu można wychwycić analizując samą nazwę. Składa się ona z dwóch części:

  • „geo” – ziemia,
  • „caching” – od słowa „cache”, które oznacza skrytka, kryjówka.

Można powiedzieć, że geocaching to szukanie skrytek, które określa się również mianem „keszy” albo „skrzynek”.

Skąd jednak biorą się te kesze i skąd wiadomo, gdzie ich szukać? Wszystkie skrzynki mają podane współrzędne geograficzne (chociaż nie zawsze wprost, ale o tym później) miejsca, w których należy ich szukać. A tworzą je uczestnicy zabawy – każdy może założyć swoją skrzynkę i opublikować ją w Internecie, tak aby inni mogli rozpocząć jej poszukiwania.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najpopularniejszym serwisem i największą bazą keszy na świecie jest serwis Geocaching.com. Nie jest to jednak jedyna platforma, poprzez którą można szukać skrytek. W Polsce całkiem prężnie działa serwis Opencaching.pl, któremu przyświeca ta sama idea i zasady są bardzo podobne.

Aktualnie w bazie Opencachingu znajduje się niespełna 35 tys. aktywnych keszy i prawie 40 tys. użytkowników. Serwis ten ma jednak charakter bardziej lokalny i poza granicami naszego kraju nie znajdziemy zbyt wielu skrzynek, niemniej w Polsce jak najbardziej ich nie brakuje.

Ze względu na aspekt historyczny i globalny zasięg w dalszej części artykułu będziemy odwoływać się do serwisu Geocaching.com. Warto mieć na uwadze, że w większości przypadków opis będzie trafny również w stosunku do Opencaching.pl.

Geocaching – jak zacząć?

Szukanie skrytek opiera się na sygnale satelitarnym, tak więc do zabawy niezbędne będzie urządzenie obsługujące GPS. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie większość telefonów komórkowych posiada taką funkcjonalność i GPS w telefonie jest jak najbardziej wystarczający, aby rozpocząć przygodę z geocachingiem.

Rzecz jasna można już na starcie zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny sprzęt (typu Garmin), który cechuje się większą dokładnością pomiaru zwłaszcza w lasach, ale nie jest to konieczne.

Aby rozpocząć zabawę i mieć dostęp do mapy ze skrzynkami, należy założyć konto w serwisie Geocaching.com. W procesie rejestracji podaje się swoją lokalizację i to na niej będzie wyśrodkowana nasza mapa, co jest dość wygodnym rozwiązaniem.

Po rejestracji można już wyświetlić widok mapy i naszym oczom ukażą się skrzynki w okolicy. Skrytki tradycyjne od razu będą miały podane współrzędne finałowe, czyli miejsce ukrycia pojemnika. Wprawdzie można je wbić w nasze urządzenie GPS i ruszyć na poszukiwania, ale zdecydowanie wygodniej jest zaopatrzyć się w aplikację do Geocachingu.

Jedną z opcji jest pobranie oficjalnej aplikacji Geocachingu, lecz bez konta Premium (koszt 30 euro rocznie), nie będą wyświetlać się jednak skrzynki o wyższych poziomach trudności. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla posiadaczy urządzenia z Androidem będzie aplikacja c:geo. Nie dość, że jest ona darmowa i wyświetla wszystkie skrytki, to jeszcze pozwala na synchronizację z serwisem Opencaching.pl. W ten sposób na jednej mapie mamy kesze z obu serwisów.

Mając już konto w serwisie oraz aplikację na telefonie z GPS, można śmiało wyruszyć na łowy. Przyjrzyjmy się teraz bliżej temu co najważniejsze, czyli samym skrzynkom.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku - skrzynka

źródło: materiały udostępnione przez autora zdjęcia / Arkadiusz Szulc

Rodzaje skrzynek

Zacznijmy od tego, że kesze przyjmują bardzo różną formę i rozmiar – od malutkich probówek typu eppendorf, przez pojemniki rozmiarów pudełek śniadaniowych, aż po wielolitrowe skrzynie. Zazwyczaj są ukryte w taki sposób, że na pierwszy rzut oka ich nie widać. Ma to je chronić przed przypadkowymi znalazcami (zwanymi w środowisku „mugolami”), którzy mogliby je zabrać bądź zniszczyć.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku - probówka

źródło: materiały udostępnione przez autora zdjęcia / Arkadiusz Szulc

Od inwencji twórcy skrzynki zależy sposób maskowania, a pomysłowość Geocacherów nie zna granic. Atrapy kamer, budki dla ptaków, skrzynki na listy, muszle ślimaka czy otwierane pieńki to tylko niektóre z wielu rodzajów maskowań skrytek.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku - skrytka-grzyb

źródło: materiały udostępnione przez autora zdjęcia / Arkadiusz Szulc

Kesze często ukrywane są w miejscach historycznych, zabytkowych bądź o walorach przyrodniczych. Stanowią świetny przewodnik po interesujących i pięknych miejscach, a z ich opisu można się bardzo wiele dowiedzieć.

Podstawowym wyposażeniem każdej skrzynki są tzw. logbooki, czyli dzienniczki wpisów. Znalezienie kesza należy koniecznie potwierdzić wpisem do logbooka – jest to fizyczny dowód na to, że faktycznie odnalazło się pojemnik. W większych skrzynkach natrafić można również na wymienne gadżety bądź przedmioty podróżne, które przenosi się pomiędzy keszami.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku - skrytka

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez autora artykułu / Kamil Podsiadło

Wyróżnić można kilka rodzajów skrzynek, które zazwyczaj różnią się między sobą sposobem uzyskania finałowych współrzędnych geograficznych:

  • Skrzynka tradycyjna – pojemnik finałowy znajduje się wprost na podanych współrzędnych;
  • Quiz – w celu uzyskania współrzędnych, należy rozwiązać zagadkę;
  • Multi-cache – w celu uzyskania współrzędnych finałowych, należy wykonać określone zadania w terenie;
  • Earthcache – nie posiada fizycznego pojemnika. Współrzędne wskazują miejsce z ciekawym zjawiskiem geologicznym, w które to należy się udać, odpowiedzieć na pytania autora kesza i następnie przesłać mu odpowiedzi;
  • Letterbox – podobny do multi-cache, z tym że w pojemniku finałowym znajduje się pieczątka i do logbooka również powinno wbić się swoją pieczątkę (ewentualnie coś narysować);
  • Skrzynka wirtualna – nie posiada fizycznego pojemnika. Aby móc zalogować skrzynkę, należy zrobić sobie zdjęcie przy wybranym przez autora kesza obiekcie i ewentualnie odpowiedzieć na jakieś pytanie;
  • Wherigo – w celu zdobycia współrzędnych finałowych należy pobrać specjalną aplikację, wchodzić w zaznaczone na mapie strefy i wykonywać zadania;
  • Webcam – należy zrobić zrzut ekranu z miejskiej kamery w momencie przebywania w jej polu widzenia. W Polsce nie ma skrzynek typu Webcam.

Do licznika znalezisk zaliczają się także tzw. Eventy, czyli spotkania geocacherów w określonym miejscu i o określonej godzinie. Spotkać można jeszcze inne nietypowe rodzaje skrzynek, ale związane są one ściśle z międzynarodowymi eventami i na co dzień są niemożliwe do zdobycia.

Co należy zrobić ze znalezioną skrzynką? Po wpisaniu się do logbooka należy ją zalogować w serwisie Geocaching.com i w ten sposób będzie liczyła się do naszych statystyk znalezień.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku - wiadomość

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez autora artykułu / Kamil Podsiadło

Co stoi za rosnącą popularnością Geocachingu?

Amatorów geocachingu z każdym rokiem przebywa i składać się na to może kilka czynników. Przede wszystkim jest to fantastyczna aktywność na świeżym powietrzu przeznaczona dla osób w każdym wieku. Na spotkaniach geocacherów można spotkać zarówno dzieci, jak i emerytów.

Sama forma zabawy jest bardzo przystępna, ciekawa i sprawia, że można przynajmniej po części poczuć się jak dawni poszukiwacze skarbów. Dodatkowo może stanowić świetny przewodnik po nowych miejscach. Skrzynki zakładają najczęściej lokalni mieszkańcy danego rejonu i prowadzą nieraz w miejsca, których nie znajdzie się w tradycyjnych przewodnikach. Poza tym każda skrzynka ma swój opis, który pozwala lepiej poznać dane miejsce, związane z nim postacie czy historię.

Geocaching, czyli poszukiwanie skarbów XXI wieku - kapliczka

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez autora artykułu / Kamil Podsiadło

Ponadto wymiar społeczny zabawy sprawia, że można nawiązać wiele interesujących znajomości z ludźmi o przeróżnych pasjach. Nie brakuje lokalnych grup, które skupiają geocacherów z danych regionów. Przykładami mogą tu być poznańska GeoPyra (sprawdź tutaj), bydgoska GeoBydzia (sprawdź tutaj) czy Geocaching Małopolska (sprawdź tutaj).

Nadeszło już lato, więc najbliższe miesiące nadają się idealnie na poszukiwanie skrzynek. Dołączysz?

ZOBACZ RÓWNIEŻ