ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
03 Sty, 2019 - 07:02
Gdzie znajdziemy najtańsze OC w 2019 roku?

Gdzie znajdziemy najtańsze OC w 2019 roku?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jak znaleźć najtańsze OC? Ubezpieczenie OC to obowiązkowy koszt dla każdego posiadacza samochodu. Nie zawsze dyskusje na forum czy ranking wskażą nam najlepszą ofertę ubezpieczenia OC.

Od czego zależy wysokość składek ubezpieczeniowych oraz w jaki sposób znaleźć najtańsze OC? Podpowiadamy!

Co należy wiedzieć na temat OC?

Obowiązek wykupienia OC regulowany jest przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku.

Brak ważnego ubezpieczenia skutkuje nałożeniem kary grzywny, która dla posiadaczy samochodów osobowych stanowi 2-krotność minimalnego wynagrodzenia (w przypadku braku ważnej polisy od co najmniej 14 dni). W roku 2019 kara wynosi więc dwukrotność kwoty 2 250 zł, czyli 4 500 zł. Z kolei za przerwę w ciągłości ubezpieczenia wynoszącą do 3 dni zapłacimy karę w wysokości 900 zł.

Spowodowanie wypadku przy braku ubezpieczenia OC wiąże się dla sprawcy także z dodatkowymi i dużo poważniejszymi konsekwencjami finansowymi.

Wprawdzie szkody zostaną pierwotnie pokryte przez UFG, ale następnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie mógł żądać zwrotu kosztów od sprawcy wypadku – na porządku dziennym są kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Z uwagi na konsekwencje niewykupienia OC z pewnością nie warto ryzykować jazdą autem bez ważnej polisy, nawet w przypadku, gdy nie ma się na jej zakup pieniędzy. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC, a w razie konieczności zwrócić się do ubezpieczyciela o możliwość rozłożenia składki OC na raty.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC online czy u agenta – co wybrać? >>

Co wpływa na wysokość składki OC?

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie najlepszego ubezpieczyciela, warto być świadomym, jakie czynniki wpływają na wysokość składki OC. Koszty ubezpieczenia są dość mocno zróżnicowane w zależności od charakterystyki pojazdu oraz jego właściciela.

Przykładowo, 20-letni mężczyzna posiadający sportowy samochód w dużym mieście zapłaci znacznie wyższą składkę niż 40-letnia kobieta mająca dwójkę dzieci i kierująca Fiatem Seicento. Dość łatwo to wytłumaczyć.

W przypadku pierwszego kierowcy, o małym doświadczeniu za kierownicą i jeżdżącym szybkim autem po zatłoczonych ulicach dużego miasta, istnieje wyższe ryzyko kolizji lub wypadku niż w przypadku kobiety jeżdżącej niewielkim autem miejskim, która ze względu na dzieci z pewnością będzie jeździła ostrożniej.

W ubezpieczeniach rządzi prosta reguła – im wyższe jest ryzyko powstania sytuacji wymagającej wypłacenia odszkodowania, tym cena ubezpieczenia jest wyższa.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców – czy kobiety płacą mniej?

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze czynniki, które są brane pod uwagę przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe:

 • Data urodzenia kierowcy,
 • Czas posiadania prawa jazdy,
 • Rok produkcji samochodu,
 • Pojemność silnika,
 • Marka samochodu,
 • Przebieg,
 • Planowany roczny przebieg,
 • Stan cywilny,
 • Liczba dzieci,
 • Liczba współwłaścicieli samochodu,
 • Liczba osób korzystających z samochodu,
 • Dotychczasowe zniżki,
 • Miejsce zamieszkania kierowcy,
 • Dotychczasowa „szkodliwość” jazdy,
 • Liczba poprzednich właścicieli samochodu,
 • Zawód właściciela samochodu.

Warto wspomnieć, że dość znaczącym czynnikiem wpływającym na cenę OC jest miejsce zamieszkania kierowcy.

 • Najwięcej za ubezpieczenie OC płacą mieszkańcy dużych miast, w szczególności Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi oraz Gdańska.
 • Nieco niższe stawki obowiązują w mniejszych miastach wojewódzkich, takich jak Kielce czy Rzeszów.
 • Z kolei na najniższe ceny ubezpieczenia OC mogą liczyć mieszkańcy małych miejscowości, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce.

Zniżki za bezszkodową jazdę – niezawodny sposób na tanie OC

Istotny wpływ na to, ile ostatecznie będzie kosztowało obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, mają zniżki przysługujące za bezszkodową jazdę.

Kierowcy z wieloletnim stażem, którzy nie mają na koncie żadnych kolizji, mogą liczyć nawet na 60% zniżki. Możliwe jest to po co najmniej 6 latach, ponieważ średnio uzyskuje się prawo do 10% zniżek za każdy rok bezszkodowej jazdy.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują maksymalne zniżki OC dużo wcześniej np. już po 3 latach bezszkodowej jazdy.

Wniosek jest więc taki, że każdego roku warto dokładnie porównywać oferty poszczególnych ubezpieczycieli – być może przenosząc się do innej firmy ubezpieczeniowej, uzyska się wcześniej prawo do większych zniżek.

Specyficzne czynniki wpływające na koszt OC

Na koszt ubezpieczenia OC samochodu mogą wpływać także inne determinanty, często dość zaskakujące – tutaj wiele zależy od ubezpieczyciela. Niektóre firmy biorą pod uwagę chociażby kolor karoserii. Przeprowadzone analizy wykazały bowiem, że auta czerwone statystycznie biorą częściej udział w wypadkach niż samochody niebieskie.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

Należy mieć świadomość, że firmy ubezpieczeniowe różnią się pod względem tzw. targetu. Niektórzy ubezpieczyciele starają się przyciągnąć do siebie młodszych kierowców, inni z kolei mają atrakcyjniejsze oferty dla tych bardziej doświadczonych. Ceny OC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych dla tego samego przypadku potrafią być bardzo zróżnicowane – wśród młodych kierowców różnica może wynieść nawet kilka tysięcy zł.

Dlatego też, by znaleźć najtańsze OC, zdecydowanie zaleca się porównywanie ofert wszystkich ubezpieczycieli. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która firma ubezpieczeniowa jest najlepsza. Nie zawsze najtańsze OC wskaże nam ranking ubezpieczeń OC czy dyskusje na forum. Każdy przypadek należy rozpatrywać osobno i indywidualnie.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców >>

Przykładowe porównanie wartości ubezpieczenia OC samochodu

Aby zobrazować korzyści płynące z porównywania ofert OC, przeprowadziliśmy dwie symulacje, wykorzystując do tego jeden z popularnych kalkulatorów OC dostępnych w Internecie.

Symulacje przeprowadzono w dniu 26 grudnia 2018 roku.

Symulacja 1 – 22-latek z Warszawy, kawaler, który kupuje swoje pierwsze ubezpieczenie OC. Samochód to BMW X3 z 2013 r., dotychczasowy przebieg 40 tys. km, a planowany roczny przebieg 9 000 km. Inne czynniki standardowe.

W wyniku wprowadzenia powyższych danych do porównywarki OC, otrzymaliśmy kilkanaście bardzo różnych ofert. Okazało się, że najtańsze ubezpieczenie w grudniu 2018 roku oferuje AXA Direct – za pakiet OC + ASS +NNW u tego ubezpieczyciela trzeba zapłacić 2 568 zł.

Nieco więcej, bo 2 869 zł za ubezpieczenie OC (bez dodatków) młody kierowca zapłaci w Ergo Hestii (You Can Drive). U tego samego ubezpieczyciela pakiet OC i NNW kosztowałby natomiast 2 913 zł.

Kolejną ofertą w zestawieniu jest pakiet OC + ASS Benefia Vienna Insurance Group, którego cena wynosi 3 038 zł. Ten sam pakiet z dodatkowym ubezpieczeniem opon w LINK 4 kosztuje 3 355,58 zł.
Jedną z droższych ofert ma Aviva – za pakiet OC i ASS świeżo upieczony właściciel BMW będzie musiał tu zapłacić 4 872 zł.

Symulacja 2 – 40-letnia kobieta z Nakła nad Notecią, mająca 8-letnie dziecko, posiadająca od 20 lat prawo jazdy, dotychczasowe zniżki 40%. Samochód Seat Arosa 1.0 z 2003 roku, aktualny przebieg 200 tys. km, planowany przebieg 9 000 km.

W tym przypadku kalkulator również pokazał głównie oferty pakietowe. Najtańszą ofertę tym razem miała firma Allianz, która pakiet OC i ASS zaproponowała w cenie 485 zł. Niewiele więcej, bo 503 zł, za samo OC trzeba zapłacić w MTU24 (Ergo Hestia). Z kolei AXA Direct za pakiet OC i ASS proponuje cenę 649 zł. Dużo więcej ten sam pakiet ubezpieczenia kosztuje w firmie Aviva – w tym przypadku właścicielka Seata zapłaciłaby 879 zł.

Jak widać, ceny za ubezpieczenie OC są bardzo zróżnicowane i osoby, którym zależy, by kupić naprawdę tanie OC, powinny porównywać oferty. Wypełnienie formularza porównywarki OC zajmuje trochę czasu, jednak warto poświęcić te kilkanaście minut, by oszczędzić sporo pieniędzy. Powyższe przykłady pokazują, że oszczędności mogą sięgać od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych!

Dowiedz się więcej: Kiedy warto wykupić ubezpieczenie Assistance? >>

Dlaczego ceny OC wzrosły w porównaniu do lat ubiegłych?

Przez kilka ostatnich lat firmy ubezpieczeniowe w Polsce systematycznie podnosiły ceny OC. Największy ich skok odnotowano w 2016 roku, gdy niemal każdy kierowca musiał za ubezpieczenie OC zapłacić około 50% więcej niż rok wcześniej. Podwyżki były konieczne ze względu na to, że zbyt długo utrzymywano sztucznie zaniżone stawki, które w końcu zagroziły stabilności finansowej ubezpieczycieli. Wzrost cen OC wyhamował dopiero w połowie roku 2017.

2019 roku mogą być one ponownie nieco wyższe ze względu na podwyższenie przez Ministerstwo Finansów sum gwarancyjnych, które mają zwykle wpływ na koszt polis. W przypadku likwidacji szkód osobowych maksymalna suma gwarancyjna ma wzrosnąć z 5 do 5,21 mln euro, natomiast w przypadku szkód majątkowych z 1 do 1,05 mln euro.

Według deklaracji samych ubezpieczycieli ceny OC jeśli wzrosną, to nieznacznie w stosunku do cen z ubiegłego roku, dlatego można mieć nadzieję, że obowiązkowe ubezpieczenie auta nie uderzy zbyt mocno po kieszeni kierowców.

Jak znaleźć najtańsze OC?

O bardzo tanich OC można dzisiaj już tylko pomarzyć. Jednak jak widać na podstawie symulacji, różnice w cenach między poszczególnymi ubezpieczycielami są wciąż na tyle duże, że warto porównywać oferty przed zakupem ubezpieczenia. Tym bardziej, że w sieci nie brakuje wygodnych porównywarek ubezpieczeń OC, można także poprosić o pomoc doradców.

Na pewno nie warto iść do pierwszego lepszego ubezpieczyciela lub z czystej wygody pozostawać w tej samej firmie ubezpieczeniowej na kolejny rok. Poza tym warto mieć świadomość, jak parametry samochodu wpływają na cenę ubezpieczenia i ewentualnie brać to pod uwagę przy kupnie auta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ