Wielu przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą decyduje się na zmianę numeru konta firmowego. Często kieruje nimi chęć zmniejszenia kosztów, które oferuje konkurencyjny bank w swojej atrakcyjnej ofercie lub próba rozdzielenia finansów osobistych i firmowych, w przypadku mniejszych przedsiębiorców.
Powodów może być sporo a zmiana firmowego numeru konta nie jest niczym nadzwyczajnym. Pamiętać należy jedynie o tym, by o przeniesieniu rachunku poinformować odpowiednie instytucje i uniknąć ewentualnych problemów. Gdzie zgłosić zmianę?
Poinformuj ZUS
ZUS jest nieodłącznym elementem finansów przedsiębiorstwa – z Zakładem rozliczamy się co miesiąc, opłacając składki. Nic więc dziwnego, że ZUS na liście zajmuje pierwszą pozycję.
Płatnik ma obowiązek poinformować o zmianie numeru konta bankowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od momentu, w którym zdecydował się on na wybór nowego rachunku.
Aktualizacji dokonać należy na druku ZUS ZBA, dostępnym na stronie internetowej zakładu (sprawdź tutaj) oraz w jego oddziałach. Wspomniany formularz wypełnimy zawsze, gdy chcemy poinformować ZUS o:
- zmianach w naszym rachunku bankowym (jego zamknięciu, otwarciu nowego),
- posiadaniu więcej niż jednego rachunku firmowego.
Więcej informacji o rachunkach płatników składek znajdziesz w poradniku przygotowanym przez ZUS (sprawdź tutaj).
Dowiedz się więcej: Działalność gospodarcza – to musisz wiedzieć >>
Daj znać Urzędowi Skarbowemu
Zmieniający numer konta bankowego przedsiębiorca musi tę informację zgłosić również w Urzędzie Skarbowym, któremu podlega.
- Jeśli jest płatnikiem podatku VAT lub podatku akcyzowego ma na zgłoszenie zmiany 14 dni, podobnie jak w przypadku aktualizacji danych w ZUS,
- inni płatnicy mają więcej czasu, przysługuje im bowiem termin 30 dni na poinformowanie urzędu o zmianach.
- Jeśli w wyznaczonym czasie nie przekażemy urzędowi nowych danych bankowych, może spotkać nas kara finansowa za niedopatrzenie obowiązku informacyjnego.
Informację o zmianie numeru konta bankowego należy Urzędowi Skarbowemu przekazać za pomocą formularza CEIDG-1, który znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki – wydrukowany i wypełniony egzemplarz zanieść należy do urzędu gminy, a stamtąd nowe dane trafią automatycznie do Urzędu Skarbowego.
Współpracownicy i kontrahenci
- Zmiana konta firmowego będzie również ważną informacją dla naszych kontrahentów i współpracowników. Warto przygotować i wysłać nowe dane listem lub pocztą elektroniczną – w zależności od stosowanej formy kontaktu.
- Często nowy numer konta musi zostać potwierdzony przez naszą księgowość lub osobę odpowiedzialną za rozliczenia – oficjalna informacja pomoże w załatwieniu formalności. Dodatkowo, unikniemy nieporozumień związanych z możliwym przegapieniem nowego numeru na fakturze.
- Jeśli nowe konto zakładamy w celu rozdzielenia różnych form dochodów czy płatności, wyjaśnienie warto przekazać naszym pracownikom oraz kontaktom finansowym naszych współpracowników.
- Decydując się na założenie konta walutowego ze względu na kontrahentów zagranicznych, w informacji o zmianie numeru wspomnijmy o walucie nowego rachunku.
Zgłoszenie zmiany numeru konta bankowego wiąże się ze stosunkowo niewielkim nakładem pracy oraz koniecznych do zrealizowania formalności, dlatego nie wahajmy się skorzystać z atrakcyjniejszej i bardziej dopasowanej do potrzeb naszego przedsiębiorstwa oferty.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: