Zmiana nazwiska to najczęściej wynik zawarcia związku małżeńskiego – wierne obowiązującej w Polsce tradycji mężatki przyjmują nazwisko ukochanego lub dodają kolejny człon do swojego. Zmiana nazwiska może być jednak podyktowana innym względami – coraz powszechniejsza jest praktyka rezygnacji z nazwisk uchodzących za wulgarne bądź ośmieszające. Jakakolwiek przyczyna stoi za zmianą – musi ona zostać udokumentowana i zgłoszona odpowiednim urzędom oraz instytucjom. Gdzie zgłosić zmianę nazwiska?
Gdzie zgłosić zmianę nazwiska? W urzędach!
Zmianę nazwiska należy zgłosić przede wszystkim w Urzędzie Miasta lub Gminy oraz w Urzędzie Skarbowym. Ponadto osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą zgłosić ten fakt w CEIDG. Trzeba pamiętać również o wymianie paszportu (w punkcie paszportowym) i prawa jazdy (w urzędzie komunikacji). Studenci powinni zgłosić się do dziekanatu.
Dokumenty do wymiany
Zmiana nazwiska wiąże się z koniecznością wymiany kilku ważnych dokumentów. Gdzie należy się udać w tym celu?
Wymiana dowodu osobistego
Zmianę nazwiska należy zgłosić w Urzędzie Miasta bądź Gminy, gdzie uzyskamy nowy dowód osobisty z aktualnymi danymi. Wniosek o wydanie nowego dokumentu powinien zawierać adnotację podającą przyczynę zmiany nazwiska – np. zmiana stanu cywilnego. W przypadku zawarcia małżeństwa na zgłoszenie zmiany nazwiska mamy 14 dni od daty podpisania aktu.
Wymiana paszportu
Zmieniając nazwisko, musimy postarać się o wydanie nowego paszportu. Na złożenie wniosku o nowy dokument mamy w tym przypadku 30 dni. Będziemy musieli odwiedzić dowolny punkt paszportowy na terenie kraju lub w polskiej placówce dyplomatycznej za granicą.
Wymiana prawa jazdy
O konieczności wydania nowych dokumentów poinformować musimy urząd komunikacji, odpowiedzialny za prawa jazdy i dowody rejestracyjne pojazdu. Do wniosku będziemy musieli dołączyć szereg standardowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, polisę OC, stary dowód rejestracyjny, potwierdzenie uiszczenia obowiązującej opłaty oraz aktualne zdjęcie.
Zmiana nazwiska – studenci
Gdzie zgłosić zmianę nazwiska będąc studentem? W tym przypadku dziekanat będzie odpowiedzialny za wydanie legitymacji studenckiej oraz indeksu na nowe nazwisko.
Urząd Skarbowy a zmiana nazwiska
Nowe dane osobowe, w tym zmiana nazwiska, muszą zostać zgłoszone w odpowiednim urzędzie skarbowym. Aby to zrobić, należy wypełnić wniosek ZAP-3. Dotyczy to osób, które nie prowadzą firmy i nie odprowadzają podatku VAT.
Krok po kroku: Jak zgłosić zmianę nazwiska w Urzędzie Skarbowym
Od 1 stycznia 2012 zadanie uaktualnienia naszych danych w US zostało ułatwione i wymaga jedynie wypełnienia odpowiedniego wniosku – ZAP-3, który pozwala na zmianę informacji zawartych w ogólnopolskim rejestrze PESEL.
Wiosek należy przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego. Podatnik zwolniony jest jednocześnie ze składania innych deklaracji o zmianie danych. ZAP-3 skierowany jest do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie odprowadzają podatku VAT.
Zmiana nazwiska a prowadzenie firmy
O zmianie nazwiska zobowiązane są wszystkie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Powiadomienie należy zgłosić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od momentu zmiany danych. Urząd Skarbowy, ZUS oraz Główny Urząd Statystyczny zostaną automatycznie poinformowane o zmianach danych we wpisie w CEIDG.
Kogo warto poinformować o zmianie nazwiska?
Pamiętajmy, o zmianie nazwiska powinniśmy poinformować:
- Urząd Miasta lub Gminy,
- Urząd Skarbowy,
- CEIDG (gdy prowadzimy firmę),
- Lekarza rodzinnego,
- Ubezpieczycieli,
- Banki,
- Dostawców takich usług, jak operator komórkowy, telewizja, internet czy telefon,
- OFE,
- Wydawcę karty miejskiej czy biletu,
- Inne podmioty, z którymi wiążą nas prawnie zobowiązujące umowy.
Zmiana nazwiska pociąga za sobą szereg formalności. Ich dopełnienie pozwoli na uzyskanie nowych dokumentów oraz dalsze prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej. Warto więc zadbać o to, by zmianę nazwiska zgłosić wszystkim zainteresowanym podmiotom zaraz po przyjęciu nowego nazwiska.
ZOBACZ RÓWNIEŻ