Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
02 Kwi, 2018 - 09:16

Gdzie założyć konto walutowe? Najlepsze oferty polskich banków – ranking

Kamil Podsiadło

Chcesz założyć konto walutowe? Zobacz, które polskie banki oferują najlepsze warunki – sprawdź nasz ranking kont walutowych. Dowiedz się także, w jaki sposób wybrać najlepsze konto walutowe (na co zwracać szczególną uwagę podczas zakładania) i wybierz najlepiej dopasowane dla siebie.

Jeśli często przeprowadzamy różnego rodzaju transakcje w obcych walutach, to niezbędne może okazać się konto walutowe. Czym się kierować, szukając najlepszego konta?

Konto walutowe na pewno przyda się osobom, które z jakichś względów regularnie operują obcą walutą. Częste wyjazdy do innych krajów, spłata kredytu w innej walucie, praca za granicą czy zakupy w zagranicznych sklepach – to tylko niektóre z sytuacji, kiedy konto walutowe pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Oczywiście wszystkie te operacje można wykonywać korzystając ze standardowego rachunku bankowego, ale jest to po prostu nieopłacalne. Płacenie polskimi kartami (z dokonywanym przez banki przewalutowaniem) czy regularne korzystanie z kantorów na dłuższą metę nie jest więc dobrym rozwiązaniem pod względem finansowym. Wysoki spread oraz prowizje znacznie ograniczają opłacalność takich operacji.

Zdecydowanie bardziej korzystne może okazać się założenie konta walutowego, które pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dokonywanie samodzielnego porównania ofert wszystkich banków jest jednak dosyć męczące i czasochłonne. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszym rankingiem najlepszych kont walutowych.

Konta walutowe godne uwagi

Bardzo ciekawie przedstawia się oferta Kantoru Walutowego w Alior Banku. Nie jest to konto walutowe, ale kantor, jednak funkcjonalnością nie odbiega od tradycyjnych rachunków. Wyróżnia się niskimi opłatami oraz bardzo dużą liczbą dostępnych walut w porównaniu z konkurencją.

Na koncie walutowym w Deutsche Banku również dostępny jest szeroki wachlarz walut.

Z kolei ING Bank Śląski oferuje kartę wielowalutową oraz stosunkowo niskie opłaty za tę kartę, co może być dobrym rozwiązaniem dla osób często dokonujących transakcji w różnych walutach.

Dowiedz się więcej: Od czego zależą opłaty za zagraniczny przelew bankowy? >>

Najlepsze konto walutowe – ranking

Które konto walutowe jest obecnie najatrakcyjniejsze dla klienta? Poniżej przedstawiamy TOP 5 najlepszych, naszym zdaniem, kont walutowych.

5. Rachunek walutowy w Eurobanku

Na piątym miejscu w naszym rankingu znajduje się rachunek walutowy w Eurobanku, który daje możliwość karty multiwalutowej obejmującej GBP, USD oraz EUR. Dzięki temu można bez problemu dokonywać transakcji wszystkimi trzema walutami, nie ponosząc przy tym kosztów przewalutowania.

Spread przy wymianie walut wynosi 4,5%, natomiast prowadzenie i otwarcie konta jest całkowicie bezpłatne. Kosztem jest jedynie miesięczna opłata za kartę multiwalutową, jednak opłata jest stosunkowo niska i wynosi 1,90 zł.

Minusem jest konieczność posiadania rachunku osobistego w Eurobanku, a opłaty za wypłaty z bankomatów są uzależnione od wersji posiadanego konta. Wypłaty w polskich i zagranicznych bankomatach są darmowe tylko dla kont Prestige, w każdym innym wariancie kosztują każdorazowo 1,5 EUR.

Jeśli chodzi o przelewy, to SEPA kosztują 5 zł, natomiast przy pozostałych krajowych i zagranicznych pobierana jest prowizja 0,25 %., lecz minimum 30 zł.

Dowiedz się więcej: Co to jest przelew SEPA? >>

4. eMAX walutowy w mBanku

Konto walutowe w mBanku wyróżnia się darmowymi wypłatami z bankomatów zagranicą (chyba że chcemy wypłacić w innej walucie niż rozliczeniowa, to wówczas prowizja wynosi 3%) oraz bezwarunkowym brakiem opłat za prowadzenie konta.

Jeśli chodzi o wymianę walut, to w mBanku występuje spread o wartości 5,35%. Opłata za wydanie karty wynosi 30 zł, następnie pierwszy rok jej użytkowania jest darmowy, a każdy kolejny wiąże się z kosztem 30 zł rocznie.

Za przelewy SEPA pobierana jest opłata 5 zł, natomiast za pozostałe zagraniczne oraz krajowe 0,35% wartości przelewu, jednak minimum 25 zł.

3. Rachunek walutowy w ING Banku Śląskim

Na najniższym stopniu podium naszego rankingu znajduje się konto walutowe w ING Banku Śląskim.

Standardowo spread wynosi tutaj 6%, jednak korzystając z kantoru w Moim ING można liczyć już na znacznie korzystniejszy spread – zaledwie 0,9%.

Ofertę ING Banku Śląskiego wyróżnia wielowalutowa karta Visa. Wydawana jest ona do polskiego konta, ale można do niej przyłączyć konta walutowe w USD, EUR i GBP. Swobodnie można wówczas płacić i wypłacać pieniądze z bankomatów, nie ponosząc przy tym kosztów przewalutowania.

Wypłaty w bankomatach zagranicznych obarczone są prowizją 3%, natomiast w polskich 0-3%. Przelewy SEPA kosztują 5 zł, natomiast pozostałe zagraniczne i krajowe 40 zł, co jest już dość sporą opłatą.

Prowadzenie rachunku walutowego w ING jest bezwarunkowo darmowe, natomiast opłata za kartę wynosi 7 zł miesięcznie, chyba że dokona się płatności bezgotówkowych stanowiących równowartość przynajmniej 300 zł – wówczas opłata nie jest pobierana.

2. Nest Konto Waluta

Wiceliderem rankingu zostało konto walutowe oferowane przez Nest Bank. Darmowe prowadzenie konta, darmowe przelewy SEPA, darmowe wypłaty w zagranicznych bankomatach, darmowa karta (o ile nie ma się już kart do zwykłego rachunku).

Standardowo spread w Nest Banku wynosi 6%, ale kupując usługę korzystne przewalutowanie za 0,3 EUR / m-c, spread spada do zaledwie 0,8%.

Wady? Opłata 1 euro za wypłaty z bankomatów w Polsce, 3 euro za przelewy krajowe i zagraniczne oraz 5 euro za wydanie i roczne utrzymanie karty, jeśli posiada już inną kartę płatniczą. Niemniej jednak – bardzo dobra oferta.

1. Kantor walutowy w Alior Banku

Pierwsze miejsce zajmuje wcześniej już wspomniany kantor walutowy w Alior Banku. Przyciąga bardzo niskim spreadem (0,66%) przy wymianie walut oraz bezwarunkowym brakiem opłat za korzystanie z karty i darmowym jej wydaniem, o ile przez pół roku wykona się choć jedną transakcję.

Do tego bezpłatne prowadzenie konta i możliwość wykonywania za darmo przelewów krajowych i zagranicznych. Warunkiem koniecznym jest tutaj, by wartość przelewu była niższa od tzw. licznika. Licznik jest narzędziem, na którym dodawana jest wartość wszystkich wymian danej waluty dokonanych na koncie. Jeśli zatem przelewy będą przyjmowały wartość niższą niż wartość wymienionej waluty, to wówczas nic za nie zapłacimy.

W przeciwnym wypadku przelewy SEPA kosztują 5 zł, natomiast inne przelewy zagraniczne oraz krajowe po 30 zł.

W Polsce wypłaty z bankomatów są darmowe, natomiast zagranicą każda pierwsza wypłata również jest bezpłatna, a każda kolejna kosztuje 9 zł bez względu na kwotę.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Gdzie założyć konto walutowe? Pieniądze

Ranking kont walutowych – założenia

Poniżej przedstawiamy założenia, na podstawie których badaliśmy atrakcyjność kont walutowych:

Natomiast, jeśli chodzi o czynniki, braliśmy pod uwagę koszty związane z użytkowaniem konta walutowego na powyższych założeniach.

Przygotowując ranking kont walutowych wspomagaliśmy się zestawieniami ekspertów, weryfikując je z aktualnymi ofertami widniejącymi na stronach internetowych banków. Do zestawień, z których korzystaliśmy, należą m.in.:

  • najlepszekonto.pl (sprawdź tutaj)
  • darmowekontobankowe.org (sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Kredyty walutowe – najważniejsze informacje >>

Ranking kont walutowych a wybór konta

W określonych przypadkach posiadanie konta walutowego jest wskazane i wiele osób się na takowe decyduje.

Wybór optymalnego konta jest oczywiście kategorią subiektywną i zależy od sposobu korzystania z niego. Niemniej jednak, opierając się na przyjętych przez nas założeniach, najkorzystniejszy wydaje się kantor walutowy proponowany przez Alior Bank.

Korzystanie z niego przy spełnieniu wcale niewygórowanych warunków może być prawie całkowicie darmowe, a do tego oferowany jest bardzo atrakcyjny spread przy wymianie walut.

Dowiedz się więcej: Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało >>

Gdzie założyć konto walutowe? Banknoty

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Konto walutowe pod wieloma względami przypomina konto osobiste prowadzone w złotówkach, z tym że operuje się po prostu innymi walutami. Konta walutowe znajdują się w ofercie większości polskich banków i prowadzone są zazwyczaj w USD, EUR, GBP oraz CHF.

Wybierając konto walutowe, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad jego głównym przeznaczeniem. Czy będzie nam służyło głównie do realizowania przelewów, wypłat z bankomatów czy może do płatności kartą?

Niektóre banki oferują także oprocentowanie rachunku – najczęściej jest ono symboliczne, ale jeśli będziemy przechowywać na takim koncie spore sumy pieniędzy, to może okazać się to opłacalne.

Możemy wyróżnić kilka istotnych czynników w kontekście wyboru najlepszego konta walutowego. Należą do nich przede wszystkim:

  • koszty związane z prowadzeniem konta i ewentualne warunki do spełnienia, by było ono darmowe,
  • koszty wypłat gotówki z bankomatu,
  • koszty przelewów,
  • opłaty związane z wydaniem i użytkowaniem karty płatniczej,
  • spread walutowy,
  • oprocentowanie konta,
  • dodatkowe warunki (np. założenie konta w złotówkach).

Dowiedz się więcej: Najlepsze konto walutowe – na co zwracać uwagę przy wyborze? >>

Jak można się domyślić, nie ma idealnego konta walutowego, które będzie najlepsze dla wszystkich powyższych czynników. Podczas poszukiwań najlepszego konta, zwracajmy uwagę przede wszystkim na te parametry, które uważamy za najistotniejsze dla siebie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ