Martyna Markiel
Martyna Markiel
22 Mar, 2017 - 16:25

Gdzie na wczasy – miejscowości nad morzem

Martyna Markiel

Szukasz idealnego miejsca na wczasy? Miejscowości nad morzem to niezapomniane zachody słońca, piękne piaszczyste plaże i masa innych atrakcji!

Miejscowości nad morzem pełne są czarujących portów rybackich, zabytkowych latarni morskich a także idealnych na wieczorne spacery promenad. Dla fanów aktywnej turystyki polskie morze przygotowało także bogatą propozycję ścieżek rowerowych, liczne sporty wodne oraz wiele innych atrakcji.

Wybrzeże Morza Bałtyckiego jest popularnym miejscem na letnie wakacje zarówno dla milionów rodaków jak i wielu obcokrajowców. Ciepłe piaszczyste plaże, świeże powietrze i tętniące życiem nadmorskie kurorty przyciągają co roku wielu turystów. Najpopularniejszymi miastami wzdłuż wybrzeża są Kołobrzeg i Sopot, ale istnieją dziesiątki innych miejscowości nad morzem, które są równie piękne i malownicze.

Całkowita długość linii brzegowej morza Bałtyckiego w naszym kraju wynosi 770 km. Pięknych miejscowości nad morzem jest bez liku! Ten wyjątkowy region w północno-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Pomorskim, jak i w powiecie kaszubskim jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych kraju. Polskie morze oferuje odwiedzającym mnóstwo atrakcji!

Gdzie nad morze?

Liczący około 420 tysięcy mieszkańców Szczecin to stolica Pomorza Zachodniego. Leży nad przepiękną rzeką Odrą, około 65 kilometrów od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Szczecin jest dużym ruchliwym portem, a także ważnym węzłem dla transportu zarówno lądowego jak i morskiego. To główny ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny regionu.

Co można zobaczyć w Szczecinie? Wart obejrzenia jest zdecydowanie gotycki kościół św. Jana Ewangelisty, bazylika św. Jakuba z XIV wieku a także Zamek Książąt Pomorskich ze swoją słynną wieżą zegarową. Piękny widok na rzekę rozciąga się natomiast z Wałów Chrobrego, które stanowią zdecydowanie numer jeden co do atrakcji miasta. Szczecińskie nadbrzeża podziwiać można także podczas romantycznego rejsu po Odrze.

 

Świnoujście to malownicze miasto portowe, określane przez wielu jako Perła Bałtyku. Znajduje się ono tuż przy granicy z Niemcami, częściowo na wyspie Uznam a częściowo na wyspie Wolin. Oprócz szerokiej piaszczystej plaży, główną atrakcją miasta stanowi zachwycająca latarnia morska, promenada oraz Park Zdrojowy. Wizytówką miasta jest charakterystyczny Wiatrak Stawa Młyny.

Wyspa Wolin, wraz z popularną nadmorską miejscowością Międzyzdroje i dwoma uzdrowiskami Międzywodzie i Dziwnów to nie tylko blisko 25 km przepięknych plaż, ale również niezwykły park narodowy i cieszące się dużą popularnością pola golfowe.

 

Woliński Park Narodowy obejmuje jedynie około jednej piątej całkowitej powierzchni wyspy, ale rozciąga się on począwszy od klifowego wybrzeża w pobliżu Międzyzdrojów aż do Zalewu Szczecińskiego. Region oferuje wiele szlaków turystycznych, które pozwolą na niezapomniane wrażenia i zapierające dech w piersiach widoki. Do tego jeszcze umieszczony na terenie parku narodowego rezerwat bizonów. Idealne miejsce na wczasy.

Dalej, na wschód wzdłuż wybrzeża znajduje się kilka małych popularnych zakątków turystycznych słynących z pięknych piaszczystych plaż. W Łukęcinie znajdziemy także szkołę jazdy konnej i małe pole golfowe. Pobierowo to nieco cichsza i spokojniejsza miejscowość, szczególnie popularna wśród rodzin z małymi dziećmi. W Trzęsaczu znajdują się pozostałości starego kościoła pochodzącego z początku XX wieku, który pochłonięty został przez fale morskie penetrujące głąb lądu podczas jednej z burz. Położony na klifowym brzegu Rewal to natomiast miejsce, w którym znajdziemy najpiękniejsze plaże, te z widokówek.

Dowiedz się więcej: Weekend w SPA – TOP 7 najlepszych propozycji >>

 

Pogorzelica to niewielki kurort w otoczeniu lasów iglastych i mieszanych. Jeśli szukamy spokoju i marzymy o odpoczynku, to właśnie tu powinniśmy się udać. Kilka kilometrów w głąb lądu znajdują się dwa kolejne ciekawe miejsca do odwiedzenia. Kamień Pomorski słynie ze swoich wspaniałych zabytków, jak również ze światowej sławy organów kościelnych. Licząca 90 metrów wieża kościoła gotycki Mariackiego jest natomiast symbolem miasta Trzebiatowa.

Polskie morze i jego perełki to także Kołobrzeg, jeden z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych nadmorskich kurortów. Kołobrzeg jest największym polskim uzdrowiskiem. Znakomity mikroklimat, świeże, bogate w jod powietrze oraz morska bryza stwarzają idealne warunki do odpoczynku. Ponadto, uzdrowisko oferuje liczne źródła mineralne a także baseny solankowe i kąpiele borowinowe. Zatłoczona zwłaszcza w lecie promenada prowadzi do latarni przy ujściu rzeki Parsęty. Pośród wielu cennych zabytków Kołobrzegu, warty odwiedzenia wydaje się szczególnie neogotycki Ratusz znajdujący się na Starym Mieście.

 

Na wschód od Kołobrzegu znajduje się Ustronie Morskie. Jest to piękny ośrodek wypoczynkowy z basenami termalnymi wypełnionymi morską wodą. Długie piaszczyste plaże Mielna, niektóre oznaczone jako plaże nudystów, przyciągają w okresie letnim tysiące turystów. Piękne widoki można podziwiać z malowniczej latarni morskiej w sąsiedniej miejscowości Gąski. Dalej wzdłuż wybrzeża znajduje się miasto Darłowo, które przetrwało wojnę w stosunkowo nienaruszonym stanie. Warto tutaj odwiedzić przebudowany w XVI wieku zamek i wspaniały gotycki kościół NMP. Położona w okolicy miejscowość Darłówko cieszy się popularnością wśród Polaków już od wielu lat. Ustka jest natomiast znaczącym portem rybackim i jednym z największych nadmorskich kurortów.

Słowiński Park Narodowy słynie z unikalnych ruchomych wydm uformowanych niemalże 5 000 lat temu poprzez niesiony w głąb lądu przez wiatr i morze piasek. Wydmy poruszają się obecnie z prędkością około 2 – 10 metra rocznie. Najbardziej popularne ośrodki wypoczynkowe, graniczące z parkiem to Rowy (na zachodzie) oraz Łeba (na wschodzie). W miejscowości Kluki na południowym końcu parku znajduje się skansen z przykładami dawnych budynków i przepiękną kolekcją odzieży ludowej noszonej przez Słowińskie plemię, zamieszkujące niegdyś ten region.

Miejscowości nad morzem - Słowiński Park Narodowy

Dalej na wschód znajduje się urocza wioska rybacka Dębki, ulubione miejsce artystów a także jedna z nielicznych plaż nudystów w Polsce. Krokowa znajduje się kilka kilometrów od wybrzeża i posiada piękny XIV wieczny zamek, który zdecydowanie warto obejrzeć. Jastrzębia Góra to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości nad morzem, znana ze swojego malowniczego klifowego brzegu.

Również Półwysep Helski stanowi atrakcyjny ośrodek turystyki letniej. W miejscowości Hel, położonej na południowo-wschodnim krańcu półwyspu znajduje się wiele zachwycających starych domków rybackich. Podobnie jak znany ośrodek wypoczynkowy w Juracie, rybacka wioska Jastarnia jest niezwykle popularnym miejscem wypoczynkowym. Chałupy stały się natomiast znane ze swoich plaż nudystów.

Koniecznie warto odwiedzić również Gdańsk, który jest stolicą województwa pomorskiego. Jest to dzisiaj ważny port ale także ośrodek kulturalny i naukowy regionu. Pierwszorzędność zabytków Gdańska znacznie przewyższa atrakcyjność plażowania w tym rejonie. Jeśli szukamy zatem aktywnego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem, to właśnie tu powinniśmy się udać.

polskie morze - gdansk

Sopot, który niegdyś był najmodniejszym kurortem nad Bałtykiem, łączy swoje wieloletnie tradycje z ciekawym programem kulturowym i rekreacyjnym. Drewniane molo wybudowane w połowie XIX wieku jest obecnie najdłuższym w Europie.

Jest to także ulubiony deptak wszystkich odwiedzających. Po obu stronach pomostu roztaczają się szerokie piaszczyste plaże. Reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Casino kusi licznymi kawiarniami, sklepikami oraz restauracjami. A co oprócz tego? Dobrze znana i lubiana Opera Leśna – miejsce licznych spektakli, musicali i festiwali muzycznych.

Zalew Wiślany od Morza Bałtyckiego oddziela jedynie wąski pasek lądu. Mierzeja Wiślana należy częściowo do Polski a częściowo do Federacji Rosyjskiej To tu znajduje się kilka naprawdę imponujących i malowniczych plaż. Schowana pośród lasów i otoczona z dwóch stron wodą Krynica Morska to idealny pomysł na wczasy.

Oprócz miejscowości znajdujących się stricte nad Morzem Bałtyckim, polecamy również wczasy na Pojezierzu Pomorskim. Malowniczy krajobraz, który nie został jeszcze w pełni odkryty przez turystów to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą uciec od tłumów oraz zgiełku. Okolica oferuje wspaniałe zaplecze do uprawiania sportów wodnych. Niestety, z racji, że region ten znajduje się stosunkowo daleko od głównych kurortów turystycznych, w sezonie wciąż brakuje tu kwater prywatnych i miejsc noclegowych.

Kurorty polskiego wybrzeża przyciągają każdego lata wielu plażowiczów, miłośników natury oraz sportów wodnych. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, gdzie nad morzem będzie nam najlepiej. Każda z miejscowości nad morzem kryje bowiem w sobie coś niesamowitego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ