ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
20 Lut, 2018 - 03:30

Jak Polacy spędzą wakacje 2018?

ARTYKUŁ PARTNERA

Wakacje 2018 już za kilka miesięcy! Dowiedz się, które kierunki są najmodniejsze i jak Polacy planują spędzić tegoroczne lato.

Wakacje 2018 będą co prawda dopiero za kilka miesięcy, jednak ich planowaniem warto zająć się już teraz, gdy za oknem wciąż widać zimowe krajobrazy. Dlaczego? Z każdym rokiem przybywa chętnych na letnie wczasy i wycieczki, dlatego im szybciej dokonamy rezerwacji, tym lepiej. Zanim zdecydujemy się, dokąd jechać na wakacje w tym roku, warto sprawdzić, jakie kierunki i oferty turystyczne cieszą się wśród Polaków w tym sezonie największą popularnością.

Polacy planują wakacje coraz wcześniej

Tegoroczne wakacyjne wybory Polaków będą dokładnie znane dopiero po zakończeniu sezonu, jednak już teraz można je w przybliżeniu określić na podstawie zeszłorocznych trendów oraz aktualnych danych dotyczących sprzedaży wycieczek i wczasów.

Podobnie jak w zeszłym roku widoczne jest ogromne zainteresowanie ofertami first minute. W poprzednim sezonie 8% Polaków zaczęło rezerwować wakacje z rocznym wyprzedzeniem i podobnie jest teraz, ponieważ w wielu biurach podróży rezerwacje na wakacje 2018 ruszyły pełną parą już jesienią 2017 roku. Biura turystyczne spodziewają się jednak, że podobnie jak rok temu, duża liczba osób będzie szukała ciekawych ofert dopiero na 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem.

Wyraźnie zmalało natomiast zainteresowanie typowymi ofertami last minute. Wcześniejsze rezerwacje wycieczek i wczasów są łatwe do wytłumaczenia – coraz większa liczba chętnych na podróżowanie oznacza bardziej zaciekłą walkę o najlepsze oferty w myśl zasady „kto pierwszy ten lepszy”.

Wakacje 2018 – szykuje się rekord w sprzedaży wycieczek zagranicznych

Zeszły rok pokazał wyraźnie, że choć Polska wciąż jest ulubionym miejscem na spędzanie letniego wypoczynku, to jednak coraz więcej z nas chce podczas urlopu poznawać inne kraje. Podczas ubiegłorocznych wakacji przeszło 4 miliony Polaków wybrało się na wczasy lub wycieczkę za granicę, a wstępne szacunki mówią, że w roku 2018 może być ich zdecydowanie więcej.

Według Polskiej Izby Turystyki najczęściej kupowane były oferty all inclusive, a zdecydowanymi faworytami, jeśli chodzi o kierunki, były: Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja, Egipt oraz Włochy. Kolejność tych krajów nie została tu podana przypadkowo – do Grecji wyjechała 1/3 turystów, a Bułgaria wyprzedziła Hiszpanię, jeśli chodzi o kolejne miejsca na liście najpopularniejszych wakacyjnych destynacji.

Wakacje 2018 nie powinny przynieść większych niespodzianek w wyborze kierunków, jednak z danych dotyczących dokonanych już rezerwacji wyłania się kilka ciekawych nowości, na które warto zwrócić uwagę.

TOP 7 najpopularniejsze kierunki na wakacje 2018

7. Malta

Ten wyspiarski kraj na Morzu Śródziemnym z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. I trudno się temu dziwić – jest tu wszystko, za co kochamy Włochy (zabytki, pogoda, plaże, świetna atmosfera), ale w nieco niższej cenie.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Malta

6. Madera

Portugalska wyspa na Atlantyku o imponujących krajobrazach i łagodnym klimacie z każdym rokiem zyskuje na popularności. Okazuje się, że jest to ciekawa alternatywa dla Wysp Kanaryjskich, która w dodatku jest coraz lepiej dostępna dzięki tanim lotom czarterowym oferowanym przez biura podróży.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Madera

5. Hiszpania i Portugalia

Kraje te zajęły równoważne miejsce w naszym rankingu, ponieważ trudno rozstrzygnąć, który z nich wygra w tegorocznym plebiscycie popularności. Polacy wciąż kochają wygrzewać się na hiszpańskich plażach Costa del Sol i Costa Brava, jednak coraz częściej doceniają otoczone malowniczymi skałami plaże Portugalii (szczególnie lubiany jest region Algarve).

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Portugalia

4. Macedonia

Bałkany od zawsze były uwielbiane przez Polaków, jednak modne od wielu sezonów Chorwacja i Czarnogóra zaczęły się najwyraźniej niektórym nudzić. Sąsiadująca z Grecją i Albanią stosunkowo mało znana Macedonia ma duże szanse w wakacje 2018 stać się prawdziwym hitem wyjazdowym.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Macedonia

3. Albania

To przepiękny, lecz wciąż dla wielu Polaków nieodkryty bałkański kraj, który z roku na rok zyskuje na popularności.

Albania w ostatnich latach zainwestowała mnóstwo pieniędzy w nowoczesne hotele i infrastrukturę, dlatego można się czuć w tym kraju już jak w najlepszych włoskich lub chorwackich kurortach. Warto zaznaczyć, że wczasy są jednak wciąż tutaj tańsze niż w Chorwacji czy Włoszech.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Albania

2. Wyspy Kanaryjskie

Szczególnie poszukiwane są oferty dotyczące Teneryfy, jednak turyści coraz częściej chcą poznać także mniej oblegane Lanzarote czy Fuerteventurę.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Lanzarote

1. Greckie wyspy

Polacy wciąż kochają wakacje na Krecie, Korfu, Rodos oraz na Santorini. Podobno nigdzie indziej nie ma tak wspaniałej atmosfery i niezawodnej pogody jak na greckich wyspach.

Warto jednak zwrócić uwagę na mniej znane wyspy, które pojawiły się w najnowszych ofertach biur podróży. Przykładowo na stronie www.itaka.pl znajdziemy oferty np. wakacji na Chios, Lesbos, Limnos czy Zakynthos.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Zakynthos

Na liście nie zmieściły się kierunki bardziej egzotyczne, które z roku na rok wybiera coraz więcej osób. Jak przyznają same biura podróży, w tym roku widać ogromne zainteresowanie takimi miejscami jak Emiraty Arabskie, Dominikana, Filipiny czy Madagaskar.

City Break, czyli moda na weekendowe zwiedzanie

City Break, czyli weekendowe wypady do największych europejskich miast, to kolejny nowy trend wśród polskich turystów. Ten rodzaj turystyki upodobali sobie szczególnie mieszkańcy większych miast z dostępem do lotnisk, którzy wolą kilka takich wyjazdów w roku od jednorazowego długiego wypoczynku.

Największe biura podróży już przyszykowały dla nich specjalną ofertę na wakacje 2018. W Itaka.pl do najpopularniejszych kierunków City Break w tym roku należą zdecydowanie:

  • Sankt Petersburg,
  • Nicea,
  • Londyn,
  • Wiedeń,
  • Ateny,
  • Lizbona,
  • Madryt,
  • Paryż,
  • Praga.

Oczywiście w ofercie nie mogło zabraknąć też takich klasyków jak Mediolan czy Wenecja.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Paryż

Czy w 2018 powtórzymy zeszłoroczny boom na wakacje w Polsce?

Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki w ostatnich latach na wakacje w kraju decydowało się średnio 11-12 milionów Polaków, czyli większość ogólnej liczby osób w ogóle wyjeżdżających na urlop.

Ubiegłoroczne wakacje udowodniły, że polskie rodziny z dziećmi szczególnie kochają polski Bałtyk. W lipcu i sierpniu nadmorskie miejscowości przeżywały prawdziwe oblężenie, a największą popularnością cieszyły się jak zwykle Władysławowo, Kołobrzeg oraz Trójmiasto. Wiele wskazuje na to, że wakacje 2018 spędzi w nich podobna liczba osób.

Na brak turystów nie powinny narzekać także Zakopane, Kraków oraz Wrocław, które w zeszłym roku cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jednak o ile nad Bałtyk wolimy jechać na około 7 dni, o tyle inne polskie miejscowości chętniej odwiedzamy podczas 2-3 dniowych wycieczek.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - Gdańsk

Rejsy – nowy sposób na podróżowanie wreszcie w Polsce

Opisując trendy na wakacje 2018 nie sposób pominąć rejsów, które na Zachodzie są modnym sposobem na podróżowanie już od kilku lat. Oferty rejsów statkami wycieczkowymi dopiero wkraczają do Polski, jednak już widać, że w tym sezonie mają szanse stać się prawdziwym wakacyjnym hitem.

Na czym polega taki rejs? Otóż podróżuje się przez tydzień lub dwa na ekskluzywnym statku wycieczkowym po wybranym morzu lub oceanie, a po drodze zawija do różnych portów w celu zwiedzania największych atrakcji turystycznych.

Turyści na statku nie mają prawa się nudzić, ponieważ do ich dyspozycji są m.in. kino, SPA, siłownie, wieczorki taneczne, a nawet występy znanych gwiazd estrady. Oczywiście przy sprzyjającej pogodzie mogą zażywać kąpieli słonecznych na pokładzie, natomiast liczne przystanki w portach umożliwiają im zobaczenie wielu ciekawych miejsc, tak jak podczas tradycyjnej wycieczki objazdowej autokarem.

Jak Polacy spędzą wakacje 2018? - rejs statkiem

Gdzie na wakacje 2018 wyjadą Polacy, to dokładnie okaże się po zakończeniu sezonu. Warto jednak pamiętać, że wielu z nich już wykupiło wczasy i wycieczki lub planuje to zrobić w najbliższym czasie. Oferty first minute od kilku lat pozwalają uzyskać najatrakcyjniejsze zniżki, a przede wszystkim umożliwiają zaplanować wakacje rzeczywiście w wymarzonym miejscu i dogodnym terminie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ