Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
01 Mar, 2018 - 01:00

Gdzie na Mazury – największe atrakcje regionu

Julia Ziółkowska

Z regionem Warmii i Mazur kojarzą nam się wypady nad jeziora i przepiękne lasy. Dowiedz się, gdzie na Mazury można wybrać się, aby zobaczyć coś więcej.

Wakacje, urlop, a może cudowny długi weekend lub Święta. Uwielbiamy podróżować po Polsce. Ten artykuł ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie: Gdzie na Mazury? Polska kraina tysiąca jezior ma mnóstwo do ukazania.

Mazury to jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc wypoczynkowych w Polsce. Nic dziwnego, nie tylko obfituje w przepiękne krajobrazy i naturalne zjawiska przyrody, ale także posiada bogata bazę turystyczną i hotelową. Mazury są miejscem idealnym dla wypoczynku ciała i ducha o każdej porze roku. To gdzie na Mazury?

1. Mikołajki

To jedno z najpopularniejszych miejsc w regionie Warmii i Mazur. Urocze miasteczko, które oferuje moc atrakcji, nie tylko w sezonie .

Dla zapalonych żeglarzy wakacje nad jeziorem to szczyt marzeń. Port w Mikołajkach jest bardzo duży i może być przystanią dla naszej łodzi. Podczas żeglugi każdy ma ochotę na małe co nieco, a smażalnie w tym mieście mają w ofercie przepyszne i świeże ryby.

Poza sezonem, gdy panuje nieco chłodniejsza aura, możemy udać się do Hotelu Gołębiewski, który posiada kompleks SPA. Baseny, zjeżdżalnie, jacuzzi z różnymi rodzajami solanek i sauny to ogromne zalety tego miejsca.

Dowiedz się więcej: Weekend w SPA – TOP 7 najlepszych propozycji >>

Gdzie na Mazury - największe atrakcje regionu - jezioro

2. Aktywny wypoczynek

Różnego rodzaju aktywność fizyczna jest bardzo częstym wyborem wśród tutejszych turystów. Sporty wodne, rowery czy nordic walking wokół jeziora są świetną formą relaksu. Dużo ścieżek rowerowych, wypożyczalnie sprzętu i tereny leśne sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu na Mazurach. Na plażach można grać w siatkówkę, a wynajem łodzi aby trochę powiosłować nie sprawi trudności nawet największym amatorom sportów wodnych.

Gdzie na Mazury - największe atrakcje regionu - siatkówka

3. Spływ Krutynią

Kajaki to wyjątkowa aktywność łącząca zwiedzanie zakątków szlaków wodnych z aktywnością fizyczną. Jedną z najpopularniejszych tras kajakowych jest właśnie rzeka Krutynia.

To bardzo znana trasa, a mimo tego niezbyt zatłoczona. Nie ma tu ruchu jak na autostradzie, tylko ciche i przyjemne przestrzenie jezior i kanałów. Jeśli interesują nas wakacje nad jeziorem to jest to interesująca propozycja.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci na Mazurach >>

Gdzie na Mazury - największe atrakcje regionu - kajak

4. Pole bitwy pod Grunwaldem

Jest to atrakcja dla fanów historii Polski, pamiątka zwycięskiej bitwy z Krzyżakami. Na polu bitwy znajduje się pomnik zbudowany w 550-lecie zwycięstwa oraz wiele obiektów, w tym amfiteatr z salą kinową, ruiny kaplicy pobitewnej, pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, kamień Jungingena i Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy w 1959 roku. Miejsce zapewnia atrakcje dla całej rodziny.

Gdzie na Mazury - największe atrakcje regionu - Grunwald

5. Piknik Country w Mrągowie

Fanom muzyki country na pewno spodoba się to miejsce. Impreza gromadzi ludzi z całego świata. Co roku, na przełomie lipca i sierpnia, odwiedza to miejsce kilkadziesiąt tysięcy osób. Jeśli jeszcze zastanawiamy się gdzie na Mazury, może warto postawić na tę niezobowiązującą rozrywkę i miłą atmosferę.

Gdzie na Mazury - największe atrakcje regionu - country

6. Kurhany w dorzeczu Pregoły

Są to miejsca pochówku związane z kulturą kurhanów zachodniobałtyjskich. W miejscowości Romowe, jak twierdzą historycy, znajdował się najważniejszy ośrodek religijny Prus. Mieszkał tam Krywe, którego Piotr z Dusburga w swojej kronice nazywał Pruskim Papieżem.

Gdzie na Mazury - największe atrakcje regionu - las

7. Zamek biskupów warmińskich w Reszlu

Jest to gotycki zamek w miejscowości Reszel, który był niegdyś warownią i do XV wieku miał dość duże znaczenie strategiczne. W XVIII wieku popadł w ruinę, ale został odbudowany w XIX wieku. Obecnie znajduje się tu galeria sztuki współczesnej, można też zwiedzać wieżę i dziedziniec. Ciekawostką jest to, że podobno na zamku straszy duch czarownicy.

Gdzie na Mazury - największe atrakcje regionu - zamek w Reszlu

ZOBACZ RÓWNIEŻ