ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
16 Maj, 2019 - 11:18
Na giełdzie czy w komisie? Gdzie kupić używane auto?

Na giełdzie czy w komisie? Gdzie kupić używane auto?

ARTYKUŁ PARTNERA

Gdzie szukać używanego auta? Jakie wady i zalety mają zakupy w internecie, na giełdzie i w komisie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Nie każdy może pozwolić sobie na kupno auta z salonu. Większość z nas zdana jest na rynek wtórny. Na szczęście używane auto nie musi być skarbonką bez dna, a przy zastosowaniu się do kilku podstawowych zasad, będziemy mogli cieszyć się nim jeszcze kilka lub kilkanaście lat.

O tym, czym kierować się przy kupnie samochodu z rynku wtórnego napisano już wszystko. Mało uwagi poświęca się jednak innej znaczącej kwestii – temu, gdzie kupić pojazd.

Do wyboru mamy wiele opcji, jednak najczęściej decydujemy się na jedno z trzech rozwiązań: skorzystanie z portali ogłoszeniowych, wizytę na giełdzie samochodowej lub kupno auta w komisie. Wszystkie mają swoje wady i zalety.

Które z nich wybrać w danej sytuacji? Jak kupić używane auto bez ryzyka i straty czasu?

W internecie

Wyszukanie wymarzonego używanego auta w internecie to opcja dla zdecydowanych na konkretny model i wiedzących, czego oczekują od pojazdu. Dzięki rozbudowanym wyszukiwarkom mogą z łatwością zawęzić wyniki tylko do egzemplarzy, które spełniają ich oczekiwania.

Na kupno auta z drugiej ręki online warto zdecydować się także ze względu na możliwość porównania ze sobą kilku ofert i zorientowania się w rynkowych realiach – w ten sposób zyskujemy pewność, że nie przepłacamy.

Oczywiście kupno auta online ma także wady. Najważniejsza to fakt, że przeglądając ogłoszenia widzimy tylko to, co chce nam pokazać sprzedawca. By poznać faktyczny stan auta, musimy umówić się na oględziny i jazdę kontrolną – a to wiąże się nieraz z koniecznością dojazdu do miejsca oddalonego o kilkaset kilometrów.

To problem tym poważniejszy, że na miejscu możemy mieć problem ze znalezieniem zaufanego mechanika, który oceni auto – niekiedy konieczne będzie więc dotarcie do sprzedającego wraz ze specjalistą.

Na giełdzie

Najważniejsza przewaga giełdy samochodowej nad internetowymi portalami ogłoszeniowymi to możliwość bezzwłocznego obejrzenia auta, którym jesteśmy zainteresowani.

To też idealne miejsce na kupno samochodu dla niezdecydowanych – wybierając się na giełdę, nie musimy mieć konkretnych oczekiwań co do modelu, rocznika czy wersji wyposażeniowej.

Zakup auta na giełdzie wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Przyjeżdżający na nią handlarze mają jeden cel – jak najszybciej sprzedać auto. Mogą więc „zapomnieć” o poinformowaniu cię o wszystkich jego wadach.

Te można wprawdzie zdiagnozować podczas kontrolnej wizyty w warsztacie, jednak giełdy zwykle odbywają się w niedzielę. Znalezienie otwartego serwisu w ten dzień może okazać się sporym problemem.

W komisie

Komisy samochodowe działają przez 5, a czasem nawet 7 dni w tygodniu. Możemy więc odwiedzić któryś z nich w wybranym przez nas momencie.

To zaleta szczególnie dla wszystkich, którzy nie mogą dotrzeć na giełdę w niedzielę. Dodatkowo fakt, że komisy są czynne w dni powszednie, ułatwia skonsultowanie zakupu z mechanikiem.

Korzystając z dobrego serwisu nie musimy też martwić się o to, że kupujemy auto kradzione, a o wszystkich jego ewentualnych wadach zostaniemy uczciwie poinformowani.

Pracownicy serwisu pomogą wybrać auto najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i stylu jazdy, co ma największe znaczenie dla osób niewiedzących, jakiego konkretnie pojazdu poszukują.

Materiał opracowany ze współpracą z serwisem autoskupwarszawa-flotyodfirm.pl

Zobacz również